שתף קטע נבחר

ה"משאלה" על פי הקבלה: העיקר הדרך

גם אם בתום 10 שבועות משאלתכם לא תתגשם (כמובטח), עד שתגיעו לשם תיהנו מטקסט עשיר, מאיר ומואר, חובב תרבות אנושית על כל גווניה וצורותיה. כי כמו בחיים, כך גם בקבלה – הדרך והסיפור חשובים הרבה יותר מההגשמה והמטרה. רן בן-נון על הספר 'משאלה יכולה לשנות את חייך – איך להשתמש בחוכמה העתיקה של הקבלה כדי להגשים את חלומותיכם'

"עץ הוא כל מה שאתם זקוקים לו. אני הוא העץ מגשים המשאלות שלכם. עץ החיים. עץ האור", כך נסחף גל ששון, מרצה ומנחה סדנאות בנושאי הקבלה, בפתח ספרו "משאלה יכולה לשנות את חייך", שנכתב בשיתוף פעולה עם התסריטאי סטיב ויינשטיין. ששון רואה בעץ את התבנית שלפיה ברא אלוהים את היקום. שיחזור התבנית הזו תאפשר לנו לעשות כל מה שנרצה, להגשים כל משאלה – מאהבה גדולה ועד דיאטה מוצלחת.

 

גל ששון אינו איזה איש דת מרוחק, אלא מורה המכיר היטב את תרבות הפופ של זמנו. אצלו גם ג'וליה רוברטס היא שלב בדרך אל האור, והדרך הזו בנויה ממעבר בין עשר אנרגיות או ספרות המרכיבות את העץ האלוהי: מכתר (רצון) וחוכמה (אינטואיציה), ועד יסוד (מיניות ומוות – כצפוי, הפרק המסעיר והמעורר בספר) ומלכות (מעשיות).

 

לפי ששון, אם נקדיש שבוע לכל אנרגיה כזו, משאלתנו תתגשם. ההליכה דרך ענפי העץ תהפוך אותנו ל'לוחמי אור', ממש אותו ביטוי שבו השתמש פאולו קואלו באחד מספרי הרוחניות היותר פופולריים שלו. ואכן, ששון מדגיש שחוכמת העץ אינה תורה יהודית בלבד. הוא משתמש בדוגמאות מהמיתולוגיה היוונית, מספר המתים המצרי, מהבודהיזם, לאו צה, דארווין ואינדיאנה ג'ונס – הכי ניו-אייג' והכי פופ.

 

התחלת המסע, למשל, היא ממקום של ריקנות – כאוס במיתולוגיה היוונית, כלום אצל לאו צה, ורגע לפני המפץ הגדול בפיזיקה המודרנית – משם עלינו להדליק את האור, להצית את המשאלה. זוהי בהחלט הקבלה של מדונה, לא של הרב כדורי. ששון מתקשר במיומנות לכאב הכי בסיסי שלנו – צער הבדידות – ושם מלטף אותנו ומבטיח שהכל יהיה בסדר. זה בדיוק המקום שבו מקבלים את המפתחות לפרארי של רובין שארמה, או סטירה מצלצלת מהבבא ברוך. פיל גוד קבאלה להמונים.

 

הגישה היומיומית והפרוזאית כל-כך לחוכמת הקבלה יוצרת לא פעם דה-מיסטיפיקציה של האלוהות, ולפעמים התוצאה קצת צורמת. למשל, כשששון מתייחס אל עץ הספרות הקבלי כאל מכשיר טלפון המאפשר חיוג ישיר לאלוהים, וכשהוא מציע "התייחסו לאלוהים כאל משקיע ולמשאלה שלכם כחברת סטארט-אפ", לא רק חרדים אדוקים יאחזו חלחלה. גם חילונים מעדיפים את הקשר שלהם עם הבורא קצת יותר מסתורי, ופחות קח-תני או סלולרי, אם אפשר.

 

מכאן הופך 'משאלה' לספר הוראות ישיר, מעשי ובהיר, המדריך איך לגלות את המשאלה, לנסח אותה, לכתוב אותה ולהביא להגשמתה דרך עשר הספרות האלוהיות, כשלכל ספרה צמודות מדיטציה (זו של הכתר, אגב, היא טריפ היסטרי של אור גדול. נסו ותיהנו), מטלות ותרגולים משלה.

 

גם אם בתום עשרה שבועות משאלתכם לא תתגשם, עד שתגיעו לשם תיהנו מטקסט עשיר, מאיר ומואר, חובק עולם וחובב תרבות אנושית על כל גווניה וצורותיה. כי כמו בחיים, כך גם בקבלה – הדרך והסיפור חשובים הרבה יותר מההגשמה והמטרה.

 

* 'משאלה יכולה לשנות את חייך – איך להשתמש בחוכמה העתיקה של הקבלה כדי להגשים את חלומותיכם', גל ששון וסטיב ויינשטיין. מאנגלית: נעמי טללים. הוצ' ידיעות ספרים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשאלה
עטיפת הספר
מדרגות לרקיע. אילוסטרציה
צילום: משטרת מחוז ת"א
מומלצים