שתף קטע נבחר

"חופשיי הגליל": אחראים לתקרית בעיר העתיקה

הארגון שעמד מאחורי חטיפתו ורציחתו של החייל אולג שייחט ז"ל קיבל עליו את האחריות לאירוע. המחבל אחמד חטיב מכפר מנדא, שחטף אקדח ממאבטח בירושלים ונהרג בקרב יריות, ביקש "לנקום על ההתנקשות בשהיד מוחמד חטיב - מי שנחשב לרוצחו של שייחט, וחוסל בשעתו בידי כוחות הביטחון. בישראל מגיבים לדיווח בביטול - ומעריכים שהמחבל פעל לבדו

האם "גדודי חופשיי הגליל" - אותו ארגון מחבלים ערבי-ישראלי, שכבר קיבל עליו את האחריות למספר רציחות ואירועי טרור ובראשם רצח החייל אולג שייחט ז"ל - היכה שוב בסוף-השבוע האחרון, הפעם בעיר העתיקה בירושלים?

 

בהודעה לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מצהיר דובר בשם הארגון, כי אנשיו עומדים מאחורי התקרית בבירה, שראשיתה בחטיפת נשקו של מאבטח - וסופה במותו של המחבל, תושב כפר מנדא.

 

במערכת הביטחון בישראל מתייחסים לדיווח בביטול, ומזכירים כי מספר ארגונים כבר קיבלו עליהם את האחריות לתקרית - ו"תפסו עליה טרמפ". ההערכה בקרב ארגוני הביטחון היא שארגון "חופשיי הגליל" אינם קיימים עוד, והאיש פעל לבדו ועל דעת עצמו - וללא קשר לארגון ממוסד כלשהו.  

 

אותו אירוע, שהתרחש ביום שישי בצהריים, הסתיים במותו של המחבל ובמספר פצועים קל, הודות למעצור בנשק ולתעוזתו של המאבטח. אתמול פרסמה המשטרה את סרטון הווידאו המתעד את האירוע, כפי שנקלט במצלמות האבטחה המוצבות דרך קבע בעיר העתיקה.

 

בהודעה שהפיץ הארגון נאמר: "הפעולה באה כנקמה על ההתנקשות בשהיד מוחמד חטיב מכפר כנא ב-18 באפריל 2004". אותו חטיב, לפי מערכת הביטחון, הוא האיש שרצח את אולג שייחט. הוא נורה ונהרג בידי כוחות הביטחון בעת לכידת החולייה לפני יותר משלוש שנים. שמו של המחבל מיום שישי, שנהרג בתקרית בירושלים, היה אחמד חטיב.       

 

עוד נאמר בנטילת האחריות, כי "אין מדובר בפעולה ראשונה מסוגה", ולארגונים הפלסטיניים שעשו זאת קודם לכן - הג'יהאד האיסלאמי, הפתח והחזית העממית - אין כל קשר לתקרית.   

 

מיהם חופשיי הגליל?

ביוני 2004 הוגשו כתבי אישום חמורים נגד חמשת חברי חוליית "חופשיי הגליל", שכונתה

 במערכת הביטחון כ"אחת המסוכנות שהכרנו". חברי החוליה היו תושבי כפר כנא וכפר מנדא. הם הואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע בנסיבות מחמירות, פעילות בארגון טרוריסטי, התאחדות בלתי מותרת, ניסיון לחטיפה בנסיבות מחמירות ועוד.  

 

זמן קצר אחר-כך הואשם אחד מחברי החולייה - מוחמד ענבתאווי, בן 20 מכפר כנא  - בחטיפתו ורציחתו של החייל אולג שייחט. מוחמד חטיב, שכאמור - אף הוא היה מעורב ברצח, נהרג בעת לכידת החולייה.  

 

ביולי 2004 נדקר חייל בצומת גולני. מאחורי התקרית עמד אחיו של מוחמד חטיב, והוא טען כי ביצע את המעשה כנקמה על הריגתו. 

 

שמו של אותו ארגון עלה שוב לפני קצת פחות משנתיים, אז נטל את האחריות לרצח המאבטחת קייטי דוד ז"ל, בת 27 מנתניה, שעבדה בקניון "פולג". גופתה נמצאה מוטלת בחורשה, והסימנים בזירת הרצח העידו על מאבק שניהלה עם חוטפיה. לבסוף התברר כי אין לארגון קשר למקרה.   


פורסם לראשונה 13/08/2007 08:28

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התקרית בעיר העתיקה
צילום: אבי כהן, מד"צ זק"א
המחבל מהעיר העתיקה: אחמד חטיב
צילום: באדיבות עיתון אל-חדת'
ההלוויה בכפר מנדא, אתמול
צילום: דורון גולן
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
נקמה: מוחמד חטיב
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
מומלצים