שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איפה מותר לקנות ירקות בשנת השמיטה?

  שאלה:

   

  איך יודעים מתי חלה שנת שמיטה? והאם מותר לי לקנות ירקות מאדם שאיני יודעת אם הוא מקיים את מצוות שמיטה? (חסוי)

   

  תשובה:

   

  הדרך לחשב את שנת השמיטה היא פשוטה: לוקחים את השנה העברית כגון שנת ה'תשס"ח, שהיא שנת 5768, ומחלקים בשבע. אם התוצאה היא שלמה - במקרה שלנו התוצאה היא 824, הרי שזו שנת שמיטה.

   

  יש לציין ששנות השמיטה לא נמנו עם בריאת העולם, שהרי התחילו לספור את השמיטין רק אחרי שכבשו את ארץ ישראל וחילקו אותה לנחלות, וכמו כן יש לציין שבזמן שבית המקדש היה קיים מנו גם יובל, ולפי שיטת הרמב"ם (פרק י מהלכות שמיטה ויובל) שנת היובל אינה נמנית במניין השמיטין. בכל אופן השיטה שהזכרתי היא הדרך לחשב בימינו את שנות השמיטה, שהרי היום כבר לא מונים יובלות.

   

  אם את קונה מירקן שאין לו תעודת הכשר בכל השנים יש לבדוק חשש להימצאות פירות ערלה, ועלייך להפריש תרומות ומעשרות ללא ברכה מספק. בשמיטה הבעיה חמורה בהרבה, כי יכול להיות שאת מחזקת בכך ידי אנשים שעובדים באיסור בשדותיהם בשמיטה, וישנן דעות שהפירות אסורים לגמרי באכילה, ולכן עלייך לוודא שאת קונה רק מאדם שיש בידו תעודת כשרות. אם יש לו תעודת הכשר, סביר להניח שגם לעניין השמיטה הוא מפוקח.

   

  יש לציין שמתארגנת יוזמה של אנשים בשם 'אוצר הארץ' שאכפת להם גם מעתיד החקלאות בארץ ישראל וגם משמירת השמיטה כהלכתה, והם משווקים את הפירות והירקות באופן כשר ללא הסתמכות על פירות של מגדלים פלסטינים. מומלץ מאוד לחזק את ידי העוסקים במלאכת הקודש הזו ולהצטרף ל'אוצר הארץ'. ניתן ליצור איתם קשר בטלפון: 1-700-709-177. כל טוב ושנה טובה (משיב: ירון בן-דוד)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים