שתף קטע נבחר

לקסיקון המרכיבים המסוכנים בקוסמטיקה וטואלטיקה

מה זה SLS? מה רע בשמן מינרלי? כיצד מזהים חומרים משמרים ברשימת המרכיבים? יעל גרטי מגישה לקסיקון שימושי של המרכיבים המסוכנים הנפוצים במוצרי הקוסמטיקה והטואלטיקה. גזור ושמור

Sodium Lauryl Sulfate) SLS) – (או Sodium Lauryl Ether Sulfate, SLES) הם דטרגנטים קוסמטיים הנפוצים בשימוש במשחות שיניים, בתכשירי שמפו, קצף גילוח וקצף אמבט. הם בעלי יכולת הסרת שומן ולכלוך משיער ומעור ויכולת הקצפה מצוינת, אך עלולים לגרום לגירוי בעיניים ובעור.

 

כאשר משתמשים בתכשירים המכילים SLS, שכבת השומן מוסרת במהירות. הגוף מפעיל את המנגנון המפריש מחדש את השומן שנלקח ממנו- ואז נוצרת תחושת חוסר נקיון, שמעוררת צורך להתרחץ או לחפוף שוב. כך נוצר מעגל קסמים אכזרי, שמוביל לצורך מלאכותי של הגוף ברחיצה יותר תכופה ובחפיפה יומיומית. "ה-SLS נחשב יותר מזיק מה- SLES", מסביר הרוקח רן סמואלוב, "מקורו של ה SLES הוא משומן צמחי, מדובר בדטרגנט עדין יחסית, שאינו מזיק לסביבה".

 

מלחי אלומיניום (דוגמת Aluminium Chlorohydrate), שנפוצים בשימוש בדאודורנטים, אוטמים את הנקבוביות בעור, מונעים את ההפרשות הטבעיות שלו ועלולים לגרום לרגישויות בעור ולאדמומיות.


רוצים בריאות? שימו מלפפונים! (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

שמן מינרלי (Mineral oil) הנפוץ בקרמים (לחות לפנים ולגוף), צבעי שיער, ליפ-גלוסים ותכשירים רבים נוספים, וזלין (Vaseline), פטרולאום (Petroleum), פטרולטום (Petrolatum), פראפין (Paraffin) ושמן פרפין (Paraffin Oil) - הם תוצרים של תעשיית הנפט, האוטמים ומזקינים את העור בכך שהם חוסמים את מעבר החמצן דרך נקבוביות העור. בנוסף, מרכיבים אלו עלולים לגרום לאלרגיות ולהזיק לשיער, חלקם אף חשודים כמסרטנים. "מאוד מקובל להשתמש בהם בקוסמטיקה כחומרי בסיס משום שהם מאוד זולים", אומרת הנטורופתית גיליה גלעד, "אך הם אינם שייכים לאגף הקוסמטיקה הטבעית. שומר נפשו ירחק".

 

חומרים משמרים

"חומרים משמרים מצטברים בגוף", אומר שי פרידמן, המייבא ארצה בימים אלה את מוצרי 'ד"ר ברונר', "כיוון שהגוף אינו יודע כיצד לטפל בהם - נוצרת הרעלה מתמשכת". חומרים משמרים מקבוצת Parabens, כגון: Paraben, Butyl paraben, Methyl paraben או Phenoxyethanol, עלולים, לדברי ד"ר קיטרון, לגרום לאלרגיות, לפגוע בהתחדשות הטבעית של העור - וחשודים כמסרטנים. Triclosan ו- Formaldehyde הם חומרים משמרים העלולים לגרום לאלרגיות.

 

PABA - para amino benzoic acid. תרכובת של ויטמין B המסייעת בבלימת קרינה אולטרה סגולית, מונעת הזדקנות וקמטים, מטפלת בכוויות שמש, מזינה

 ומשפרת את ייצור החלבונים בגוף- אך בו זמנית גם עלולה לגרום לאלרגיות ולגירוי יתר של העור- וחשודה כמסרטנת. יעילותה בבליעת קרני ה-UV נמוכה בהשוואה למסנני קרינה אחרים, והיא אינה מסיסה במים, לכן, על מנת להמיס את החומר, מוסיפים לו אלכוהול. בעבר הופיע מרכיב זה במסנני קרינה, כיום השימוש בו במוצרים אלה אסור- ועדיין המרכיב מופיע בשפתונים, מרככי שיער ומוצרים נוספים.

 

צבעים סינטטיים (Color+מספר, דוגמת Red-28). הם ברובם תוצרי נפט זולים. עלולים לגרום לתגובה אלרגית ורבים מהם ידועים כמסרטנים. בדרך כלל השימוש בהם נעשה בשילוב עם מי חמצן, המכילים פראוקסידים (רדיקלים חופשיים של חמצן), היכולים לגרום לנזק לאורך זמן.

 

תמציות ריח סינטטיות. הפער העצום בין עלות תמציות ריח טבעיות לעלות תמציות ריח סינטטיות מעודד יצרנים רבים להשתמש בסינטטיות, צריכת יתר של התמציות הסינטטיות עלולה לעורר תגובות אלרגיות ואף להחליש את המערכת החיסונית.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים