שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  וילנאי: אערוב לשדרות כשיערבו שלא יהיו תאונות
  סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, הגיב לדרישת שרת החינוך ממערכת הביטחון לחתום על הבטחת שלומם של התלמידים בעיר - ושלח את תמיר לערוב למניעת אלימות ואת שר התחבורה לערוב למניעת תאונות. בלשכתה של תמיר הדגישו כי לא ביקשה ערבון לשלום התלמידים, אלא אישור מיגון פרטני לכל בית ספר שייפתח. ראש הממשלה הדגיש כי רמת המיגון הקיימת כעת מספיקה והבטיח כי המדינה תעמוד ביעדי המיגון שהציב בג"ץ

  שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים ועל רקע הטענות כי הממשלה אינה ממגנת כראוי את הכיתות בשדרות מוכת הקסאמים, שולח אהוד אולמרט עקיצה אל אלו המבקרים אותו. "התרשמתי מאוד מאנשי החינוך של שדרות ועוטף עזה, ואין ספק שיש שם אנשים טובים יותר לאין ערוך מאלה שמדברים בשמם", אמר ראש הממשלה בישיבה השבועית, בה עלה בין היתר גם בנושא המיגון.

   

  במסגרת הדיון על פתיחת שנת הלימודים סקרה שרת החינוך, יולי תמיר, את ההכנות האחרונות והתייחסה למיגון עוטף עזה ושדרות, לאחר המחלוקת המתוקשרת בנושא בין משרד ראש הממשלה לבית המשפט העליון. כזכור, התבטא אולמרט לפני

   כחודש וחצי בעניין זה במהלך היקורו בקיבוץ יפעת ואמר: "בית המשפט לא יחליט איפה נמגן וכמה נמגן".

   

  "רמת המיגון שהיתה וגם זאת שנמצאת עתה מספיקה - לא שיניתי דעתי זו", אמר אולמרט היום. "כך גם אומרים הגורמים המקצועיים בפיקוד העורף. אבל ברגע שיש החלטת בית משפט (למגן את כל הכיתות עד פתיחת שנת הלימודים -ר.ס.) נכבד אותה. אנו הולכים לעשות זאת בצורה הטובה ביותר האפשרית".

   

  תקרית מעניינת אירעה בתום דבריה של השרה תמיר, שהתייחסה לדרישת ההורים בשדרות משר הביטחון אהוד ברק לערוב לביטחונם של הילדים ולמיגון בתי הספר. "אני מבקשת שמערכת הביטחון תחתום על כך שהיא מבטיחה את שלומם של תלמידי שדרות", אמרה תמיר וביקשה אישור מפיקוד העורף על מיגון מוסדות החינוך שייפתחו. ממלא מקומו של ברק בישיבה, מתן וילנאי, שלף מיד בתגובה: "אחתום על זה כאשר שרת החינוך תחתום על כך שלא תהיה אלימות בבתי הספר וכששר התחבורה יחתום על זה שלא יהיו תאונות דרכים".

   

  בלשכתה של תמיר הסבירו מאוחר יותר כי השרה עמדה בהבטחתה להורים בשדרות והציגה בישיבת הממשלה את בקשתם להגברת הביטחון של התלמידים. השרה הבהירה שביקשה בשם ההורים בשדרות שמשרד הביטחון יאשר את המלצות פיקוד העורף, ויתן גיבוי לחתימת המפקד במקום - שמוציא טופס אישור ללימודים לכל מוסד בעיר. מלשכתו של סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, אמרו כי במהלך סקירתו הוא הבהיר שמערכת הביטחון וצה"ל עושים מאמצים רבים להבטיח את ביטחון תלמידי שדרות. בין היתר הושקעו במערכת החינוך כחצי מיליארד שקלים במיגון וצה"ל נוקט פעולות למניעת פגיעה בתלמידים ובאזרחים.

   

  אולמרט מדבר על מהפכה, ההורים לא מתרשמים

  במהלך הישיבה סיפר ראש הממשלה על הפעולות הננקטות כדי לשמור על שלומם של ילדי שדרות והסביבה: "אנו בונים 16 בתי ספר חדשים באזור עוטף עזה שיהיו ממוגנים, עם כל השכלולים הקיימים, ברמה הגבוהה ביותר. אני מבקש שלא ידברו איתנו כל הזמן בצורה מתחסדת על כך שלא נעשה דבר. מה שהולך לקרות בעוטף עזה זאת מהפיכה".

   

  מלשכתו של אולמרט נמסר כי שמונה בתי ספר מתוך 24, יהיו מוכנים במיגון מלא עד תום הארכה שניתנה לממשלה על ידי בג"צ בשבוע שעבר. שלושה בתי ספר אף יהיו ממוגנים באורח מלא עד ה-2.9: בית הספר אלון, בית הספר המדעי תורני ובית הספר הדר חנן. שני בתי ספר ימוגנו באורח מלא במועצה האזורית שדות הנגב: בתי ספר נועם ואוהל משה. שאר בתי הספר ממוגנים בשלב זה בשיטת המרחב המוגן כשיטת ביניים, עד למיגונם המלא.

    

  מי שפחות מתרשם מהבטחות הפוליטיקאים הם אנשי ועד ההורים המרכזי בשדרות, הטוענים כי המדינה מוליכה שולל את

   אזרחי העיר ותלמידיה. לטענת יו"ר הוועדה, בתיה קטר, המיגון הנוכחי אינו מספיק ומסכן את התלמידים. היא הלינה על הפתרונות אשר הציעה שרת החינוך בפגישתה עם ההורים ביום שישי האחרון, הכוללים בין היתר לימודים במשמרות אל תוך הלילה או במקלטים.

   

  "אני רוצה לראות תלמידים במרכז הארץ לומדים במקלטים אל תוך הלילה", אמרה קטר. "אין להפלות את תושבי שדרות. אנחנו לא מדברים על בטיחות, אנחנו מדברים על ביטחון. אני מעדיפה תלמיד טיפש וחי מאשר תלמיד חכם ומת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "וילנאי: אערוב לשדרות כשיערבו שלא יהיו תאונות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  וילנאי. לא מוכן לחתום
  צילום: גיל יוחנן
  תמיר. בשם ההורים
  צילום: ששון תירם
  מוצר השנה
  מומלצים