שתף קטע נבחר

בדרך לבית הספר: ליקויים חמורים בהסעות

כיצד דוחסים 27 ילדים ושתי גננות במיניבוס האמור להכיל רק 15 נוסעים? נהג הסעות תלמידים מכאבול מצא לכך פתרון, ואף התפלא מדוע שוטרי שפרעם הוריד אותו מהכביש. ליקויים חמורים התגלו גם באוטובוס להסעת תלמידים בטייבה. מפקד תחנת המשטרה בעיר: "האוטובוס לא ראוי אפילו להסיע חיות"

שוטרי סיור מתחנת שפרעם עצרו היום (א') נהג מיניבוס מהיישוב כאבול שבגליל המערבי. במיניבוס, בו מותר להסיע 15 איש בלבד, היו באותה עת כמעט פי שניים נוסעים - 27 ילדי גן ושתי גננות. רשיונו של הנהג נפסל והוא יובא מחר בפני קצין שאמור לשלול אותו ל-30 יום. המיניבוס הוחרם על-ידי המשטרה.

 

השוטרים הבחינו ברכב בשעות הצהריים, כאשר נסע בתחומי היישוב. ממלא-מקום מפקד משטרת שפרעם, רב פקד אמג'ד שיח', סיפר ל-ynet כי מבעד לחלונות הבחינו השוטרים בילדים הדחוסים במיניבוס והורו לו לעצור.

 

הגננות שהיו במיניבוס וגם הנהג עצמו – תושב המקום כבן 50 - לא ראו כל בעיה במספר הנוסעים. הנהג טען באוזני השוטרים כי מדובר בנסיעה קצרה, בתוך היישוב, ולפיכך חשב שאין מניעה לדחוס כמות רבה של ילדים בתוכו. "זו בעיה ידועה במגזר הערבי, ואנחנו מנסים להתמודד אתה במעקבים אחרי כלי רכב המבצעים הסעות", אמר רפ"ק שיח'. עם זאת, הוא ציין כי הגננות לא נחקרו, שכן מי שאחראי למספר הנוסעים הוא הנהג.

 

ליקויים חמורים גם בהסעות בטייבה 

עם פתיחת שנת הלימודים החליטו במשטרת טייבה לבצע בדיקות להסעות המובילות ילדים לבתי הספר ומוסדות החינוך בעיר. במהלך המבצע, הבחינו השוטרים באוטובוס שהגיע לשכונת הבדווים בעיר, על מנת להסיע תלמידים, ונדהמו ממה שראו. "באוטובוס התגלו ליקויים חמורים ביותר המסכנים את הילדים", אמר מפקד התחנה, סגן-ניצב שי אזולאי. "בבדיקה בטיחותית התברר כי יש דליפה של אוויר ממערכת הבלמים של האוטובוס. בנוסף התגלה כי הצמיגים בלויים עד כדי כך שכל נגיעה בהם הייתה מתפרקת חתיכה.

 

"אם לא די בכך, בתוך האוטובוס התגלה כי אין חגורות בטיחות לילדים, המושבים מפורקים ואינם מחוברים מספיק חזק לריצפה, אין משענות לראש, ובמקום הריפוד במשענות הידיים ישנו ברזל חשוף". בנוסף, נמצא כי דלתות האוטובוס אינן נפתחות וגם את החלונות לא ניתן לפתוח. במשטרה החליטו מייד להוריד את האוטובוס מהכביש.

 

סנ"צ אזולאי אומר כי מצב האוטובוס היה כל כך חמור, "שהוא לא ראוי אפילו להסיע חיות. לא ייתכן שיסיעו תלמידים בצורה כזאת. זה מסכן את החיים שלהם. אני קוראי להורים לבדוק ולערוך ביקורות לרכבי ההסעות שמסיעים את ילדיהם, לפני שהם נותנים לילדים לעלות להסעות, ולא לעבור לסדר היום במידה ורכב ההסעה לא תקין ולא בטיחותי.

 

"אני עצמי מתכוון לפנות לראש העיר על מנת שיבדוק איזה חברות הסעות נותנות שירות הסעה לתלמידים, ואיזה אטובוסים החברות מקצות לצורך ההסעה".

 

נהג הרכב שבו נמצאו ליקויים קיבל דוח וזומן לחקירה. כמו כן בעלי חברות ההסעות יוזמנו לחקירה במשטרה ובהמשך יוחלט באילו צעדים לנקוט נגדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
ממצאים מדאיגים (ארכיון)
צילום: דודו בכר
מומלצים