שתף קטע נבחר

חשד: הוצת המתקן הראשון בארץ לשריפת גופות

נזק כבד נגרם למתקן הראשון בארץ לשריפת גופות של חברת "עלי שלכת". נסיבות השריפה נחקרות, אך ידוע כי אתמול בבוקר, לאחר חודשים של מעטה חשאיות סביב המתקן - נחשף מיקומו המדויק בעיתונות החרדית. יהודה משי זהב: "מטרת הקרמטוריום היא לשרוף, אז עכשיו הוא מילא ייעודו, נשרף ועלה בסערה השמיימה"

שריפה פרצה אמש (ד') במתקן לשריפת גופות של חברת "עלי שלכת" הנמצא ביישוב חיבת ציון שבשרון. צוותי כיבוי אש מתחנת נתניה שהוזעקו למקום כיבו את האש ללא נפגעים, ולמקום נגרם נזק כבד.

 

עובדים זרים מתאילנד המתגוררים בשטחים החקלאיים של המושב הבחינו בלהבות והזעיקו באמצעות מעסיקם את כוחות הכיבוי. מתקן נמצא בתוך מבנה פח בין שני מבנים, האחד של חממה לגידול צמחים אורגניים ומחסן חקלאי. מספר מטרים מהמבנה ישנם שני מיכלי גז גדולים, המשמשים להפעלת מתקן השריפה.

 

הכבאי נפתלי רוקח מתחנת נתניה סיפר ל-ynet: "הבחנו באש בוערת בתוך המבנה. המקום היה נעול ולכן נאלצנו לפרוץ את המנעול. התחלנו בפעולות כיבוי ובמקביל פעלנו למנוע את התפשטות האש למיכלי הגז הנמצאים בסמוך".

  

נסיבות התפרצות האש עדיין אינן ברורות, אך על המבנה נראו סימני פריצה, שהגבירו את החשד כי מדובר בהצתה מכוונת. למקום אף הגיעו שוטרי מג"ב, שפתחו בבדיקת הארוע ואף ערכו סריקות באזור.

 


כבאי במתקן השרוף (צילום: רענן בן צור)

 

אלון נתיב, מנכ"ל חברת "עלי שלכת" שעודכן אודות השריפה במתקן במהלך שיחה עם ynet, אמר לאחר שהגיע למקום: "יש כאן שריפה שנעשתה במזיד עם סימני פריצה". נתיב הבטיח כי השריפה בעסק לא תביא לסגירתו. "מדובר בעסק חוקי עם כל האישורים הנדרשים. חבל שאנשים שמדברים בשמה של תורה מתנהגים באלימות וכמו עבריינים", אמר והוסיף: "אלה שמתנגדים הם לא יהודים, מבחינתי הם לא מסמלים את היהדות".

  

המתקן: סוד שמור - שהתגלה הבוקר

אחרי חודשים ארוכים של חשאיות - מיקומו המדויק של המתקן נחשף אתמול בבוקר בעיתון החרדי "קו עיתונות דתית" אשר מופץ בבני ברק. החברה דאגה לטשטש את המיקום המדויק ואפילו באתר האינטרנט המציג את שירותי החברה - מופיעה כתובת המשרד בלבד ולא האתר עצמו. זאת מחשש כי גורמים המתנגדים לפעילות יתנכלו לחברה. 

 


משי זהב ליד מתקן השריפה (צילום: עוזי ברק)

 

יצוין כי גורמים חרדים מנהלים כבר זמן רב מאבק חוקי נגד פעילות החברה, מטעמים הלכתיים. לפני כחצי שנה הגיש יו"ר ארגון זק"א, יהודה משי זהב יחד עם יושב ראש חברה קדישא בכפר סבא, מוטי אלבוים, תלונה למשטרה כנגד החברה. בתלונה טענו השניים כי פעילות הארגון אינה חוקית ואף צירפו חוות דעת משפטית כי הדבר אסור על פי החוק בישראל וכי לארגון אין את האישורים המתאימים מהמועצה המקומית וממשרד הבריאות. אתמול אף ביקר משי זהב באתר שריפת הגופות.

 

מנגד, אומר המנכ"ל נתיב כי בכוונתו להגיש תלונה על הסגת גבול נגד אנשי זק"א: "הם היו פה בניגוד לחוק תוך הסגת גבול וגם היום רואים שנעשה פה מעשה ונדליזם ופריצה למקום, ולכן אני בטוח שמדובר בהצתה".

 

משי זהב אמר בשיחה עם ynet לאחר שנודע דבר השריפה כי הוא "מברך את מי שעשה את זה". לדבריו, אנשי זק"א נאבקים נגד שריפת גופות יהודים ברחבי העולם ולא מתקבל על הדעת כי הדבר יתקיים בישראל. "מטרת הקרמטוריום היא לשרוף, אז עכשיו, עין תחת עין, הוא מילא ייעודו, נשרף ועלה בסערה השמיימה", ציין משי זהב והוסיף: "זה לא מקום שמכבד את המת, אלא מבזה אותו. בעלי המקום הסתירו את המתקן ופעלו כגנבים בלילה, במחתרת".

 

חברת "עלי שלכת" מציעה שירות של שריפת הגופה וכמה אפשרויות לטיפול באפר לאחר מכן: פיזור האפר בטבע או במקום שבוחר המנוח מראש, שמירת כד האפר בבית המשפחה, אחסון הכד במקום מרכזי המאפשר עריכת טקסים, או הטמנת הכד וקביעת מצבה.


פורסם לראשונה 22/08/2007 21:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבאים במתקן השריפה, הערב
צילום: רענן בן צור
צילום:מאיר פרטוש
מתקן השריפה. ארכיון
צילום:מאיר פרטוש
משי זהב באתר ה"סודי"
צילום: עוזי ברק
מומלצים