שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מצטערים, הים סגור, יש אירוע פרטי

על חוף נעורים-צוקי ים שבמועצה האזורית עמק חפר, ממש על קו המים, בנו השבוע במה לצורך אירוע פרטי וחתונה שיערכו במקום. החברה להגנת הטבע: הבמה נשנעת על סלעי חוף וים ופוגעת בבתי גידול ייחודיים של בעלי חיים ימיים. המועצה המקומית: מסרנו צו למפעיל; אם יקיים בכל זאת את האירוע - נגיש כתב אישום

תושבי המועצה המקומית עמק חפר שטיילו להנאתם בימים האחרונים בחוף נעורים-צוקי ים, הופתעו לגלות כי במה ענקית, נבנית על החוף, שחלקה על קו המים וחלקה בתוך המים. כשביקשו הסברים נאמר להם כי הערב (ה') ומחר נערכים במקום אירועים פרטיים, והבמה הענקית - בגודל של כחצי דונם - נבנתה עבור אחד מהם.

 

"יש שני אירועים... חתונה הערב באזור החוף, ואירוע נוסף כנראה מחר שעבורו בנו את הבמה הענקית", הסביר משה פרלמוטר, רכז חופים וים בחברה להגנת הטבע. "הבמה הענקית בנויה על החוף, כשצידה המזרחי סמוך למצוק הכורכור, וחלקה המערבי בתוך הים - וחלקה היא נשענת על סלעי חוף וסלעים ימיים".

 


פגיעה בבתי גידול ימיים. הבמה בחוף נעורים (צילום: החברה להגנת הטבע)

 

פרלמוטר אומר כי מדובר במקרה מאוד חריג. "זה שונה מבניות אחרות שראיתי עד היום על חוף הים. יש כאן פגיעה בחי ובצומח שבמים. באזור הזה מתרכזת אוכלוסיית בעל חיים ימיים בריכוזים גבוהים ובמגוון גדול, כי זה בית גידול ייחודי השונה מהימים הפתוחים". פרלמוטר מציין כי נוסף לבניה יש במקום מתקני תאורה חזקים ורעש, "שלא תורמים לפעילות החיים הנורמלית כפי שהיא בים".

 

נוסף על הבניה על קו המים, גורמים האירועים לפגיעה נוספת במרחב הציבורי ובמעבר הפתוח של הציבור לחוף הים. הבמה למעשה סוגרת את החוף כולו - מאזור הגישה על קו המים, ומונעת נגישות ותנועה של קהל.

 

דפנה הרולד, תושבת מכמורת שנוהגת לטייל באזור החוף, סיפרה כי התושבים התפלאו לגלות את הבמה ומתרעמים על כך שהמועצה המקומית איפשרה את בנייתה. "הרבה אנשים שצועדים על החוף מרימים גבה ותוהים איך המועצה שלנו מאשרת דבר כזה. יש כעס של אנשים והרבה מאוד תסכול, משום שאנשים מצפים שיהיה חוק וסדר, ושיישאר לציבור הרחב מרחב מחיה עם חוף נקי וים חופשי, ופה יש הרגשה שמעטים משתלטים על נכסי ציבור ולאף אחד לא ברור בשביל מה".

 

פרלמוטר מדגיש כי קיימת בעיה קשה מאוד של מסיבות חתונה הנערכות בחופים. "חוף נעורים הוא חוף שנערכות בו לא מעט חתונות, ולטעמנו זו תופעה פסולה שגם פוגעת בחוף. החוף נועד לרחצה ובילוי, זהו מקום שאנשים מגיעים אליו ליהנות, ולא רוצים לפגוש בו אירועים וחתונות".

 

בחברה להגנת הטבע ציינו כי כל האירועים מתקיימים תוך ידיעה ברורה שהם אסורים על פי חוק. בחברה אמרו כי ישנן הנחיות - הן של הוועדה לשמירה על הסביבה החופית והן של היועץ המשפטי של משרד הפנים - שאוסרות קיום אירועים פרטיים סגורים בחוף הים, ודורשת מהרשויות המקומיות להשיג את האישורים המתאימים מכל הגורמים הרלוונטיים, ולאסור כל פעילות המתקיימת בניגוד לחוק.

 

יושב ראש מפלגת הירוקים, סגן ראש עיריית תל אביב פאר ויסנר, קרא לרשויות לפעול למיגור התופעה ולהעמיד לדין את העוברים על החוק. "מדובר בתופעה מתפשטת במדינת ישראל של סגירת המרחב הציבורי על ידי אנשים פרטיים. כל יום סוגרים כאן משהו אחר, יום אחד שכונה, יום אחד שרי אריסון סוגרת רחוב, והיום סוגרים חוף ים".

 

מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר בתגובה: "קיבלנו תלונה על כך לפני יומיים ושלחנו פקח למקום. הפקח מסר בידי המפעיל צו האוסר עליו לבצע את הפעילות הזאת. במידה והוא יבצע את הפעילות יוגש נגדו כתב אישום על הפעלת עסק ללא רישיון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבמה בחוף נעורים
החברה להגנת הטבע
למפעיל נמסר צו. הבמה בחוף נעורים
החברה להגנת הטבע
מומלצים