שתף קטע נבחר

ללא התראה: 50% מתקציב שיקום שכונות קוצץ

בניגוד להבטחה ולהחלטת הממשלה מחודש ינואר נדהמו מנהלי פרויקט שיקום שכונות לגלות כי תקציבם קוצץ בכמחצית. משרד השיכון, האחראי על התקציב, מאשים את משרד החינוך: "חלקם, העומד על כ-15 מיליון שקלים, לא הועבר, ללא הסבר"

"בניגוד להבטחות שניתנו ובסתירה גמורה להחלטות הממשלה, נדהמנו לגלות כי התקציבים החברתיים לפרויקט שיקום השכונות בדרום קוצץ בכ-50% וכי איש לא טרח להודיע על כך". כך טוען סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, שבדק ומצא כי תקציביהן החברתיים של דימונה וירוחם קוצצו השנה ללא הודעה מוקדמת בכמחצית. לדבריו, "ראש עיריית דימונה, מאיר כהן, וראש המועצה המקומית ירוחם, עמרם מצנע, קיבלו לאחרונה מכתב ממנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים, במסגרתו מופיע התקציב החדש. כשבודקים מה היה המצב בשנת 2006 - מגלים את הקיצוץ המשמעותי".

 

מבדיקתו של מלמד עולה כי תקציב החינוך בדימונה, שבשנת 2006 עמד על כ-310,000 שקלים, עומד השנה על כ-115,000 שקלים בלבד. המצב בירוחם, על-פי בדיקתו, אינו שונה: מתוך כ-231,000 שקלים בשנת 2006, שיועדו למפעלי קיץ, שיקום חברתי ורווחה חינוכית, נותרו השנה רק כ-120,000 שקלים. משמעות הדבר היא כי פרויקטים חינוכיים, תרבותיים וחברתיים רבים יספגו השנה פגיעה אנושה.

  

לדברי רפי פחימה, דובר המועצה המקומית ירוחם ודוברו של עמרם מצנע: "בכל שנה אנו מקבלים את ההודעה על התקציב בסביבות חודש יוני, או לכל המאוחר בחודש יולי". השנה לעומת זאת, בתום המתנה ארוכה מהרגיל ולאחר מספר מכתבים ששלחו למשרדי הממשלה, התקבלה ההודעה באמצע חודש אוגוסט. לדברי פחימה, "התקציב המיוחד למפעלי הקיץ, שבשנה שעברה עמד על כ-35,000 שקלים, פשוט בוטל". תקציב זה מיועד לקיום פרויקטים חינוכיים לנוער ולילדים, בהם תגבורים בנושאי לימוד במהלך החופש הגדול.

 

ניסים אוזנה, אחראי פרויקט שיקום שכונות בדימונה ובירוחם, מבהיר כי "הקיצוץ הוא לא רק בדרום אלא בפרויקט שיקום שכונות כולו, בכל הארץ". לדבריו, בחלק א' של הפרויקט קיבלנו בדימונה בשנה שעברה 301,000 שקלים והשנה קיבלנו 115,000 בלבד. מדובר על קיצוץ של כ-60%". אוזנה מדגיש כי מדובר על פגיעה באוכלוסיות החלשות ביותר, בהם גם ילדים בגיל הרך ובני נוער במצבי סיכון.

 

"לא ניתן הסבר לקיצוץ"

ראש המועצה, עמרם מצנע, נדהם לגלות עוד כי תקציב השיקום החברתי לשכונות, שעמד בשנת 2006 על כ-146,000 שקלים - קוצץ השנה לכ-80,000 בלבד. לצד קיצוצים אלה, ספגו השנה בירוחם גם קיצוץ בתקציב הרווחה חינוכית, המיועד  לפרויקטים שוטפים של תרבות וחינוך בבתי הספר והגנים. "תקציב זה עמד בשנת 2006 על כ-50,000 שקלים והשנה הוא קוצץ לכ-37,000 שקלים בלבד", מבהיר פחימה. לא רק זאת, אלא שהשנה התבקשה המועצה להכליל בתקציב זה גם את מוסדות החינוך החרדי בעיר, הכוללים כ-500 תלמידים בשנה, בניגוד לתקצוב הנפרד שהונהג עד כה.

 

בתגובה, שיגר מלמד מכתבים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החינוך, יולי תמיר ושר השיכון, זאב בוים. במכתביו מזכיר מלמד כי "ב- 28 בינואר 2007 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מספר 1102, בנוגע לתוכנית שיקום השכונות".

בהמשך הוא כותב, "לתדהמתנו נודע לנו כי במהלך החודשים האחרונים קוצצו תקציבי משרד החינוך בנושא השיקום החברתי בסכומים המגיעים אף ל- 60% מהתקציב שהוקדש לנושא זה בשנת 2006".

 

לטענת מלמד, "מדובר בשני סעיפי תקציב חשובים המועברים לפרוייקט מתקציב משרד החינוך וממסמכים המצויים בידינו לא ניתן הסבר לדברים מלבד העובדה כי מדובר בהנחייה שהעביר מנהל אגף שח"ר במשרד החינוך, ד"ר אבי לוי, למנהלת מחוז הדרום במשרד, הגב' עמירה חיים". גם במועצה האזורית ירוחם מבהירים כי ראש המועצה, עמרם מצנע, מנסח בשעה זו מכתב חריף לשרת החינוך, יולי תמיר. "ראש המועצה רואה את הקיצוץ בחומרה רבה. מדובר בצעד שפוגע מאוד בפעילויות המועצה ובפרויקטים החינוכיים בתחומים האמורים".

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי: "התקציב לפרויקט שיקום השכונות הוא אינטגרטיבי ומגיע ממשרדי ממשלה שונים, בהם רווחה, בריאות וחינוך. לצערנו, התקציב שהיה אמור להיות מועבר אלינו ממשרד החינוך, שעומד על כ-15 מיליון שקלים, לא הועבר השנה. למרות פניותינו, הובהר כי אין להם כוונה להעביר אותו גם בהמשך. כל זאת, מבלי שקיבלנו הסבר לכך. המשמעות של הקיצוץ היא פגיעה אנושה באוכלוסיות החלשות ביותר ואנו מצרים על כך". 

 

ממשרד החינוך נמסר: "ישנו קיצוץ מסוים בתקציבים המועברים למשרד החינוך בתחום שיקום השכונות, אולם בימים האחרונים הצלחנו לגייס 10 מיליון שקלים נוספים כדי לצמצם את הקיצוץ ולאפשר את פתיחת שנת הלימודים. אנו צופים כי עד סוף השנה נוכל להשלים את כל הסכום שקוצץ. עם זאת, יש לציין כי אכן הפגיעה בתקציב החינוך גרמה לקיצוצים בתוכנית ובפעילויות שונות של המשרד. מפאת חשיבותו של פרויקט זה, אנו עושים כמיטב יכולתנו להשיב את התקציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים למען פרויקט שיקום שכונות
צילום: חיים צח
מנסח מכתב. מצנע
צילום: צפריר אביוב
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים