שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המטבחון החדש: אולמרט, לבני וברק
  ראש הממשלה צירף את שרת החוץ ושר הביטחון לצוות מצומצם הדן בסוגיות הדחופות שעל סדר היום. ל-ynet נודע כי אתמול התכנסו השלושה לדון בהתקדמות מול הפלסטינים לקראת ניסוח הסכם ההבנות, ובשבוע האחרון נפגשו מספר פעמים נוספות כשעל הפרק - סוגיות ביטחוניות-מדיניות רגישות. בלשכת אולמרט מדגישים כי כל החלטה שתתקבל תובא לאישור הממשלה בטרם יישומה

  אולמרט הקים מטבחון: ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק, התכנסו במהלך השבוע האחרון מספר פעמים כדי לקיים התייעצויות מדיניות דחופות בעניינים שעל הפרק - כך נודע ל-ynet. אולמרט קבע שצוות זה יוביל גם את יצירת התכנים והפיקוח על הנושאים אשר יופיעו במסמך ההבנות עם הפלסטינים לקראת המפגש הבינלאומי שיזם נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש בנובמבר בוושינגטון.

   

  השלישייה - אולמרט, לבני וברק - הינה שותפת סוד לכל פעילות מדינית וביטחונית של ישראל בעת האחרונה. אחת הסיבות לכינוסו של המטבחון החדש היא מניעת הדלפות, תוך יצירת פורום התייעצות בנושאים מדיניים ביטחוניים רגישים התובעים תשובות מיידיות ומידור גבוה. כאמור, הפורום היה שותף בשבוע האחרון להחלטות רגישות בהן עסק ראש הממשלה.

   

  המטבחון המצומצם יהיה אחראי על כל נושא הדיאלוג המדיני עם הפלסטינים בסוגיות העוסקות בהסכם הליבה. נציגים מטעם השלישייה - ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, דר' יורם טורבוביץ', היועץ המדיני שלום תורג'מן יחד עם נציג משרד החוץ (כנראה המנכ"ל אהרון אברמוביץ') ונציג משרד הביטחון - יהיו אחראים על הביצוע המעשי של הדיאלוג עם הפלסטינים. צוות זה יופקד כנראה על ניסוח המסמך הרלוונטי - הסכם ההבנות - אשר יוצג בפני באי ועידת וושינגטון, ויחל את עבודתו לאחר החגים.

   

  על הצוות יפקחו ראש הממשלה, שרת החוץ ושר הביטחון אשר יקבעו את התכנים שיציגו את האינטרס הישראלי בדיאלוג מול הפלסטינים. בשלב זה, כך אומר בכיר בלשכת ראש הממשלה, לא נקבע שהמשנה לראש הממשלה, חיים רמון, יהיה שותף לצוות הבכיר. כאמור, במקביל לעיסוק בסוגיה הפלסטינית מול אבו מאזן וממשלת סלאם פיאד יטפל הצוות בסוגיות מדיניות ביטחוניות רגישות אחרות של ישראל.

   

  "מטבחון מצומצם" היה נהוג גם בתקופתו של אריאל שרון כראש הממשלה. שרון נהג להתכנס עם שר החוץ דאז שמעון פרס ושר הביטחון בנימין בן אליעזר. כעבור זמן מה, בעקבות ביקורות מתוך הממשלה, הוחלט לפזר את המטבחון ובמקומו לשתף בדיונים את כל ראשי המפלגות החברות בקואליציה. המטבחון המצומצם ביותר היה מוכר מימיה של גולדה מאיר כראש ממשלה, לו היו שותפים ישראל גלילי, יגאל אלון ואחרים.

   

  בלשכת ראש הממשלה דוחים היום את המינוח "מטבחון" ומעדיפים להשתמש בהגדרה "צוות שרים אד-הוק". לדברי בכיר בלשכה, המונח "מטבחון" עושה עוול מכיוון שהגורם המכריע והקובע בעניינים אלו הוא הקבינט לביטחון לאומי. עם זאת, לא

   הכחיש אותו גורם כי צוות השרים בראשות ראש הממשלה כונס לאחרונה מספר פעמים כדי לעסוק בסוגיות ביטחוניות רגישות שעמדו על הפרק - בין היתר לקראת הפגישה היום עם אבו מאזן.

   

  לטענת אנשי אולמרט יש צוותי שרים דומים שעוסקים בעניינים ייעודיים, כמו שר האוצר ושר הרווחה העוסקים בנושא ניצולי השואה "ואף אחד לא קורא להם מטבחון".

   

  בלשכת ראש הממשלה ביקשו להדגיש שהסכם ההבנות, אם וכאשר יגובש מול הפלסטינים, יובא בפני ממשלת ישראל ולאחר מכן אף יובא לכנסת, זאת בטרם יובא ליישום אל מול הפלסטינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רה"מ אהוד אולמרט
  צילום: רויטרס
  שר הביטחון אהוד ברק
  צילום: גיל יוחנן
  שרת החוץ ציפי לבני
  צילום: איי אף פי
  מומלצים