שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "החשש מהכרטיס החכם אינו מוצדק"

  משרד התחבורה מרגיע את האזרחים מפני פגיעה בפרטיות עקב השימוש בכרטיס חכם בתחבורה ציבורית. ובקרוב: תוקף "חופשי-חודשי" יהיה קבוע ל-30 יום ממועד ההנפקה, ללא קשר ליום ההנפקה

  חדירה לפרטיות או שיפור השירות לאזרח? ביום שני פרסם ynet את תוכנית הכרטיס החכם של משרד התחבורה, ומאז מוצפת המערכת בתגובות נזעמות של אזרחים הטוענים כי מדובר בפגיעה חמורה ולחלוטין לא מוצדקת בפרטיות. כנגד משרד התחבורה, אשר מתכנן להכניס את כרטיס ה"רב-קו" לפעילות כבר בשבוע הבא, נטען כי אין כל הצדקה להפוך את הכרטיס לאישי - כולל תמונה ופרטים מזהים - ובכך לאפשר למדינה ולגופים עסקיים לעקוב אחר תנועות בעלי הכרטיס.

   

    

  "החשש אינו מוצדק"

  במשרד התחבורה מנסים הבוקר להרגיע את משתמשי התחבורה הציבורית. "החשש מפני חדירה לפרטיות אינו מוצדק", אומר ל-ynet אבנר עובדיה, דובר המשרד, "כל הנתונים יישמרו בחברות התחבורה הציבורית ויהיו חסויים לחלוטין".


  הציבור חושש מפגיעה בפרטיות? משרד התחבורה מנסה להרגיע

   

  עובדיה מסביר, כי משרד התחבורה יעשה שימוש בנתונים רק כדי לתכנן בצורה טובה יותר את קווי התחבורה הציבורית בעתיד. "המידע הזה יעיל מאין כמוהו לתכנון התחבורה, ובסופו של דבר האזרחים הם שייהנו מכך". במשרד התחבורה גם מציינים כי מי שבכל זאת חושש לפרטיותו, יוכל להמשיך לרכוש את הכרטיסים הישנים והמוכרים.

   

  גנבים וזכאים

  כדוגמה ליעילות כרטיס חכם אישי, מביא עובדיה מקרים של גניבה או אובדן. "היום, כשאתה מאבד כרטיס כלשהו, למשל חופשי-חודשי או כרטיס סטודנט, אתה מאבד את יתרת הנסיעות - כלומר, אתה מאבד כסף". עם הכרטיס החכם, מסביר עובדיה, נוסע יוכל לבטל את הכרטיס ולהעביר את יתרת הנסיעות לכרטיס חדש - "זו מעין תעודת ביטוח, שיכולה לחסוך מאות שקלים בכל מקרה של אובדן הכרטיס או גניבתו".

   

  ל-ynet נודע עוד כי בישיבה שנערכה השבוע החליט שר התחבורה, שאול מופז, כי לאחר שיוכנס הכרטיס החכם לפעולה, תוקפם של מנויי "חופשי-חודשי" יהיה ל-30 יום מיום ההנפקה. זאת, לעומת המצב כיום, בו מנוי חופשי-חודשי תקף רק בין ה-1 בחודש ועד סוף החודש.

   

  בהתאם להחלטה נוספת שהתקבלה השבוע על-ידי מופז, לאחר שיחלו חברות התחבורה הציבורית בהפעלת הכרטיס החכם, תיערך הנפקה מרוכזת לאוכלוסיות זכאים. עובדיה: "שר התחבורה החליט כי לכל הזכאים יישלחו כרטיסים במרוכז. למשל, כיום יש כ-400-350 אלף זכאים של הביטוח הלאומי. כל זכאי יקבל לביתו כרטיס, עם תמונה, והוא יוכל לטעון אותו על-פי החלטתו - כשההנחה המגיעה לו כבר גלומה במחיר".

   

  במשרד התחבורה מאמינים כי הנפקה מרוכזת תשפר את השירות, וכן תפתור בעיות של הונאה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אין פגיעה בפרטיות: כרטיס חכם
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים