שתף קטע נבחר

פרשת הנאו-נאצים: חוק השבות על הכוונת

בעקבות מעצרם של חברי התא הניאו-נאצי בגוש דן, מציע איתם למנוע את העלתם של לא-יהודים גם אם הם נכדי יהודים: "ישראל הפכה מקלט לשונאינו שמטשטשים את זהותה של המדינה". טיבי: "החבורה הזאת עלתה לארץ וקיבלה אזרחות אוטומטית על פי חוק השבות, כאשר תושבי טייבה ונצרת אינם יכולים להתאחד עם בנות זוגם"

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל) הודיע היום (א') כי בכוונתו ליזום תיקון לחוק השבות, באופן שיבטל את מתן זכות העלייה לישראל למי שאינו יהודי, אף אם סבו יהודי. ההצעה באה בעקבות מעצרם של שמונה חשודים בהשתייכות לתא נאו-נאצי, שתקפו באכזריות נרקומנים, הומוסקסואלים, חובשי כיפה, פנקיסטים ועובדים זרים בגוש דן. 

 

ח"כ איתם הסביר כי "ישראל הפכה בשנים האחרונות לעיר מקלט לאנשים ששנאת יהודים והציונות יוקדת בלבם, ואין בינם לבין העם היהודי ומדינת ישראל ולו כלום. יש לתקן את הפירצה הקיימת כיום בחוק השבות, כדי למנוע את עלייתם לישראל של אנשים אלו".

 

סעיף 4א' לחוק השבות קובע: "הזכויות של עולה, מוקנות גם לילד ולנכד של יהודי, לבן זוג של יהודי ולבן זוג של ילד ושל נכד של יהודי - להוציא אדם שהיה יהודי והמיר דתו מרצון".  בשיחה עם ynet אמר איתם כי "הפירצה העיקרית כיום בחוק היא סעיף הנכד שמאפשר למישהו ששני הוריו לא יהודים לעלות לישראל מכוח חוק השבות. כך יוצא שכמעט לכל אדם מגיע לעלות ארצה, משום שלהוכיח שהיה לו סבא יהודי זה לא כזה סיפור גדול. בנסיבות שנוצרו כיום בעולם, כאשר ישראל היא מדינה מערבית ומפותחת, הפריצה הזו מושכת לכאן אנשים".

 

לדברי איתם, העלייה לישראל של אלו שאינם יהודים, גורמת לאיבוד הזהות של המדינה: "יש אנשים שעולים לארץ ובינם ובין זיקה יהודית אין ולא כלום. חלק מהם אפילו באים כנוצרים ולא זו בלבד שאינם רוצים להתגייר, הם אף חיים באורח חיים מופגן כלא יהודים ומקימים כנסיות. אני לא בא להגיד שכל מי שעולה מכוח סעיף הנכד הוא נאצי, אבל אין ספק שיש פה פירצה בחוק ואת זה צריך לתקן. עלייתם ארצה של מי שאינם יהודים ולא רוצים להתגייס, בצירוף לאוכלוסייה הערבית שמתגוררת בארץ, גורמת לטשטוש הזהות היהודית של מדינת ישראל - ואת זה צריך לתקן".

 

סגן ראש הממשלה, אלי ישי, קרא לשר הפנים, מאיר שטרית, לשלול מהצעירים את אזרחותם ולגרש אותם מישראל. לדברי ישי: "חברי המחתרת הנאו-נאצית הם סרטן המכרסם בחברה הישראלית".

 

במקביל, הודיעו יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, וחברת הכנסת קולט אביטל (עבודה), כי בכוונתם לפעול לזירוז הליכי החקיקה בשתי הצעות חוק נפרדות שהגישו בכנסת, שעיקרן: שלילת אזרחותם של ניאו-נאצים וגירושם מהארץ לאחר ריצוי עונשם.

 

"מעשיה של כנופיית הניאו-נאצים האלימה שנתפסה מעוררים צמרמורת ויש לטפל בה ביד תקיפה", אמר אורלב, בהתייחסו לפרשה שנחשפה בגוש דן. "העם היהודי, שסבל מאנטישמיות יותר מכל עם אחר בעולם, צריך להוות דוגמה לעולם כולו במאבק בתופעה", הוסיף.

 

גם חבר הכנסת אחמד טיבי קרא לרשויות החוק להתייחס בחומרת יתר לכנופיית הניאו-נאצים. לדבריו "מדובר בתופעה מזוויעה ומקוממת. יחד עם זאת יש לציין כי החבורה הזאת עלתה לארץ וקיבלה אזרחות אוטומטית על פי חוק השבות, כאשר תושבי טייבה ונצרת אינם יכולים להתאחד עם בנות זוגם, רק בשל העובדה שמדובר באזרחים ערבים. זאת השתקפות המציאות של ההגדרה 'מדינה יהודית ודמוקרטית'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד העצורים בהשתייכות לתא הנאו-נאצי
באדיבות ימ"ר מרכז
ח"כ איתם. לשנות את חוק השבות
צילום: גידי לויתן
מומלצים