שתף קטע נבחר

מפעיל "תיק דבקה": לניו-יורק יש סיבה לחשוש

הזיות? קונספירציות? מפעיל "תיק דבקה" גיורא שמיס הודף את הטענות. אחרי שמשטרת ניו יורק לקחה אותו ברצינות, הוא בוחר לנוח על זרי הדפנה, מציע את המידע שבידיו לממשלת ארה"ב, ומזהיר את ניו יורק: יש סיבה לחשוש

אמין או דמיוני, מאומת או שקרי, גיורא שמיס יכול לנוח הבוקר (שבת) על זרי הדפנה. אחרי שמשטרת ניו-יורק לקחה אותו ואת דיווחיו ברצינות והקפיצה כוחות מחשש לפיגוע רדיו-אקטיבי, יכול מפעיל אתר האינטרנט "תיק דבקה" להיות מאושר.

 

רגע אחרי שעידכן שוב את אתרו במידע חדש שליקט ממקורות עלומים, שוחח שמיס עם ynet וסירב לקחת את מלוא הקרדיט לעצמו. "משטרת ניו יורק לא היתה חייבת לקחת את המידע שלי ברצינות", הוא אומר. "היה לה עוד מידע, נוסף על המידע שלנו".

 

את המידע שבידיו הוא מציע לרשויות האמריקניות בזרועות פתוחות. "כל מי שיפנה אלינו יכול לקבל את המידע. פנו אלינו בעבר ועדיין פונים ממשטרות בארה"ב וגורמים העוסקים במחקר בטרור", הוא אומר. במקביל, הוא טוען כי על תושבי ניו-יורק לחשוש. "תמיד יש סיבה לחשוש, כי האיום הוא איום מתמשך, ועובדה שמשטרת ניו יורק לקחה אותו ברצינות. אנחנו אף פעם לא יודעים אם האיום הוא אמיתי או לא, אך אם אתה עוקב שנים אחר פרסומים כאלה, אתה יכול לקבל תחושה אם האיום רציני או לא רציני. הפעם האיום הזה נראה - בגלל האינטינסיביות של חילופי המסרים - כיותר רציני מאחרים".

 

מקורות המידע של דבקה נראים לגולש הישראלי מפוקפקים למדי, אולם שמיס מתעקש: "לדבקה יש מחלקת קשבים שעיקר תפקידם הוא לעקוב אחר תנועת האינטרנט של אל קאעידה וארגוני טרור אחרים. אנו מתמחים בתחומים אלה ומעלים את החומר שאנו מוצאים - וידאו, מסרים הודעות וכל מיני פרסומים שלהם שמופיעים ברשת. לעיתים נמצא בתוך המדריכים האלה איפה הם הולכים לעשות את הפיגוע, ואנו עוקבים אחריהם".

 

פרסומים שגויים? שמיס הודף את הטענות."לפעמים גם עצם פרסום ההתרעות מונע את ביצוע הפיגוע בפועל", הוא אומר. מנגד, הוא מתגאה כיצד פרסם ביולי 2001 שאחת המטרות של אל קאעידה היא מגדלי התאומים בניו-יורק.  "הרקורד שלנו הוא התשובה. כמובן שיש אנשים שמידע כזה הוא לא נוח להם ולכן הם מתייחסים אליו כמידע שהם לא רוצים לקבל אותו. מה זה אתר קונספירטיבי? כל המלחמה בטרור היא קונספרטיבית והיא בנויה הרבה מאוד על התרעות. השאלה אם המידע הוא נכון או לא היא המבחן העיקרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש סיבה לחשוש. שוטר במנהטן
צילום: איי אף פי
מומלצים