שתף קטע נבחר

דוקטור, הכריש שלי חולה

וטרינר לחיות מחמד הוזעק לטפל במקרה ייחודי: בעליו של אקווריום ענק שהחזיק כמה כרישי נמר החול גילה כי אחד מהם סובל מבעיה רפואית. צוללן דג את הכריש ברשת והרופא טיפל בבעיה כשמדי כמה דקות הכריש מוחזר למיכל מים קטן לשחיית התאוששות

כשהכלב או החתול אינם חשים בטוב, הולכים לווטרינר לחיות מחמד. אך מה עושים כשהכריש שלכם נפל למשכב? לפני כשלושה שבועות הבחין בעליו של הכריש, אדם אמיד המתגורר בדרום הארץ, כי אחד מכרישי נמר החול שברשותו אינו בקו הבריאות.
 
"מדובר בריף פרטי נדיר עם דגים וכרישים מרהיבים החיים באקווריום ענק באורך של עשרה מטר, המכיל בתוכו אלמוגים, סלעים ודגי מים מלוחים, ביניהם היו גם ארבעה כרישים קטנים באורך של כמעט מטר", סיפר הווטרינר ד"ר אבי ליליאן, מנהל מכללת "מגן דוד ירוק", שהגיע לטפל בפציינט המיוחד.
 
לדברי הבעלים, במשך שלושה שבועות הכריש איבד את תיאבונו בהדרגה, מצב רוחו היה ירוד והוא בילה את זמנו בצמוד לקרקעית האקווריום. רק לאחר בדיקה מעמיקה יותר נתגלה כי הכריש סובל מנפיחות גדולה באזור הלסת התחתונה.
 

 
"כנראה שהוא בלע עצם של דג שגרמה לזיהום ומנעה ממנו אפשרות לאכול באופן סדיר", הסביר בני טושינסקי, מטפל בבעלי חיים ובדגים, שהצטרף לד"ר ליליאן. "התנדבתי ללכוד את הכריש וצללתי לתוך האקווריום. רק אחרי מרדף בן מספר דקות בהן הכריש ניסה להימלט, הצלחתי ללכוד אותו בעזרת רשת קטנה. היינו צריכים לפעול במהירות מאחר והוא אינו מסוגל לשרוד זמן רב מחוץ למים".

 

הטיפול בכריש לא היה קל. "הוא התפרע מעט, אבל הצלחנו להשתלט עליו יחד", סיפר ליליאן. "חיטאתי את אזור העור המקומי בעזרת אלכוהול והחדרתי מחט ארוכה ישירות למרכז הנפיחות על מנת לשאוב את כל המוגלה שהצטברה שם". סדרת הטיפולים נמשכה זמן רב מאחר והיה צורך להשיב את הכריש למיכל קטן בכל מספר דקות ואז להוציאו שוב להמשך הטיפול.

 

לאחר שהמוגלה נוקזה, זכה הכריש לזריקת אנטיביוטיקה בשריר סמוך לזנב, והוחזר לאקווריום להתאוששות ומנוחה. בתום ארבעה ימים של טיפולים, בעלי הכריש דיווחו בהתרגשות כי הוא שב לאיתנו ושוחה במרץ עם חבריו באקווריום. "זה היה אחד המקרים הביזאריים שטיפלתי בחיי", מסכם ליליאן, אך אף חיה אינה חסינה מבעיות רפואיות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטיפול בכריש החולה
צילום: ד"ר אבי ליליאן
מומלצים