שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  האימון הצבאי מוגש לכם בחסות יצרנית הסיגריות

  לחיילים שנכנסו לרחבת השק"ם בבסיס צאלים ציפתה הפתעה: נציגי חברת L&M הציבו במקום דוכן וצוות דיילות לקידום מכירות. מסע הפרסום התרחש במרחק מטרים ספורים מהמרפאה הצבאית, שבה תלויים שלטים מאירי עיניים בגנות העישון. דובר צה"ל לא השיב לשאלה כיצד ומדוע הותרה כניסתו של גורם מסחרי לבסיס, וגילגל את האחריות לחברה המפעילה את השק"ם

  חייל, את הסיגריות שלנו כבר ניסית? דניאל ברקן (32), חייל מילואים המתגורר בכפר-יונה, אולי לוקח ללב, אבל בשום פנים ואופן לא מוכן לקחת לריאות. כמו רבים אחרים, גם הוא תוהה מדוע מאפשרים מפקדי בסיס האימונים של יחידות השדה בצאלים לנציגי חברת הטבק L&M להקים דוכן מטעמם ברחבת השק"ם, ולשכנע חיילים לרכוש את מוצריהם.

   

   

  סיגריות היו מאז ומעולם מצרך פופולארי בצבא - החל בחיילים הזוטרים ביותר ועד לרמטכ"ל. יצחק רבין, דוד (דדו) אלעזר, דן חלוץ והרמטכ"ל הנוכחי אשכנזי - כולם חטאו בעישון המזיק. בשנים האחרונות הגיע המאבק העולמי בעישון לפתחו של צה"ל, וקציני הרפואה הכריזו מלחמה על הטבק. הרמטכ"ל הקודם חלוץ אף ניסה לשמש דוגמה ולהפסיק לעשן בעצמו, עד שנשבר בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה.  

   

  אם כך, מה עשו נציגי חברת הטבק L&M ברחבת השק"ם בצאלים? שאלה זו הטרידה את מנוחתו של התותחן ברקן אשר הגיע לאימון מילואים והופתע לראות את נציגי חברת הסיגריות מפיצים את "בשורתם" לחיילים, בתוך תחומי הבסיס.

   

  "להפריד בין צה"ל לחברות מסחריות"

  "הגעתי לצאלים והייתי צריך להצטרף לחבריי, שכבר החלו באימון", סיפר ברקן ל-ynet. "לכן המתנתי להם ברחבת השק"ם הגדולה בצאלים. להפתעתי, ברחבה הסתובבו כמה דיילות של חברת הטבק L&M עם בחור נוסף שצילם חיילים מעשנים".

   

  הדיילות אף חילקו פנקסים, לוחות שנה ומצתים לחיילים שמילאו את השאלונים שחילקו. "בנוסף, הם הקימו עמדת משחקי מחשב, שבה יכלו החיילים להרוויח חולצה", הוסיף ברקן על הקמפיין הבסיסי. "האבסורד הוא שכמה מטרים משם נמצאת המרפאה הצבאית, ושם יש שלטים רבים על הסיגריות ונזקיהן".

    

  ברקן סבור כי אין מקום לחברה מסחרית שכזו לפעול בתוך תחומי בסיס צבאי, במיוחד לא חברת טבק. "מדובר פה בחברת סיגריות - על כל הדברים השליליים שהיא מייצגת - שנכנסת לבסיס צבאי ומעודדת חיילים לעשן. אין לזה מקום. כמי שמעשן מדי פעם סיגריות, אני חושב שצה"ל לא יכול לאפשר לחברות מסחריות לפעול בתוך בסיסיו, במיוחד לא חברות מזיקות כמו חברות טבק.

    

  "צריך להפריד בין צה"ל לבין חברות מסחריות. אלה חבר'ה צעירים מאוד שהתגייסו לא מזמן, וקל מאוד לשכנע אותם ולמכור להם סיפורים. זו המטרה של החברות הללו - למכור להם אשליות ולגרום להם להתמכר לתוצרת". 

   

  חברת L&M סירבה להגיב לידיעה. בצה"ל בחרו שלא להשיב לשאלת ynet כיצד אושרה כניסתם של נציגי חברת הטבק לבסיס הצבאי, והעבירו את זכות התגובה לחברת ש.י.ר.ן, המפעילה את רשת השקליות (שק"ם) בבסיסי צה"ל השונים. מחברת ש.י.ר.ן נמסר בתגובה: "לאחר פנייתכם בדקנו את הנושא, וגילינו שהספק פעל בחריגה מההסכמות. אנו מטפלים בנושא מול הספק, ובמקביל נוודא שמקרים כגון אלו לא ישנו בעתיד".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אין לזה מקום". ברקן
  צילום: דניאל ברקן
  צמד מעשנים. רבין ודדו
  צילום: אריה קנפר, לע"מ
  מומלצים