שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פיקוד צפון: המוטיבציה של חיזבאללה נמוכה
  ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל שמעו מהמפקדים בשטח כי חיזבאללה מוגבל בתנועותיו מאז המלחמה ואינו מתכוון לתקוף כרגע. עם זאת, נמשכות הברחות הנשק ללבנון דרך סוריה. אולמרט הדגיש שוב: "אנו ערוכים לכל אפשרות מול סוריה, אך פנינו אינן למלחמה"

  "המוטיבציה של החיזבאללה לפעול אינה גבוהה בימים אלו", כך הבהירו היום (ג') מפקדים בפיקוד הצפון לראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי, במהלך ביקור שגרתי של השלושה בפיקוד וביחידות סמוכות. הערכות אלו באות מספר ימים לאחר שב"דיילי טלגרף" פורסם דיווח לפיו חיזבאללה ממשיך להיערך מצפון לליטאני.

   

  בלשכת ראש הממשלה הדגישו כי אין קשר בין הביקור להתפתחויות כלשהן בשטח או בגזרה הצפונית. "מדובר בביקור שוטף כמותו עורך ראש הממשלה אחת לכמה שבועות ביחידות מערכת הביטחון - אם בצה"ל, אם במוסד ואם בשב"כ", נמסר.


  אשכנזי, אולמרט וברק בפיקוד צפון (צילום: משה מילנר, לע"מ)

   

  ההבהרה מצד אנשי ראש הממשלה באה במטרה לוודא שהביקור לא יוביל לאי הבנה אשר תגרום להסלמה בצד הסורי ותדרדר את האזור לעימות צבאי. לכן גם הוציאו אולמרט וברק בתום הביקור מסרי הרגעה והדגישו כי אין שינוי בהיערכות בצד הסורי ואין כל כוונה של ישראל לתקוף. ישראל, אמרו, תוסיף לשדר מסרים מרגיעים לדמשק כדי למנוע אפשרות של "מיסקלקולציה".

   

  בביקורם של אולמרט, ברק ואשכנזי שמעו השלושה סקירות אשר עסקו בהיערכות הצבא הסורי מול צה"ל ברמת הגולן ועל גבול הלבנון. על פי הסקירות נערכים אמנם הסורים במגננה, מחשש כנראה להתקפה אפשרית של ישראל, אך אין בהיערכות זאת כרגע אלמנטים התקפיים. עם זאת הבהירו המפקדים כי הם ערוכים לקדם פני כל אפשרות.

   

  כל צד חושש מאי הבנה אצל הצד השני

  בהתייחס לחיזבאללה וללבנון למדו השלושה בביקורם שחיזבאללה הוגבל בתנועותיו לאחר מלחמת לבנון השנייה אל העבר הצפוני של הליטני. "היו הישגים למלחמה", אמרו גורמי המודיעין. "חיזבאללה נפגע מאוד בחופש הפעולה שלו מדרום הליטני. הוא אינו מסתובב שם עם נשק. עם זאת נמשכות ההברחות של נשק מסוריה דרך גבול הלבנון לחיזבאללה. מדובר בחידוש החלק בארסנל בו עשה החיזבאללה שימוש במלחמה כמו גם ציוד חדיש יותר. עם זאת אין לחיזבאללה מוטיבציה בשמיים לפעול עתה".

   

  מפקדי צה"ל בפיקוד הצפון שיבחו את יוניפי"ל על דרך פעולתו בדרום לבנון על פי החלטת 1701 של מועצת הביטחון שהתקבלה עם תום מלחמת לבנון השנייה. עם זאת ציינו הקצינים שיוניפי"ל פעיל יותר בשטחים הכפריים ופחות מידי בשטחים העירוניים. באשר לסוגיית ההברחות בגבול בין סוריה ללבנון הובהר מלשכת ראש הממשלה שמדובר בפעילות מדינית של ישראל שתיעשה על ידי ראש הממשלה ושרת החוץ, ציפי לבני, בהמשך.

   

  שר הביטחון, אהוד ברק, התרשם במהלך הביקור באשר לסוגיית סוריה כי בשלב זה כולם מנסים להרגיע את הרוחות וברור שאין לאף צד אינטרס לפעולה תוקפנית. כמו כן נוצר הרושם שכל צד חושש עם זאת שהצד השני יפרש לא נכון את המהלכים. לכן, כך התרשם שר הביטחון, צה"ל צריך להיוותר ערוך ומוכן לכל אפשרות אשר תתפתח והדרג המדיני חייב להמשיך ולשדר מסרים מרגיעים כלפי דמשק, כדי להבהיר שאין בכוונת ישראל לבצע פעולה תוקפנית כלשהי.

   

  ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר במהלך הביקור: "ישראל אינה מעוניינת במלחמה, פנינו אינם למלחמה עם סוריה, עם זאת צה"ל ומדינת ישראל ערוכים לכל אפשרות. עלינו להדגיש שאיננו רוצים שמהמוכנות הזאת תנבע אי הבנה כלשהי בצד השני", אמר עם תום הביקור שנמשך כשש שעות ונערך במטה של פיקוד הצפון, במתקן מודיעין וביחידות נוספות בצפון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. לא מעוניינים במלחמה
  צילום: פלאש 90
  ברק. חושש מאי הבנה
  צילום: דנה קופל
  מומלצים