שתף קטע נבחר

חוליה בשרשרת ההתנכלויות

אם בר-אילן לא תשעה, תתנצל ותפטר יפסיקו לשלוח אליה קצינים. רק לפני שבועיים נפתחה מתקפה נגד ישיבות ההסדר בעקבות הסירוב של שני הסדרניקים: גם כאן יש לסגור, לפזר, לקצץ. ועכשיו הגיע תור בנות השירות הלאומי

מי שלא רואה את החוט המקשר, מוזמן להמשיך ליהנות מעיוורונו. שרת החינוך יולי תמיר מקצצת את תקציבי ותקני השירות הלאומי. על פי הפירסום ב"ידיעות אחרונות", בעיקר מפריע לנציגת "שלום עכשיו" בממשלה (מפי "מקורות במשרד החינוך") שכ-300 בנות דתיות של השירות הלאומי מלמדות יהדות בבתי הספר החילונים.

 

רק לפני שבוע שמענו את המתקפות של כל מיני בוסים ממפא"י נגד אוניברסיטת בר-אילן בעקבות דברי פרופ' הילל וייס. אם האוניברסיטה לא תשעה, תתנצל, תפטר ותצא נגד יפסיקו לשלוח קצינים וחיילים ללמוד בה. רק לפני שבועיים נפתחה מיתקפה של הכוחות המשולבים נגד ישיבות ההסדר בעקבות הסירוב של שני הסדרניקים: לסגור, לפזר, לקצץ. איך נצא איתם למלחמה, כך זה לא יכול להימשך.

 

אולי זו אינה מערכה מתוכננת, אבל זו בהחלט מערכה מתוזמרת. חבר מביא חבר ומתקפה גוררת מתקפה. זו האווירה בקרב כמה בכירי מימשל ושלוחיהם בתקשורת. הם ינצלו כל הזדמנות כדי לפגוע ולהעליב את הציבור הדתי-לאומי. רגע לפני שממשלת קדימה ומפלגת העבודה בתוכה עפה מהשלטון, הם מנסים לפגוע במוסדות החשובים ובמפעלים שהציבור הדתי-לאומי בונה פה במשך עשרות שנים (ואני בכוונה לא מחשיב את המתקפה הקבועה על ההתנחלויות, כיוון שזה נושא "פוליטי" ו"שנוי במחלוקת" אבל גם בו אפשר למצוא סממנים אנטי-דתיים מובהקים).

 

מקורות במשרד החינוך טוענים כי בנות השירות הלאומי "יותר מדי ימניות". כיוון שגם לי יש מקורות, אני יכול לחשוף ולומר שמקורות בבתי הספר החילונים מאושרים משירותן של הבנות הדתיות בכל הקשור להעמקת החינוך היהודי. בבתי ספר חילונים דווקא שמחים שבנות השירות הלאומי מסבירות לתלמידים את מה שבשיגרת הלימודים לא תמיד יוצא להנחיל ולדבר. כן, חילונים שאינם שרת החינוך רוצים שהילדים שלהם יזכו לקצת יותר ציונות ויהדות, והם שמחים שאת העבודה הזו עושות בנות דתיות של השירות הלאומי. בלי פוליטיקה ובלי ימניות ובלי כל ביעותי הלילה של השמאל המקנא.

 

הורה חילוני רגיל וממוצע, אם יש כזה, אולי לא מוטרד שאצל הערבים אפשר להזכיר את 'הנכבה' בעידודה של שרת החינוך, אבל הוא מוטרד מכך שהמורים החילונים של ילדיו החילונים לא מלמדים אותו שום דבר על יהדות ועל מסורת. חילונים שאינם שרת החינוך, לא חרדים מהדתיים.

 

אבל חילונים מיליטנטים מביטים בעין רעה על דתיים שאינם נתינים של הרוב החילוני. הדור השני והשלישי של מפא"י הקלאסית, מיעוט שמסיבות דמוגרפיות ואחרות הולך ומתמעט, לא יכול לסבול את מוסדות החינוך הדתי: ההסדר, השירות הלאומי, המכינות, האוניברסיטה וכמובן ההתנחלויות. כל המקומות שמובילים סדר יום ומגדלים אליטה דתית בוטחת בעצמה.

 

ועל כן, כשפוליטיקאית כמו יולי תמיר מגיעה לתפקידה הרם, היא תעשה הכל כדי לפגוע בציבור הדתי-ימני. הרי אם למרות שמאלנותה היא הגיעה לתפקיד הרם, הייתכן שלא תנצל אותו כדי לאלף קצת את הדתיים האלה? האם היא מסוגלת לוותר על הנאה להוכיח להם מי פה בעלת הבית?

 

אפשר להתווכח עד אין-סוף על דרכו של שירות הלאומי ומי רשאי וצריך ללמד יהדות בבתי הספר החילונים. אבל זה ממש להעביר נושא. העניין הוא העין הרעה ושרשרת ההתנכלויות למפעלי הציבור הדתי. הפגיעה האחרונה בשירות הלאומי היא רק חוליה נוספת בשרשרת המכוערת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר. מקצצת
צילום: עמית שאבי
קצת יהדות, בלי פוליטיקה
צילום: אלי אליאס
מומלצים