שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא נשתוק לרבנות הראשית
  הרבנות פגעה בכשירות רבני מיזם הנישואים של צהר. הנהלת הארגון בגילוי דעת ראשון בפרשה, שנחשפה ב-ynet: "המתיחות גורמת לפגיעה משמעותית ביכולתנו להיענות לצרכי הרבים; הולכת וגוברת המגמה של דחיקת רבני הציונות הדתית ממוסדות הרבנות והדיינות. לא נוכל לעמוד מן הצד ולהחשות"

  באחרונה, פורסמו דיווחים המצביעים על מתיחות קשה בין גורמים ברבנות הראשית לישראל לבין ארגון רבני 'צהר'. אנו, הדוגלים בשקיפות יתירה מבקשים לשתף את הציבור במהות הדיון הנוקב הנערך בימים אלה. לצערנו, טרם באו הדברים על פתרונם. אך האחריות הציבורית מחייבת אותנו לשקול את צעדיה של 'צהר' בזהירות ובמתינות.

   

  גרעין הקיום של האומה הישראלית הוא המשפחה היהודית. היא זו שטמנה בחובה את סוד ההמשכיות היהודית, העניקה כוחות וקידשה את המערכת הקיומית. על טהרתה של המשפחה וקדושתה שמר עם ישראל מכל משמר. ההלכה הגדירה כיצד מקימים בית בישראל, מהי משמעות קיומו של הבית ומהן החובות היונקות ממנו. עם ישראל העניק להלכה ולנושאי דבריה – הרבנים – את הסמכות לקבוע את אורחותיה.

   

  המשפחה היהודית עומדת בתקופות האחרונות בפני אתגרים משמעותיים ביותר. העולם כולו מפרק את המסגרות ואת התכנים, ומקבל צורות שונות של חיים משותפים. מספר הנישאים במסגרת הממסדית הדתית הלך וירד. העובדה שחלק גדול מעם ישראל אינו חי לפי אורחות ההלכה השפיע על הנכונות לראות בתורת ישראל את הבסיס לקיום המשפחה. הפער בין כלל הציבור הישראלי ובין עולם הרבנות הלך והעמיק. עניינים שונים שהיו קשורים בהתנהגות לא אתית של מסדרי חופות וקידושין – כל אלה הביאו למשבר לא פשוט, ולירידה משמעותית בהיקף מקימי הבית כדת משה וישראל.

   

  לפני כעשר שנים, קמה חבורת רבנים ותרה אחר המקום בו קיים החיכוך הגדול ביותר בין דתיים וחילונים. להפתעתנו מצאנו כי חלק בלתי נפרד מחיכוך זה נוצר דווקא סביב החתונות, בשל הסיבות שנכתבו לעיל. לפיכך, הסכמנו להתנדב ולארגן רבנים רבים, מתנדבים גם הם, העורכים חופות לזוגות חילוניים כדת משה וישראל.

   

  חופות אלה נעשו מכוחה של הרבנות הראשית לישראל שהרי רבני 'צהר' אינם רושמי נישואים, ובדרך הראויה ביותר לעשותן: פגישה עם בני הזוג לפני יום נישואיהם, רב המשתף את בני הזוג בעיצוב מעמד הנישואין ובלבד שהוא תואם לחלוטין את ההלכה, רב שאינו עורך יותר מחופה אחת בערב אחד, ורב שאינו מסכים לקבל תשלום אלא מקדיש את לילותיו לצורך ייעוד גדול זה.

   

  חשיבות מפעל זה נלמדת מהצלחתו הגדולה: אלפי הזוגות החילוניים, התגובות, קבוצות הביקורת שלנו וההתעניינות במפעל הגדול – הם העדות הגדולה ביותר להצלחת העניין. כדרכו של עולם מדובר בכדור שלג – לא זו בלבד שללא השקעה כלשהי בפרסום, פנו אלפי זוגות ל'צהר' בדרך של "חבר מביא חבר", אלא ש'צהר' הפכה להיות כתובת לציבור החילוני לעניינים רבים: משאלות הלכה ועד בקשה להשתתפות בפורומים שונים, מהזמנות לועדות הכנסת ועד הופעות באמצעי התקשורת. 'צהר' פיתחה פרויקטים רבים לציבור החילוני ולציבור הדתי, והיא עוסקת היום במכלול רב של עניינים: 'צהר' מקיימת הדרכת כלות, הדרכת חתנים, השתלמויות לרבנים, כתב עת רבני, כנסים, מיזם נוער, פעילות ציבורית ועוד ועוד. רבני 'צהר' מקדשים את שם ד' ברבים, וזוכים להערכה מרובה.

   

  כמעט כל העובדים ב'צהר', כולל חברי ההנהלה הפעילה, עושים זאת מתוך תודעת שליחות, ובהתנדבות מלאה. מאות רבנים קשורים ב'צהר' – הם נושאים בנטל המפעל הגדול של החתונות בהתנדבות מוחלטת, הם כותבים חומר רב, משתתפים בכנסים ומשפיעים על דרכה של 'צהר'. בין רבנים אלה מצויים רבני ערים, ראשי ישיבות, רבני קהילות, רבנים מחנכים, ועוד רבים המוסרים את זמנם ואת נפשם על פעילותה של 'צהר'. למעשה מהווה כיום 'צהר' את הארגון הרבני הגדול של רבני הציונות הדתית. יש לה קשר עמוק עם רבנים ותיקים, והיא נעזרת בעצתם ובניסיונם. בנשיאות הארגון עומד הרב יעקב אריאל.

   

  'צהר' ששה לכל שיתוף פעולה אפשרי. היא עובדת ביחד עם תנועות הנוער, עם ארגוני רבנים, עם קבוצות שונות בעם ישראל, עם תנועות שונות ועם גופים רבים.

   

  אם כן, על מה הויכוח?

  בשנים האחרונות הולכת וגוברת מתיחות בלתי מובנת ובלתי מוצדקת בין הרבנות הראשית לישראל ובין רבני 'צהר'. כתוצאה ממנה, רבים מרבני 'צהר' אינם מורשים להשיא זוגות.

   

  מדובר ברבנים שהוסמכו לרבנות על ידי הרבנות הראשית לישראל. הרבנות הראשית תקנה תקנות המפלות לרעה את רבני הציונות הדתית. לפיכך, חלק ניכר מרבני הקהילות בציונות הדתית, חלק מראשי הישיבות התיכוניות והאולפנות, הר"מים בישיבות ההסדר, ואף מי שהוסמך לרבנות אך בחר לשלב בין תורה לעבודה במקצועות חופשיים, אינם מורשים לערוך חופות לכלל הציבור.

   

  מתיחות זו גורמת לפגיעה משמעותית ביכולתנו להיענות לצורכי הרבים. לצערנו, לא כל הזוגות שנדחים על ידינו, פונים למשרדי הרבנות כדי להינשא אלא בוחרים בדרכים אלטרנטיביות. לצערנו הגדול מתיחות זו מזיקה לכל המבקש את הרחבת הקשר העמוק בין האומה הישראלית ובין רבניה. מסיבות שונות הולכת וגוברת המגמה של דחיקת רבני הציונות הדתית ממוסדות הרבנות והדיינות.

   

  לא לכבודם של רבני 'צהר' אנו פועלים כי אם לנוכח החשיבות העליונה של ההנהגה התורנית בציונות הדתית בפרט ובאומה בכלל. להערכתנו, פעילותה של הרבנות הראשית מאיימת על קיומו של מיזם החתונות ולאור האחריות הכלל ישראלית הגדולה, לא נוכל לעמוד מן הצד ולהחשות.

   

  המאמר המלא יתפרסם בשבת בעלון "צהר לשבת" המחולק בבתי הכנסת

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חתונה. ארכיון
  צילום: ישראל ברדוגו
  הפגנה נגד מינוי הדיינים
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים