שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כוח ראסטה

  רונית ראסטה בסך הכל רצתה להוציא שיר קייצי ושמח. היא לא ציפתה שתחנות הרדיו יחרימו אותו בטענה שתכניו פרובוקטיביים מדי. שמוליק טיאר אף מציע לשים מדבקה על סינגלים מסוג זה. טיפר גור מרוצה

  מה ש"רוצה בנות" של "חובבי ציון" ו"לאב בוי" של דנה אינטרנשיונל לא הצליחו לעשות, הצליחה לעשות זמרת אחת בשם רונית ראסטה. השיר הקליל "הקיץ בא" של רונית ראסטה, שהופק על ידי סאבו וקותי ("לא ציפיתי", "אל תשחק איתי" ו"מסיבה") עורר את זעמם של אנשי הרדיו, שבחרו שלא לשדר אותו בגלל התכנים הפרובוקטיביים כהגדרתם. אם טרם שמעתם אותו, אתם מוזמנים להאזין לו כאן ולשפוט בעצמכם.

   

  "השיר מאוד ילדותי ומתאים לגילאי 13, וזה ממש לא קהל היעד שלנו", מסביר אוהד רז, מנהל המוזיקה ועורך ראשי ברדיו תל אביב את החלטתו להתעלם מהשיר. "גם מבחינה הפקתית הוא לא בר השמעה, להבדיל מהשיר של מעיין רודיך, 'מסיבה', שהיא אגב לא בוגרת ממנה, אבל ההפקה נשמעת שם בוגרת יותר. אם שדרן יבחר לשדר את השיר בתוכנית אישית שלו אז אנחנו לא נתנגד".

   

  איך זה ששירים ילדותיים אחרים, כמו "רוצה בנות", כן מושמעים אצלכם?

   

  "'רוצה בנות' הוא בעיני לא שיר ילדותי, וגם הזמרים לא נשמעים ילדותיים. כאן הזמרת נשמעת כמו ילדה בת 12. גם גרסת הרדיו לסינגל היא לא בת השמעה".

   

  שדרן הרדיו שמוליק טיאר מרדיו ללא הפסקה, מספר: "בהתחלה ניגנתי את השיר ונתתי לו במה. לאחר פרק זמן פתאום קלטתי שיש מספר ניואנסים שעלולים לדחוף אנשים למקומות מסוימים. חשבתי שאולי לא צריך לתת לזה גושפנקא, ושצריך לעדן את המסר. אולי הטקסט עלול להוביל למעשה מגונה בשירותים, ואנחנו כבר מכירים את הבעייתיות של הנושא הזה בארץ. אז החלטתי לשתף את המאזינים בהתלבטות שלי ולתת להם להחליט. הפידבק היה שלילי ורוב המאזינים אמרו שהם מעדיפים שהשיר הזה לא יושמע".

   

  מה בדיוק בטקסט של השיר יכול לדרדר את הנוער?

   

  "היום יש לאנשים רמת רגישות גבוהה לנושא שתיית אלכוהול אצל קטינים ונהיגה תחת שכרות. יכול להיות שמכאן משתמע בשיר עידוד לנוער להשתכר כל הלילה, להתמסטל ולהשתולל, כמו בשורה: 'כל לילה שיכורה כי כל לילה מסיבה'. בשורה כמו: 'נו, בוא לשירותים ניתן אחד מהיר' משתמע שאחרי שהיא מסטולית, היא תבוא לשירותים כי היא כבר לא כל כך שולטת על עצמה, ולא כל כך יודעת מה קורה כי חם לה והיא תעשה לך ביד.

   

  "בארצות הברית יש אזהרה שמופיעה על גבי דיסקים עם מילים גסות. ברגע

  שהשדר רואה את המדבקה הזאת הוא מודע לכך שישנן שתי גרסאות לשיר - גרסה מלוכלכת וגרסה נקייה. אולי הגיע הזמן במדינת ישראל לשים מדבקות אזהרה על דיסקים שיכול להיות שיש בהם משהו גס. כשאני קיבלתי את השיר, קיבלתי רק גרסה אחת. תנו לשדרן את הבחירה ואל תתנו לו גרסה אחת".

   

  הלל אברמוביץ' מהתקליטייה של תחנת רדיוס דווקא קיבל לידיו את הסינגל עם שלל הגרסאות ושיבץ לשידור את הגרסה המלוכלכת. "אנחנו לא קיבלנו הוראה שלא לשדר את השיר ואין לנו בעיה עם השיר הזה," אומר אברמוביץ'. גם דידי הררי משדר את השיר ללא הפסקה, בתוכניתו ב-103.

   

  "אני לא קורא לזה לצנזר, אלא לסנן", מנסה לנסח גיא מרקמן, מנכ"ל קול הים האדום, את החלטתו להקטין את כמות ההשמעות של השיר. "יש לנו קהל מאוד מגוון ומאחר שדידי הררי משדר את השיר בתוכנית שלו ללא הרף, אני מעדיף להקל על חלק מהמאזינים בכך שלא נשדר בגלל תוכן השיר. אחרי שהשמענו אותו כבר מספר פעמים קיבלנו תלונות ממאזינים. הוא מושמע רק בתוכנית הבילויים ביום חמישי. הוא לא יהפוך לשיר השבוע או משהו כזה".

   

  אבל אין לכם בעיה למשל לשדר את השיר הפרובוקטיבי Love Boy של דנה אינטרנשיונל.

   

  "מאחר ולא קיבלתי תלונות, אנחנו משדרים את השיר. לעיתים אנחנו מקבלים תלונות ממאזינים, שוקלים אותן ולפעמים לא מתייחסים, אבל אם אנחנו מקבלים תלונות ורואים שיש משהו קצת בוטה בשיר אז אנחנו מגיבים. להבדיל מתחנות ארציות, המאזין שלנו מרשה לעצמו להתקשר על כל שטות, אז אנחנו מאוד מקפידים להקשיב ולהתייחס כי זה הקהל שלנו".

   

  ומה עם "רוצה בנות" של חובבי ציון?

   

  "גם אותם לא סיננו. דור דקל, מי שכתב את השיר, היה עובד שלנו".

   

  אז אני מבין שאתם לא רוצים להסתכסך עם עובדים לשעבר?

   

  "נהפוך הוא, אנחנו גאים ביצירה שלו".

   

  "העולם בחוץ הרבה יותר מסוכן"

  "האמת שזו פעם ראשונה שאני שומעת על תגובות כאלה, כי קיבלתי עד עכשיו תגובות מפרגנות מהקהל", אומרת רונית ראסטה. "אולי יש הורים שרוצים לשמור על אוזני ילדיהם. בגלל שבחורה שרה על הנושאים האלה, זה נשמע להם יותר פרובוקטיבי כי בנים תמיד שרים על זה, ובנות לא אומרות את זה באופן ישיר, שהן גם חרמניות. אני לא חושבת שאני צריכה לצנזר את עצמי. אני ממש לא יכולה להבין את החלטת עורכי תחנות הרדיו. זה לא השיר היחיד הפרובוקטיבי שמשדרים ברדיו".

   

  מה את אומרת על הצעתו של טאייר על מתן אזהרות על גבי דיסקים?

   

  "מה זה, סיגריות?! בן אדם שבא לקנות דיסק יודע מה המוצר שעומד לפניו, ויודע למה לצפות כי הוא כבר שמע את זה באמצעי התקשורת. למנהלי התחנות אני יכולה לומר שיצאו מהסרט שהם נמצאים בו. העולם בחוץ הרבה יותר מסוכן מלהקשיב לשיר ברדיו. ללכת לבית הספר יכול להיות יותר מדרדר משיר ברדיו. דרך צנזור שירים ברדיו ההורים לא ישיגו את המטרה של חינוך ילדיהם. השיר הזה הגיע להרבה אנשים עוד לפני הרדיו דרך המייספייס ושם קיבלתי רק תגובות מפרגנות".

   

  רונן סאבו ואופיר קותיאל שכתבו והפיקו את השיר, גם כן לא מבינים על מה המהומה. "לדעתי זה סתם מוסר כפול להחרים את השיר ולא להחרים שירים, תוכניות או פרסומות שמראות ילדות בנות 14 עם הציצי בחוץ", אומר סאבו. "השיר נכתב עם חיוך וקריצה וזה מתאר בחורות מסוימות וסטייל מסוים שקורה בעיר.

   

  "אנחנו לא חושבים שדרדרנו מישהו בעקבות כך שתיארנו את המצב. אני חושב שהיו מעשים מגונים עוד לפני שהוציאו את השיר הזה. בשביל להראות שאנחנו בגישה הומוריסטית הוצאנו גם את הגרסה הכשרה של המsיח. אבל עכשיו אנחנו אולי צריכים לחשוש שמא יטענו שאנחנו מנסים לגרום לאנשים לחזור בתשובה, אולי גם זה דרדור".

   

  מהליקון היפ הופ, שהוציאה את השיר, נמסר: "אנו שמחים לעדכן שהתועבה הזאת, יחד עם עוד 20 תועבות אחרות, יוצאת למכירה על גבי האוסף Now Hip Hop 3. ואם שמוליק טיאר מודאג לגבי מה שעלול לקרות בשירותים, יש בשבילו גם גרסה כשרה יותר, שהפיק הזמר המsיח".

   

   

  רונית ראסטה - הקיץ בא

  מילים ולחן : רונן סאבו ואופיר קותיאל

  (המילים המודגשות הושמטו מגרסת הרדיו)

   

  קיץ, קיץ, קיץ, קיץ

  קיץ, קיץ, קיץ, קיץ

   

  כבר נמאס לי ממעיל ונמאס ממטריה

  היום אני מראה את הטוסיק בבריכה

  יש לי ביקיני חוטיני בלילה לובשת מיני

  איזה חום אני צריכה חמצן לצבוע לבלונדיני

   

  כל לילה שיכורה כי כל לילה מסיבה

  משתוללת ורוקדת כבר כולי מזיעה

  תעשה לי פוווווו אני צריכה אויר

  נו בוא לשירותים ניתן אחד מהיר

   

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  אני כל כך שמחה שהקיץ בא

   

  כליום אני בים למה מה קרה

  השמש כבר עשתה אותי ארנבת שחומה

  אני צריכה לשתות המון אסור להתייבש

  תזמין אותי לבירה נו אל תתבייש

  הרבה דגים בים ואני על החוף

  הכרישים הכי גדולים מנסים אותי לטרוף

  רוצה בנות אז תהיה זמין

  מותק איתי אתה לא צריך יותר את יד ימין

   

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  אני כל כך שמחה שהקיץ בא

   

  חם לי! חם לי חם לי! חם לי!

   

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  שיו איזה כיף, הקיץ בא באבאבאבא

  אני כל כך שמחה שהקיץ בא

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רונית. הגרסה הטמאה
  צילום: שי אפגין
  המSיח. הגרסה הכשרה
  צילום: שלומי ניסים
  לאתר ההטבות
  מומלצים