שתף קטע נבחר

מה יעשה מגשר שנודע לו שאישה נאפה?

שאלה:

 

מה יעשה מגשר כאשר מתגלה לו שהאשה בגדה בבעלה? כיצד ממשיכים עם הגישור? (קרן, בר-אילן) 

 

תשובה:

 

התשובה תלויה במטרת הגישור. אם הגישור נעשה בכדי להסדיר את ענייני הממון ולאפשר את פירוק השיתוף בלי מריבות, אין לעובדה שהאישה נאפה משמעות בתהליך. ראשית, המגשר לא יודע מה עשה הבעל, ושנית, תהליך הגישור מתמקד במציאת פתרון פירוק עתידי ולא בנבירה בפצעי העבר.

 

אם מטרת הגישור היא להשיג שלום בית, ושני הצדדים מעוניינים בכך, אז עשויה להיות משמעות לעובדה שהאישה ניאפה. מבחינת ההלכה, המגשר אינו חייב לגלות לגבר שאשתו נאפה, יתר על כך, לרוב הדעות אסור לו לעשות זאת. (פירוט השיקולים עניין זה בשו"ת נודע ביהודה קמא או"ח לה).

 

באופן כללי, ההלכה קובעת שאישה שמודיעה שהיא נאפה אינה נאמנה. הסיבה לכך היא שאולי נתנה עיניה באחר והיא מחפשת סיבות לפרק את הקשר. לכן המגשר אינו חייב להאמין, ובודאי שאינו חייב לספר לבעל. (פסק הרמ"א בשו"ע אבן העזר קטו סעיף ו).

 

באלו מקרים כדאי לספר לבעל? 

אם הניאוף ממשיך, יש מקום לשקול לספר לבעל. כאשר יש סיכוי שבסוף יתגלה הדבר כפי שמצוי בעניינים אלו , מוטב להציף את הדברים מוקדם מאשר מאוחר.

 

אם הניאוף היה אירוע מקומי ותחום, אך יגרום להשלכה משמעותית על המשך החיים המשותפים יש מקום לשקול את כל פרטי העניין והנסיבות ההלכתיות. קשה להכליל את כל האפשרויות בתשובה זו, לכן במקרה של התלבטות אני מציע שהמגשר יפנה עם פרטי הסיפור לרב עם נסיון בתחום הייעוץ הזוגי ויפרוס לפניו את נסיבות המקרה ואת המגמה הטיפולית ויוכלו לשקול ביחד מה הפיתרון. (משיב: הרב דרור ברמה)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים