שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה מקור לחש הכשפים "הוקוס פוקוס"?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: מה מקור לחש הכשפים "הוקוס פוקוס"?  

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום. "הוקוס פוקוס" נשמע כמו ביטוי לטיני, ויש לזכור שהלטינית היתה שפת כתבי הקודש בעולם הנוצרי של ימי הביניים, וגם שפת האלכימיה, האסטרולוגיה וראשית המדע. אין פלא, אם כן, שקוסמים, מכשפים ונוכלים למיניהם השתמשו בביטויים דמויי-לטינית כדי להרשים את הצופים (למעשה, זה נמשך עד ימינו: רוב הלחשים וההשבעות בספרי הארי פוטר הם בלטינית, או בדמוי-לטינית). אבל אין לביטוי זה כל משמעות. 

   

  "הוקוס פוקוס" הופיע לראשונה בשפה האנגלית ב-1665, באחד הספרים הראשונים שיצאו נגד האמונות התפלות הקשורות בכישוף: "נר באפלה" מאת תומס איידי (Ady), שם מסופר על "אדם אחד... שחי בימי המלך ג'יימס הראשון... וכינה את עצמו 'ההוקוס פוקוס הנעלה של הוד מלכותו', וכך קראו לו הכול, כי כאשר עשה מעשה תעתועים, היה אומר: Hocus pocus, tontus talontus, vade celeriter jubeo, בליל מילים סתום, לסנוור את עיני הצופים, על מנת שלא ייחשף מעשה התעתועים שלו."  

   

  למה דווקא המילים האלה? על כך אין תשובה מוסכמת. הארכיהגמון מקנטרברי טען בעשור האחרון של המאה ה-17 כי זהו סירוס, אולי מכוון, של הנאמר בטקס
  האוכריסטה (קומוניה) הנערך במסגרת המיסה הקתולית: בשעת טקס ההמרה מצביע הכומר על לחם הקודש ואומר: "זהו גופי", ובלטינית: hoc est corpus meum. על פי האמונה הנוצרית, ברגע זה מתרחש שינוי מהות (טרנס-סובסטנציאציה), והלחם הופך לבשרו של ישוע. הלחש "הוקוס פוקוס," טען הארכיהגמון, הוא שיבוש של הפסוק הלטיני. אבל כדאי לזכור שבשנים ההן נלחמה הכנסייה האנגליקנית בקתולית, וייתכן שכוונתו היתה בסך הכול ללגלג על האמונה הקתולית.  

   

  מקורות אחרים מציעים סברות רבות אחרות, וביניהן שמו של קוסם ידוע מהפולקלור הנורדי, אוכוס בוכוס (Ochus Bochus), או הביטוי הוולשי hovea pwca שפירושו מעשה תעתועים, ויש עוד דעות. אבל לסיכום, הערכתי היא שאין יסוד לסברה כאילו בדרך זו תצליחי להפוך צפרדע לנסיך חלומות יפה תואר ועשיר מופלג.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן  

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   


  פרסום ראשון: 13.08.07, 10:54
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה מקור לחש הכשפים "הוקוס פוקוס"? "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים