שתף קטע נבחר

מה קורה ב"צינוק" במחסום ריחן?

מאבטחי החברה הפרטית, המפעילה את המחסום שליד ג'נין וברטעה, מעבירים את מי שמעורר חשד לתא קטן. פלסטינים שראו אותו - וגם פעילות "ווטש" - מספרים על "צינוק" נטול אוויר ומים, בו נדחסים יחד ולמשך זמן רב כמה וכמה תושבים. אחד מהם איבד לאחרונה את הכרתו בחום הכבד. במשרד הביטחון טוענים שהחדר מאוורר, והנבדק מתעכב בו לכל היותר שלוש דקות

חברת אבטחה פרטית, שמשרד הביטחון מפעיל במחסום ריחן שבאזור ג'נין, מפעילה "צינוק" שבו מעוכבים פלסטינים בתנאים קשים ביותר. כך טוענים פלסטינים המתגוררים באזור ופעילות ארגון "מחסום ווטש". לטענתם, לפני כמה ימים התעלף פלסטיני ואיבד את הכרתו לאחר שהושאר שם שעה ארוכה. הוא פונה לבית חולים בישראל.

 

בימים האחרונים החלה לנהל את מחסום ריחן החברה הפרטית "ש.ב. ביטחון". עובדי החברה עורכים בין היתר את הבידוק של הפלסטינים העוברים במחסום. על פי דיווחי הפלסטינים והפעילות הישראליות, מי שנראה חשוד בעיני אנשי האבטחה נשלח לבידוק נוסף בחדר עיכוב סמוך למחסום.

 

"הצינוק הוא בגודל של שני מטרים על שני מטרים. גם במזג-האוויר החם של השבועות האחרונים, אין בו כיסא, חלון או מאוורר", סיפר רסאן כבהא, ראש מועצת הכפר ברטעה הסמוך למחסום. "לפעמים הם דוחסים ארבעה וחמישה אנשים בבת אחת, והיו פעמים שדחסו 20 איש לתוך הצינוק הזה. זה יכול לקחת דקות, אבל זה יכול לקחת גם שעה ויותר".

 

לדברי כבהא, פלסטיני תושב האזור, שעבר במחסום ריחן בשבוע שעבר, התעלף באותו חדרון לאחר ששהה בו שעה ארוכה. זאת, בזמן שהיו עמו בתא הצפוף עוד כמה מעוכבים. "הכל התחיל כשמאבטח שאל את האיש, עבדאללה, מדוע הוא מחזיק בשקית חלב. עבדאללה ענה לו שזה לא עניינו, והמאבטח הפנה אותו ל'חדר העיכוב' עד שיבדקו את החלב. במשך שעה ארוכה נבדק החלב, ועבדאללה פשוט איבד את הכרתו מחוסר חמצן במקום. המאבטחים הזעיקו אמבולנס מג'נין, אבל הייתי במקום ואמרתי להם: הוא התעלף בגללכם, אז אתם מטפלים בו עד הסוף. בסוף הוא באמת הועבר על-ידי צה"ל לבית החולים בחדרה".  

 

כבהא טוען כי מקרה זה אינו חריג, ולמעשה, הוא שומע דיווחים על מקרים דומים בתדירות גבוהה ביותר. "אין לנו בעיה עם חברת האבטחה וגם אין לנו בעיה עם הבידוק, אבל תביאו את המכונות ואת התנאים המתאימים. אל תזרקו אנשים למתקן קטלני כמו צינוק בחום הזה". פניותיה של מועצת ברטעה למפקדת התיאום והקישור לטפל בבעיה שנוצרה במחסום ריחן, לא הניבו עד כה כל תוצאה.  

 

לדברי נשות "ווטש", בחדרים פנימיים, נטולי אוויר ומים, נדחסים יחד כמה פלסטינים, בהם נשים, בעוד שהבודקים עצמם עובדים לאט ומתוך חדרים ממוזגים. "ריחן אינו מחסום כניסה לישראל, והעוברים בו נעים בתוך שטחי הגדה המערבית בלבד", מדגישות הפעילות. "התנהלות חברת האבטחה מהווה פגיעה קשה בתנועת הפלסטינים".

 

חדר מאוורר, שירות נאות

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מנהלת המעברים קיבלה אחריות על מעבר ריחן מידי צה"ל באפריל 2007. היא מפעילה חברת אבטחה לביצוע הבידוק והאבטחה. הפעילות מתבצעת תוך הקפדה על רמת שירות, יחס נאות ורמת ביטחון מתבקשת. במסגרת זו נערכת פגישה קבועה אחת למספר שבועות בין מנהל המעבר לראש מועצת ברטעה.

 

"בשבוע שעבר, בעת שנערכה פגישה שוטפת עם ראש המועצה, הוזעק

 מנהל המעבר לחדר הבידוק עקב התמוטטותו של אחד העוברים, שטופל במקום בידי רופא צבאי. בשל עיכוב בהגעתו של אמבולנס פלסטיני, ביקש מנהל המעבר אישור מיוחד להעברת האיש לבית החולים בחדרה. האישור ניתן על-ידי גורמי התיאום וההעברה בוצעה במהירות. מתחקור האירוע, אשר תועד וצולם, נראה העובר מרגע כניסתו ובמהלך תהליך הבידוק, כולל הבידוק הנוסף שנערך לו בשל סימנים מסוימים. בסיומו של ההליך התמוטט העובר בחדר הבידוק. כל הליך הבידוק הנוסף לא ארך יותר משלוש דקות".

 

אשר לאותו "צינוק", אומרים במשרד הביטחון: "מדובר בחדר מאוורר, אשר הנבדק בו אינו מתעכב יותר משתיים-שלוש דקות. מנהלת המעברים תמשיך להעניק את השירות הנאות לעוברים ולשפר את הנדרש, כפי שנעשה, כולל בשיתוף פעולה עם ראש המועצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קשה במחסום (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים