שתף קטע נבחר

מיליון תלמידים וחצי חוזרים לבית-הספר

אחרי קיץ חם וארוך, שמו ילדי ישראל על גבם ילקוט ושבו לכיתות. מתברר: בשנה החולפת גדל מניין התלמידים ביותר מעשרת-אלפים, אולם מספר המורים גדל ב-60 בלבד - ומספר הכיתות בכלל הצטמצם. השנה נפתחת בצורה "חלקה" כמעט לגמרי, אבל איום השביתה בתיכונים עדיין מרחף על המשכה

1,445,555 ילדים קמו הבוקר (יום א'), שמו על גבם ילקוט והלכו לבית הספר בפעם הראשונה אחרי הקיץ. מולם מתייצבים 120,656 מורים ועובדי הוראה, שינסו להפוך את תקופת המעבר לקלה ככל האפשר. מערכת החינוך קידמה בברכה 134,500 ילדים, שהחלו ללמוד בכיתה א'.

 

מנתוני משרד החינוך עולה כי בשנת הלימודים תשס"ח גדל מספר התלמידים ביותר מ-10 אלף תלמידים מהשנה שעברה. עם זאת, מספר המורים ועובדי ההוראה בבתי הספר גדל ב-60 בלבד. עוד עולה כי למרות העלייה במספר התלמידים, השנה ירד מספר הכיתות שנפתחו ברחבי הארץ: 53,449 כיתות לימוד נפתחו השנה, לעומת 53,687 כיתות שנפתחו בשנת תשס"ז.

 

חדר המצב של משרד החינוך החל לפעול כמדי שנה והוא נערך לקבל דיווחים בנוגע לשיבושים והשבתות שונות מבתי ספר ברחבי הארץ. עד כה, התקבלו דיווחים מעטים מאוד על הכוונה לקיים שביתות בעשרה בתי ספר בלבד. הסיבות העיקריות הן מחלוקות מקומיות בין הורים להנהלת בית הספר בנושאים שונים - התאמתו של המנהל, השבתה בשל תלמיד אלים, התנגדות לאנטנה סלולרית ועוד.

 

אחד המקרים הוא בבית הספר היסודי "הרצל" בחיפה, שם מאיימים ההורים להשבית את הלימודים בכיתה ב' בשל החלפת מחנכת הכיתה. הורי התלמידים בבית הספר "היובל" במודיעין מאיימים אף הם להשבית את הלימודים. בבית הספר הממלכתי-דתי "פסגות" שבמחוז ירושלים נשמעים איומי שביתה בשל התנגדות המורים למנהלם החדש. בחטיבת הביניים "יד גיורא" שבהרצליה התעוררה מחאה בעקבות הכוונה להעביר כמה מבנים משטח בית הספר לתיכון סמוך. בבית הספר "נווה מדבר" בבאר שבע תתכן שביתה בשל הקמת של אנטנה סלולרית בקרבתו.

 

בסכנין לא ייפתחו את שנת הלימודים, בשל טענות על שיפוצי קיץ שלא הסתיימו בבתי הספר. כך גם בית הספר המקיף ביישוב ג'דיידה ובית ספר יסודי בשפרעם. במועצה האזורית חוף הכרמל ההורים מאיימים להשבית את הלימודים באחת השכבות, בדרישה לפתוח כיתה נוספת. בחוף השרון מאיימים להשבית את בית הספר בשל סכסוך עם משרד התחבורה בשל כוונה לפתוח מחלף ליד בית הספר, ובחטיבת הביניים "איש שלום" בכפר יונה מתנגדים למנהלת בית הספר.

 

בבתי הספר הערבים-נוצרים, שם לומדים בימי שבת, שנת הלימודים נפתחה כבר אתמול. עם זאת, פורום החינוך הערבי בנגב הודיע כי ישבית את הלימודים בשישה בתי ספר וב-12 גני ילדים. בתי הספר שיושבתו הם "אלעזזמה" א' ו-ב' בוואדי אל-ענם, תל "אל-מלח" בכסיפה, "אבו-עבידה" ברהט, "יסודי ב' "בשגב שלום, ו"אל-סאנע" בכפר טרבין. 

 

במקביל, תתקיים משמרת מחאה מול משרד החינוך בבאר שבע. הפורום ישבות בשל מחסור בכיתות לימוד וצפיפות רבה בכיתות הקיימות, ליקויי בטיחות ושימוש בכיתות קראוון ללא תשתיות מתאימות. 

 

שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה כי פתיחת שנת הלימודים מתנהלת "באופן מסודר להפליא", וכי יש רק בעיות נקודתיות. השרה התייחסה לאיום ההשבתה של ארגון המורים העל-יסודיים בעוד כשבוע, ואמרה: "אנו נמשיך בדיונים אינטנסיביים עם המורים, ונקווה שמה שהתחיל מכורח צו, יימשך בשותפות. יש לנו תקציב חדש שבו גם שיפור ניכר לשכר המורים וחבל לנו שגם מורי ארגון המורים לא ייהנו ממנו".

 


פורסם לראשונה 01/09/2007 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
חוזרים לבית הספר (ארכיון)
צילום: אמיר כהן
מאטבחים יבדקו ילקוטים
צילום: צביקה טישלר
תמיר. בעיות נקודתיות
צילום: אמיר כהן
מומלצים