שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: עישון הפוגע בזולת - כמוהו כתקיפה

השופט שלמה פרילדנדר קבע בפסק דין חריף נגד מסעדה שהתירה עישון בתחומה: "על המחזיקים במקומות ציבוריים להתגבר על אי–הנעימות, להיות נכונים לספוג הפסד כלכלי ולפעול בנחישות ובתקיפות למניעת העישון הפוגעני והאסור בתחומם"

"עישון הפוגע בזולת מהווה עוולת תקיפה, עוולת רשלנות ועוולת הפרת חובה חקוקה. מחזיק במקום ציבורי שאינו נוקט אמצעים סבירים להניא את אורחיו ועובדיו מלבצע עוולות כאמור, למעשה מרשה או מאשרר אותן, ובכך נעשה שותף לדבר עוולה". כך כתב שופט בית משפט השלום בתל אביב, שלמה פרידלנדר, בפסק דין שכתב בעקבות תביעה שהגיש לקוח בשם גיא אופיר נגד מסעדת מרתה בתל אביב שאיפשרה לעשן בתחומה, בניגוד לחוק.

 

בתביעה, שהיקפה 3,000 שקלים, טען התובע כי כשאכל במסעדה בחודש יוני האחרון שם לב כי אין בה שלטים בדבר האיסור לעשן כנדרש בחוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים. בנוסף לטענתו על הבאר ובמקומות נוספים הוצבו מאפרות, ושתי לקוחות עישנו לידו. התובע מחה באזני המלצרית אך היא לא ביקשה שיחדלו.

 

השופט פרידלנדר, שקבע כי התובע עשה עליו רושם מהימן וכי המסעדה לא סתרה את עדותו, כתב עוד בפסק הדין כי "אין לקבל את טענתו של אחראי על מסעדה או מוסד דומה כי הוא חסר אונים לנוכח התהגות פלילית ועוולתית של לקוחותיו (...) הוא חייב לעשות כל מעשה סביר בנסיבות העניין כדי להימנע מדבר עבירה ועוולה".

 

עוד כתב השופט, כי "צודק התובע בטענתו כי חזקה על האחראי שלא יהסס לדרוש במפגיע ובנוקשות מאורח לעזוב את המקום אם האורח נהג באופן בלתי קביל לחלוטין מבחינה חברתית כגון עשיית צרכים בחלל המסעדה. יש מקומות בעולם שבהם די בלבוש בלתי רשמי כדי לגרום לצוות המסעדה למנוע באסרטיביות מן האורח להיכנס למסעדה - חרף אי הנעימות וההפסד הכלכלי הכרוכים בכך".

 

"אסכם ואומר", כתב השופט פרידלנדר, "כי שומה על המחזיקים במקומות ציבוריים להתגבר על אי–הנעימות, להיות נכונים לספוג הפסד כלכלי ולפעול בנחישות ובתקיפות למניעת העישון הפוגעני והאסור בתחומם. המחזיקים–המעסיקים יבהירו לעובדיהם כי לא יסבלו עישון אסור של עובד וכי עובד שיפר את האיסור יהיה צפוי לעיצומים עד כדי פיטורין. המחזיקים ידרשו מאורחיהם שלא לעשן במקום האסור לכך וייתרו בהם כי יידרשו לעזוב את המקום אם יפרו את האיסור".

 

לסיכום, קבע השופט כי "עניין לנו בהפרה שכיחה של חובה משפטית שהציבור דש בעקביו אשר פגיעתה המצטברת בציבור - רעה ורבה". מסעדת מרתה חויבה לשלם לתובע, , את מלוא סכום התביעה - 3,000 שקלים בתוספת 500 שקלים הוצאות משפט. 

ת"ק 3658-06-07

 

רוצים לדעת איך לתבוע? לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגריה. כמו תקיפה
צילום: רויטרס
מומלצים