שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשש מהתפרצות חצבת בירושלים

  בן 3 וחצי אושפז בביה"ח הדסה עין כרם לאחר שנדבק במחלת החצבת מפניה לא קיבל חיסון. החשד הוא שתייר חרדי מבריטניה שנדבק במחלה הפיץ את הנגיף בחתונה חרדית המונית. מדובר במקרה החצבת השלישי בישראל בימים האחרונים

  פעוט בן שלוש וחצי אושפז בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שנדבק במחלת החצבת. מצבו הוגדר קשה והוא בהכרה מעורפלת ומחובר למכונת הנשמה. מבירור שנערך בבית החולים עולה כי הוריו, חרדים תושבי בית שמש לא דאגו לחסנו כנגד נגיף החצבת.

   

  הילד הובהל לבית החולים כשהוא אפאטי ולוקה בדלקת ריאות חמורה. הוא אושפז ביחידת בידוד מיוחדת במחלקת הילדים כשהוא מחובר למכונת הנשמה. בימים האחרונים שבה הכרתו של הילד בהדרגה. פרופ' דניאל אנגלהרד, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים, אישר כאמור כי הילד שאושפז לא קיבל חיסון נגד המחלה וביקש מהורים לילדים קטנים להקפיד לחסן את ילדיהם על פי הוראת משרד הבריאות בסניפי "טיפת חלב".

   

  המדובר במקרה החצבת השלישי בימים האחרונים. בשבוע שעבר אושפזו שני תיירים מבריטניה כשהם נושאים את המחלה. האחד מהם, תייר חרדי תושב לונדון בן 22 בילה לפני כשלושה שבועות, ימים ספורים לפני אישפוזו בחתונה בה השתתפו כאלפיים איש. תייר נוסף מבריטניה אושפז אף הוא ואובחן כנושא את המחלה.

   

  בשל שיעורי ההתחסנות הנמוכים באוכלוסיה החרדית באיזור ירושלים, עלה חשש במשרד הבריאות מפני התפשטות המחלה בעקבות התייר החרדי הנגוע. בשל כך פרסם משרד הבריאות כרוזים בשכונות החרדיות בירושלים ובבתי הכנסת שם, בהם נדרשים המשתתפים בחתונה לקבל חיסון כנגד המחלה. בתוך כך התריע המשרד בפני רופאי המחוזות בישראל מפני חצבת המיובאת לישראל.

   

  מפריחה ועד מוות

  חצבת (ובשמה הרפואי Rubeola) היא מחלה מידבקת ביותר הנגרמת על ידי הנגיף מורביליוירוס. הנגיף מתפשט דרך מגע עם רסיסי או נוזלי האף, הפה או הגרון שהגיעו מאדם נגוע. כך למשל, התעטשות או שיעול יפזרו רסיסי רוק ונזלת באוויר וידביקו את הסובבים שאינם מחוסנים.

   

  התסמינים מופיעים בתוך 8 עד 12 יום מרגע החשיפה לנגיף. ימים אלה מכונים "תקופת הדגירה" בה הנגיף משתכפל בגוף ומתפשט. הסימפטומים מתחילים בחום גבוה, שיעול, אדמומיות וגירוי בעיניים ופריחה מתפשטת. בהמשך מופיעים כאבי שרירים, רגישות העיניים לאור.

   

  הפריחה האופיינית למחלה מופיעה לרוב 3-5 ימים לאחר הסימנים הראשונים למחלה, והיא עשויה להימשך 4-7 ימים. לרוב היא מתחילה בקרקפת ומתפשטת מטה לשאר הגוף. הנגעים נראים שטוחים, אדומים או בהירים, חלקם מתלכדים לכדי נגעים גדולים יותר. הסיכונים המרכזיים במחלה הם דלקת אוזניים, ודלקת ריאות. אחד מכל אלף חולים ילקה בדלקת מוחית (אנצפאליטיס) המובילה למוות.

   

  לפני עידן החיסונים חצבת הייתה אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר, אולם בעשורים האחרונים כמעט שלא נצפו ילדים שחלו בה. אלא שבשנים האחרונות חלה שוב עליה בעולם המערבי במקרי החצבת, בשל הורים המסרבים לחסן את ילדיהם בחיסון MMR מחשש לאוטיזם. עם זאת כל המחקרים הראו כי החיסון אינו גורם לאוטיזם, ולמעשה ניתן לאבחן אוטיזם בילדים עוד לפני גיל שנה, זמן מתן החיסון.

   

  החיסון נגד חזרת חצבת אדמת, מכונה כאמור MMR, וניתן בהזרקה תת עורית בשתי מנות, הראשונה בגיל שנה והשניה בגיל שש. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיסון לחצבת. מחלה קטלנית
  צילום: liquidlibrary
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים