שתף קטע נבחר

אין בית-ספר, ילדי הכפר עכברה נשארים בבית

לאחר שבית-הספר בכפר שליד צפת נסגר, נשלחו הילדים ללמוד בטובא א-זנגרייה, אך שם סבלו מהתנכלויות. מאז הם נופלים בין הכיסאות - ולא לומדים

שנת הלימודים תשס"ח נפתחה כבר לפני שלושה ימים, אבל 60 הילדים בכפר עכברה הסמוך לצפת עדיין יושבים בבית. חילוקי דעות בין רשויות מקומיות ומשרד החינוך הביאו לכך שהילדים לא פתחו עדיין את שנת הלימודים, מאחר ולא נמצא להם בית ספר מתאים אליו יכלו להגיע. 

 

הכפר עכברה, בו מתגוררים כ-500 תושבים, שייך מוניציפאלית לעיר צפת. לפני כעשר שנים נסגר בית הספר בכפר בשל מיעוט תלמידים. במשרד החינוך הציעו להורים לשלוח את ילדיהם ללמוד בבתי הספר בצפת או לחילופין בכפר הבדואי טובא זנגרייה.

 

ההורים ביקשו כי בבית הספר בצפת יוכלו ילדיהם ללמוד חלק מהשיעורים בערבית, אך מאחר ולא נמצא בית ספר מתאים בעיר הם הופנו בסופו של דבר לטובא. אבל לדברי מוחמד אבו ג'לל, תושב עכברה, שורה של מריבות פנימיות וסכסוכים גרמו לכך שהילדים שהגיעו לבית הספר סבלו מהתנכלויות רבות: "לצערי, בשנה האחרונה, הילדים שלנו חוו חוויות לא נעימות מצד חבריהם לספסל הלימודים. כמו כן הם הושפעו מהמצב הלא יציב בכפר שנוצר בגלל מריבות בין חמולות.

 

"ביקשנו למצוא לנו פתרון בכפר שלנו או בצפת, ואז הציעו לנו שהילדים ילמדו בגוש חלב, בבית ספר בו לומדים נוצרים ומוסלמים יחדיו. יומיים לפני סיום החופש נודע לנו שבשל חילוקי דעות פוליטיים ועדתיים ייאלצו הילדים שלנו להמשיך וללמוד בטובא. זה פוגע ומעליב שאנחנו צריכים להשאיר את הילדים בבית, ולראות איך כל הרשויות רבות ביניהם על חשבונם".

 

הבוקר (יום ג') היו אמורים ילדי כיתות א' ו-ב' בכפר לצאת ללימודים בגוש חלב, אך ההסעות שהיו אמורות להוביל אותם לשם לא הגיעו. "ההורים המתינו היום להסעות של ילדי כיתות א' ו-ב', אך עיריית צפת לא שלחה אותם כפי שהובטח", אמר אבו ג'לל, "גם היום שלושה ימים אחרי פתיחת שנת הלימודים כל תלמידי היסודי וחטיבות הביניים של עכברה יושבים בבית".

 

מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, מסרה בתגובה: "היום אמורה להיערך פגישה עם נציגי עיריית צפת, הממונה על המגזר הבדואי במשרד החינוך במחוז הצפון, ההורים ונציגי טובא וגוש חלב. עשרה ילדים הלומדים בכיתות א' ו-ב' יילמדו בגוש חלב ובהמשך ימשיכו את לימודיהם במקום עד י"ב. שאר התלמידים בכיתות ג'-ח', שהחלו ללמוד בבית הספר בטובא, ימשיכו ללמוד שם עד התיכון. אני מקווה שבפגישה היום יסוכמו כל חילוקי הדעות והתלמידים יחזרו כבר מחר לספסל הלימודים, ויחלו את השנה כמו שאר תלמידי ישראל".

 

דובר עיריית צפת משה אוחנה מסר בתגובה: "ראש העירייה, ישי מימון, שוחח עם אנשי לשכתה של שרת החינוך, יולי תמיר, וביקש את סיועה בהחזרת ההסעות שקוצצו לאחרונה לילדי צפת וכן לילדי עכברה והובטח לו בעל פה כי הנושא יטופל. במקביל חשוב להזכיר, כי הוצע לתושבי עכברה לשלב את ילדיהם במערכת החינוך בצפת אך הם בחרו שלא לעשות זאת. בעירייה רואים חשיבות בסיוע לתלמידי עכברה ובמהלך היום ייערך דיון עם נציגי משרד החינוך, נציגי עכברה וגורמי החינוך בעירייה על מנת לטפל בכל חילוקי הדעות בתקווה כי כבר מחר, יוכלו כל ילדי עכברה להגיע בהסעות לבתי הספר בגוש חלב ובטובא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מוצאים בית ספר. ארכיון
צילום: אמיר כהן
מומלצים