שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צה"ל לעברי לידר: הצהר על תמיכה

  הופעה מתוכננת של הזמר מול חיילי צה"ל הותנתה בשליחת מכתב ובו ההצהרה: "עברי אוהב את צה"ל ומכבד את ערכיו", ובנוסף הוא מתחייב להופיע בפני חיילים במהלך השנתיים הקרובות באופן שייחשב כימי מילואים. עברי סירב לחתום על המכתב והשתתפותו באירוע בוטלה. דויד ברוזה: "להיטפל לאמנים באופן כללי זה קל מדי. אנחנו לא חוליגנים, אנרכיסטים או ונדליסטים"

  ביום ראשון (19 באוגוסט) אמור היה הזמר עברי לידר להשתתף באירוע הצדעה ללוחמי צה"ל, שמארגנת האגודה למען החייל. ביום חמישי הופתעה ההפקה של לידר לקבל טלפון מהאגודה למען החייל שמתנה את השתתפותו של הזמר באירוע, בשליחת מכתב, אותו מגדירים מקורביו של הזמר כ"שערורייתי", הממוען לקצין חינוך ראשי בצה"ל, תא"ל אלי שרמייסטר.

   

  בנוסח המכתב, כפי שהוכתב למנהלת האישית של לידר, רוני ארדיטי, נכתב: "כמי שמייצגת את האומן, עברי לידר, ברצוני לציין כי עברי אוהב את צה"ל ומכבד את ערכיו. עברי לידר ישמח להופיע ביום ראשון בפני לוחמי צה"ל והדבר ייחשב כיום מילואים עבורו. עברי ישמח בנוסף גם לשרת את צה"ל ומתחייב להופיע בפני חיילים במהלך השנתיים הקרובות באופן שייחשב כימי מילואים, כל עוד הנושא ייקבע בתיאום עימי, לפי לוח הופעותיו ובהתאם לסטנדרטים הנהוגים עם אמנים אחרים".

   

  בהחלטה משותפת עם הזמר הוחלט שלא להיענות לדרישת האגודה ומקחנ"ר ושלא לחתום על המכתב. בעקבות החלטה זו, כאמור, הגיעה ההודעה על ביטול המופע.

   

  לידר מעדיף לעת עתה לשמור על שתיקה. ארדיטי מצדה הוציאה הודעה

  לעיתונות ובה נמסר: "הופתענו לקבל מהאגודה למען החייל את הודעת הביטול. משונה בעינינו שבכדי להופיע בפני חיילי צה"ל ביום חגם, על עברי לידר לשלוח מכתב שהנוסח שלו מוכתב על ידי האגודה למען החייל.

   

  "עברי לידר התגייס לצבא ושוחרר על ידי הצבא מסיבות רפואיות כחוק. במהלך 10 שנות הקריירה שלו הוא הופיע עשרות פעמים בבסיסים ובמוצבים, בבתי חולים ובמיוחד במלחמת לבנון השנייה שבה התנדב ועשה ככל שביכולתו להעלות את מורל הלוחמים, להעניק אהבה, חום ומוזיקה בכל הזדמנות אליה נקרא. עברי ימשיך להופיע ולהתנדב בפני חיילי צה"ל כפי שעשה בעבר וכפי שהוסכם בעבר בינו ובין שלטונות הצבא, לשביעות רצון שני הצדדים".

   

  שוקי גוטמן, דובר האגודה למען החייל, מבקש להבהיר: "האגודה נאלצה לבטל את הופעותיו של עברי לידר בעקבות דרישה של קצין חינוך ראשי, והמכתב נכתב ברוח הדברים שהעביר לאגודה. חשוב לציין שעברי לידר הופיע בעבר בפני חיילים, שיריו משודרים בגלי צה"ל ובאגודה חשבו שיותר מראוי שיופיע בפני לוחמים".

   

  מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מקפיד לשלוח חיילים רק להופעות בהן מופיעים אמנים ששירתו בצה"ל".

   

  בעקבות הדברים מתעוררת השאלה האם השלב הבא יהיה החרמת אמנים בתחנות גלי צה"ל וגלגלצ. גורמים בגלי צה"ל מסרו: "זה אבסורד. ברור שנמשיך לשדר אמנים ומוזיקה באשר היא, גם של אמנים שלא שרתו בצה"ל. התחנות עוסקות בתרבות ובאמנות, ואיכות המוזיקה היא שקובעת. אף אחד לא יתערב בתכנים שלנו. זו המדיניות ואנחנו מאוד מקווים שהיא לא תשתנה. אחרת מה זה אומר? שמחר לא נשמיע פוליטיקאים כמו דליה איציק ושמעון פרס כי הם לא שירתו בצבא? זה מגוחך".

   

  בגלי צה"ל העדיפו שלא להתייחס לסוגיה, ואולם דוברת גלי צה"ל, מיטל עומרי, אמרה בהקשר למופע כי: "גלי צה"ל תשדר את המופע במלואו כמתוכנן".

   

  "טירוף מערכות"

  מקורבים לזמר אומרים היום ל-ynet: "מדובר בטירוף מערכות שהולך לכיוון ציד מכשפות ומקרתיזם. בתחנות הרדיו מהבוקר מדברים על כך שעברי נזרק מהמופע בגלל שהוא לא שירת בצה"ל, זה קשקוש. הוא פשוט לא הסכים לחתום על המכתב הזה שעולים ממנו ניחוחות של משטרים קומוניסטיים. עד לרגע זה הוא לא ממש מבין מה רוצים ממנו. זה קצת הזוי".

   

  הזמר דויד ברוזה יוצא נגד ההתקפה הנקודתית על לידר ועל אמנים בכלל. "אמנים הם הראשונים לתרום ולהתנדב. מדי חודש אני מקבל עשרות בקשות למופעי תרומה ובאופן אישי נענה לרבים מהם. אני לא היחיד. אם מדברים על עברי לידר, הוא ידוע כאדם שמתנדב בכל הזדמנות, ולקרוא לו משתמט זה פשוט מביך. עברי או אביב גפן אינם פורעי חוק, הם השתחררו באישור של הצבא. אנשים צריכים להבין שבתוך כלל האוכלוסיה במדינת ישראל יש אחוז מסוים, קטן יחסית, שאינו מתאים למסגרת הצבאית וצריך לקבל את זה. נקודה.

   

  "יש בתוכנו כאלה שלא מתאימים ואת זה קובעים אנשי מקצוע על פי אמות מידה שהצבא קובע. מי אנחנו שניקח על עצמנו את האחריות על חייהם של אנשים בתוך מסגרות שאינן מתאימות להן? אמנים או לא אמנים. להיטפל לאמנים באופן כללי זה קל מדי. אנחנו לא חוליגנים, אנרכיסטים או ונדליסטים. אנחנו תורמים למדינה בצורה עמוקה, אידיאליסטית ולאומית. יש לכל מי שחי פה הזכות שלא להיות בתוך הקונצנזוס. מותר להיות יוצאים מהכלל".

   

  גם באגודת אמני ישראל עומדים היום מאחורי לידר. יושב ראש אמ"י, יענקלה מנדל, אמר בתגובה: "העליהום הזה לא מקובל עלינו. צריך לזכור שמי שאמון על שחרור מצה"ל הוא צה"ל עצמו, ולכן איננו מבינים מדוע הטענות מופנות כלפי האמנים. שהצבא ילין על עצמו. זה פופוליזם זול ומגוחך לקרוא לאמנים 'משתמטים' שהרי לא מדובר באנשים שברחו אלא ממשיכים להופיע ולהתנדב.


  "כוכב נולד 5". עשו או לא עשו צבא? (צילום: קרן נתנזון)

   

  "יש מגזרים גדולים שאינם מתגייסים לצה"ל ותרומתם לצבא ולחברה בישראל היא אפס לעומת האמנים שתרומתם היומיומית אדירה. אמני ישראל הם הראשונים להתנדב להופעות בפני חיילי צה"ל ופצועיו ולא רק במלחמות, למרות שהמלחמה שעברה היתה דוגמה ומופת לכך. ההתלהמות נגד אמני ישראל אינה במקומה".

   

  לדברי מנדל בימים אלה נפגשו נציגי אמ"י ויו"ר המועצה לתרבות ואמנות, ד"ר חיים פרלוק, עם שלטונות הצבא ובהם מפקד הבקו"ם, אל"מ אמיר רוגובסקי. "אנחנו מנסים למצוא ביחד נוסחה שתאפשר לאמנים לשרת את צה"ל דרך אמנותם", אמר מנדל.

   

  יוצאים נגד המשתמטים

  במהלך השבועות האחרונים מתקיים דיון ציבורי סוער בעיתונות הכתובה, המשודרת והדיגיטלית שמובל על ידי אישי ציבור, פורום של אזרחים וגופים שונים, ובראשם מרכז השלטון המקומי, שקוראים להעדפת אמנים ששרתו שירות צבאי מלא. בשבוע האחרון התפרסמו ידיעות שונות על רשימות שחורות של הרשויות המקומיות, שהציגו יוזמה חדשה שקוראת להעדפת אמנים ששרתו בצה"ל בהופעות שממומנות מכספי ציבור.

   

  הסערה הגדולה סביב הנושא החלה בעקבות פרסום נתונים על היקף

  המתגייסים לצה"ל מול אלה הבוחרים שלא לשרת. מהדו"ח עולה כי אחד מכל ארבעה העומדים לפני גיוס, משתמט. כבר בשנה שעברה עורר הכוכב הנולד, ז'קו אייזנברג את כעסם של ראשי רשויות שונים לאחר שדיבר בהרחבה על כך שבחר שלא להתגייס לצה"ל. חשיפת הדברים הובילה לקריאה נרחבת של ראשי ערים שלא להזמין אותו להופיע.

   

   "בני הנוער רואים באמנים מודל לחיקוי ואל לנו לסייע בחיזוק תופעת המשתמטים", אמרו יו"ר השלטון המקומי וראש עירית כרמיאל, עדי אלדר ויועצת ראש הממשלה לענייני חברה, ורד סויד שכיהנה בעבר כראש עיריית נתניה. במכתב שהוציאו השניים לקולגות הם כתבו: "הימנעו מלהזמין לבימות הבידור אמנים אשר לא שירתו בצה"ל".


  פורסם לראשונה 17/08/2007 17:12

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משה זוסמן
  לידר. אין תגובה
  צילום: משה זוסמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים