שתף קטע נבחר

תוכניות ערוץ 2 מעודדות בורוּת ומתעלמות מהמדע

בפריים טיים משודרות תוכניות המספקות לגיטימציה למיסטיקה, אבל מקומן של תוכניות על מדע נפקד. ואנחנו עוד מתפלאים לשמוע על אנשים שמצטרפים לכתות במקום ללמוד הנדסה. דעה

לפני כשבועיים ירדו מהמסך שתי תוכניות פריים טיים בערוץ 2, "האקס המיתולוגי" ו"הכל דבש". לא הייתי נדרש במדור מדעי לסדרות אלה, אלמלא הטרידה אותי בעיה אחת המשותפת לכל הסדרה הראשונה, ולפחות לפרק האחרון בשניה - הלגיטימציה של מקצוע מגיד העתידות.

 

מכיוון שלא ראיתי את הסדרה, כתוצאה מאיזכור מגדת העתידות בפרומו שלה, אני מצטט מוויקיפדיה: "הסדרה, עוקבת אחרי

מיכל גולן (טלי שרון), רווקה בת 30, אשר יצאה בחייה עם הרבה מאוד גברים.

 

כאשר היא הולכת למגדת עתידות, כדי לנסות לגלות אם ומתי תתחתן, מגדת העתידות אומרת לה שאת אהבת חייה כבר פגשה ונפרדה ממנו, ושאם לא תמצא אותו השנה היא לא תתחתן אף פעם והיא תישאר בודדה כל חייה".

 

בסופו של דבר, הרסו כותבי התוכנית את האפשרות לסדרת המשך כאשר גולן מצליחה להיפגש עם בחיר ליבה, הם מתנשקים ואז מראים את מגלת עתידות מחייכת.

 

גם בסדרה "הכל דבש", שיצא לי בטעות לראות את הפרק האחרון שלה, מצליחים בני משפחתו של פולי לשכנע אותו ללכת למגדת עתידות, כדי לדעת מה יעלה בגורלה של אשתו (שבסדרה לקתה בסרטן).

 

הוא מתנגד רק בשל העלויות אך לא מהסיבות הענייניות, והם משכנעים אותו שזה לא נורא, שהם ישלמו וכי זה אם זה לא יועיל זה לא יזיק. לא הצלחתי לראות שום סימן להתנגדות כלשהו או להסבר שזה שטויות.

 

אם מגדת העתידות מחייכת, אנחנו צריכים לבכות, כי כל סדרה כזו שמעודדת את האמונות העממיות, סותרת את המדע וגורמת לכמה וכמה ילדים שלא ללכת ללמוד מדע או לבוז לו. במדינה כמו ישראל, שבה אחוז גדול מהורי התלמידים בוחרים מרצון שלא ללמד אותם שום דבר שיועיל להם, אסור לנו להפסיד אפילו ילד אחד מבין הנותרים.

 

אני כבר לא מדבר על כך שבעוד המו"פ משווע לתקציבים, וידוע לכולם שהשקעה בו מקדמת את הכלכלה, חלק עצום מהתל"ג הישראלי הולך לרבנים מקובלים, לאסטרולוגים, קוראים בכף היד, קוראים בקלפים, קוראים בכבד, בקפה ועוד. ולא פלא שהיום סיפורי פנטזיה מחליפים את סיפורי המדע הבדיוני של ילדותנו ובמקום שילדים יגדלו וירצו להיות מהנדסים, הם היום רוצים להיות קוסמים ומכשפים. אין מתכון בדוק מזה לחזרה בטוחה לימי הביניים. האם לשם אנו רוצים להגיע?

 

ברור היום לכל בר דעת, אני מקווה גם לאלה שיושבים במועצת הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו כי גילוי העתיד הינו בגדר דמיון שאפיין את קדמוננו לפני מאות שנים, וכי בעידן המדעי של היום אין לכך מקום, אבל כשכתבתי להם לפני כמה שנים (ביחד עם ד"ר' איליה ליבוביץ' מאוניברסיטת ת"א), לאחר שפנו בכלי התקשורת בבקשה לפני המכרז - שיחייבו שידור תוכניות מדעיות נעניתי רק כי מכתבי התקבל.

 

בעידן שבו אפילו לעיתון לאנשים משכילים אין כתב מדע במשרה מלאה, ושהאסטרולוגים זוכים להגנה של בתי המשפט (ראו המקרה של לפיד נגד קדושים), קשה לבוא בטענות לגוף תקשורתי זה או אחר.

 

זו מחלה כללית שצריך לטפל בה, אבל מי יטפל? משרד החינוך? יש לי חשד כי מרבית המורות מאמינות בכך בעצמן, ראש הממשלה? לו דווקא טוב שהאנשים יהיו טפשים ופסיביים, כי לא יטרידו אותו בעניינים שבינו לבין מבקר המדינה.

 

בשנות ה-60' התקיים בארץ מבצע לביעור הבערות, אולי כדאי לדאוג למבצע דומה כיום, אך לא בבערות שמקורה בחוסר קרוא וכתוב אלא בבורות המדעית. ידיעת קרוא וכתוב אינה ערובה לפקחות.

 

נסו בעצמכם לחפש בגוגל ולראות כמה הבלים כתובים באינטרנט, לעומת כמה ידע אקדמי נמצא בו. ידע כזה היה מונע מאנשים ליפול לכתות, לדמגוגים עממיים המתכסים בכסות של "מחזירים בתשובה" שבינם לבין היהדות האמיתית אין כל קשר אבל הם זוכים להגנת הממסד) ולשאר ציידי נפשות בין אם בעבור בצע כסף או בין אם הם מאמינים בעצמם בדברים הללו.

 

אבל כצעד ראשון לפני מבצע כזה, צריך להסיר את הלגיטימציה, והרשות השניה צריכה להתחשב בקריטריון זה כאשר היא מאשרת סדרות לשידור.

 

עוד בידען: כל המאמרים בסדרה "מדינה רדופת שדים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעל פוליאקוב, "הכל דבש"
צילום: גל דרן
לאתר "הידען"
מומלצים