שתף קטע נבחר

איראן: מפקד חדש מונה למשמרות המהפכה

מוחמד-עלי ג'עפרי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה, יחליף את הגנרל יחיא-רחים ספווי, שמונה ליועץ הצבאי של המנהיג הרוחני של איראן. ארה"ב רואה בארגון כאחראי לפעולות טרור המתבצעות מחוץ לגבולות איראן

חילופי ראשים בצמרת הביטחונית של איראן. מנהיגה הרוחני של איראן, האיתוללה עלי חמינאי, מינה מפקד חדש למשמרות המהפכה. כך דיווחה אמש (שבת) תחנת הטלוויזיה הממלכתית של איראן. הגנרל יחיא-רחים ספווי, מי שעמד בראש המנגנון הביטחוני החשוב במדינה במשך יותר מעשור, יעבור להיות יועצו הצבאי המיוחד של חמינאי ובמקומו מונה מוחמד-עלי ג'עפרי, מפקד בכיר בכוחות היבשה של משמרות המהפכה.

 

ההחלטה על המינוי החדש באה  לאחר שנשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הכריז על כוונתו לכלול את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור. ארה"ב רואה בארגון כאחראי לפעולות טרור המתבצעות מחוץ לגבולות איראן, בעיקר נגד כוחותיה המוצבים בעיראק. לא ברור אם ההחלטה על המינוי החדש תשפיע על החלטת ארה"ב להפעיל לחץ נוסף על סקטורים באיראן בהם מעורבים משמרות המהפכה, החל מתחום התשתיות ועד לתעשיית הנפט.

 

לפני כשבועיים אמר הגנרל ספווי כי משמרות המהפכה יגיבו בחומרה לנסיונותיה של וושינגטון לכלול את הארגון ברשימת ארגוני הטרור. לדבריו, "ארה"ב תקבל בעתיד מכה חזקה מהמשמרות. לא נישאר אדישים ללחץ האמריקני ונשתמש במנופי לחץ כלפיהם". בנוסף אמר ספווי כי בידי איראן טילים היכולים לחדור את טנק המרכבה הישראלי.

 

משמרות המהפכה הוא ארגון צבאי שהוקם לאחר המהפכה המוסלמית ב-1979 באיראן והוא נאמן ישירות למנהיג העליון, האיתוללה עלי חמינאי. הוא מונה כ-200 אלף חיילים בזרועות הים, האוויר והיבשה, ותפקידו העיקרי להגן על המשטר האיסלמאי במדינה ועל ערכי המהפכה.

 

לארגון יש השפעה רבה גם מעבר לתחום הצבאי, כמו בפוליטיקה ובכלכלה. רבים ממנהיגי המדינה שירתו בעבר כקצינים במשמרות המהפכה, ביניהם הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד וראש צוות המשא ומתן של איראן בנושא הגרעין, עלי לריג'אני, שאף עמד בראש הארגון בשנות השמונים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הגנרל ספווי. ייעץ לחמינאי
צילום: איי אף פי
מומלצים