שתף קטע נבחר

ועדה ברבנות: לא להשתתף בצעדת י-ם בסוכות

מדי שנה צועדים אלפי נוצרים ברחובות הבירה בסוכות במפגן ססגוני של הזדהות עם ישראל. ל-ynet נודע כי ועדה ברבנות שמעה עדויות וקבעה כי אין להשתתף בצעדה "מחשש להשפעות מסיונריות". השגרירות הנוצרית: "אנחנו לא מגיעים במטרה להמיר דת וזוכים תמיד לקבלת פנים חמה"

את מי מאיתנו לא לקחו לצעדת ירושלים בחג הסוכות כשהיינו ילדים? בכל שנה מדובר במפגן אהבה עבור הישראלים, כאשר מאות ואלפי תיירים מרחבי העולם, צועדים ברחובות הבירה מחייכים ומנפנפים לשלום בדגלי המדינות השונות ובדגלי ישראל. השנה מסתבר, יש מי שהחליט לראות בצעדה המסורתית סכנה לעם היהודי. ל-ynet נודע כי לפני כשבועיים החליטה ועדה רשמית מטעם הרבנות הראשית לישראל לאסור את ההשתתפות בצעדה מחשש להשפעות מיסיונריות.

 

הוועדה אף הציגה את מסקנותיה בפני חברי מועצת הרבנות הראשית וביניהם, הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר, אשר צירפו אליה את הסכמתם. הפסיקה עתידה להתקבל באופן רשמי בזמן הקרוב.


עושים כבוד לראש העיר בצעדה הקודמת (צילומים: חיים צח)

 

יצוין כי את הצעדה מארגנת עיריית ירושלים וגופים רשמיים נוספים. בנוסף לצעדה, אוסרת הוועדה להשתתף באירועים המתוכננים להיערך על ידי "השגרירות הנוצרית הבינלאומית ירושלים" בבנייני האומה בירושלים במהלך חג הסוכות. ברבנות טוענים שיש להם סיבות טובות להאמין שבשני האירועים, בצעדה ובכנס, מתכוונים לפעול גורמים מיסיונריים-נוצרים, זאת במטרה להביא להמרת דת בקרב יהודים ובמסווה של מפגני חיבה לישראל ולעם היהודי.

 

"אסור על פי דין להשתתף בצעדות בבנייני האומה"

בתחילת הודעתה הרשמית של "ועדת מועצת הרבנות הראשית לישראל למניעת התפשטות המיסיון בארץ הקודש', מברכים הרבנים, "את כל התיירים הבאים בשערי ארץ קודשנו לקראת המועדים הבאים עלינו לטובה, ובתוכם גם אלה אשר אינם מבני דתנו". בהמשך הם מתריעים כי "אסור על פי דין, על כל יהודי הארץ והעולם להשתתף בכינוסים בבנייני האומה ובצעדות המתכנסים בבנייני האומה, הפועלים בין היתר להמרת דתנו". נוסח ההודעה הרשמית נחתם באזהרה - "שומר נפשו ירחק" וגם בהבטחה ש"כל השומע לנו ישכון לבטח".


אוהבי ישראל, ומיסיונרים? הצעדה הססגונית

 

בוועדת הרבנות למניעת התפשטות המיסיון יושבים שלושה רבני ערים: רב העיר רחובות, הרב שמחה הכהן קוק; רב העיר חיפה, הרב שאר ישוב הכהן ורב העיר באר שבע, הרב יהודה דרעי. שלושתם, מלבד היותם רבנים בשלוש מהערים הגדולות בארץ, מכהנים גם כראשי בתי הדין שבעירם.

 

שמד?

טרם לפסיקתם, הגיעו לטעון בפני הוועדה, גופים שונים הפועלים להצרת צעדיו של פעילות המיסיון בישראל. בין הטוענים - שני ארגונים חרדיים, "יד לאחים" ו"לב לאחים", הפועלים בתחום החל משנות ה- 70 וחברת מועצת עיריית ירושלים מטעם המפד"ל, מינה פנטון, המכהנת במסגרת תפקידה כמחזיקת תיק מורשת ישראל והעם היהודי וקשרי חוץ בעירייה. הללו הציגו בפני הוועדה עדויות שונות לפעילות המיסיון בישראל - חומר אינטרנטי, פרסומים שונים וסקרים, בטענה כי באירועים עומדים להשתתף קבוצות מקרב 'היהודים המשיחיים' אשר חבריהן נוהגים להציב דוכנים בעלי חומר מיסיונרי וחלקם אף מתחזים ליהודים במטרה למשוך אליהם מאמינים.

 


"משתמשים במוזיקה ככלי למטרותיהם"

 

שם האירוע המתוכנן על ידי השגרירות הנוצרית בבנייני האומה - The Feast of Tabernacles. מדובר באחד מהשמות הלועזיים לחג הסוכות, הנחגג גם על ידי נוצרים, שהרי הדת הנוצרית אימצה את התנ"ך ומחשיבה אותו כספר קודש ורואה בו "הברית הישנה". פנטון רואה בשם האירוע רמז לכוונות המיסיונריות בקרב המארגנים ומגדירה את התופעה כ'שמד'. "מהות פעילותם היא סילוף המשמעות והבסיס היהודי לתורה, לתנ"ך ולחגים, התאמתם לנצרות ולאיש ההוא (כלומר- ישו), הפיכת חג הסוכות לחג נוצרי והפצת בשורת האיש ההוא. כל הנ"ל בא לידי ביטוי בכנס - בהפקות ענק של פולחן ותפילה", טוענת פנטון. עוד היא טוענת ש"המלחינים, הבמאים והמפיקים באירוע, משמשים בין השאר כמנהיגים בארגונים המשיחיים וכמטיפים בזכות עצמם. הם משתמשים במוזיקה, במחול ובדרמה, ככלי לשימוש מטרותיהם, כאשר כל אלו יחדיו גורמים לסחיפת ההמון לאקסטזה דתית".  


הכנס בבנייני-האומה בשנה שעברה (צילום: גיל יוחנן) 

 

עם כל זאת, ברבנות מדגישים כי הדברים אינם אמורים לגבי כלל הכתות נוצריות שבישראל, אלא הכוונה היא לכתות מיסיונריות בלבד הפועלות באופן אקטיבי להמרת דת בקרב יהודים.

 

האירועים מטעם השגרירות הנוצרית נערכים מדי שנה בתקופת החגים. בשנה שעברה השתתפו באירוע כ- 5000 תיירים מרחבי העולם ונכחו בו גם חברי כנסת ושר התיירות דאז, השר יצחק (בוז'י) הרצוג. מראש הממשלה, אהוד אולמרט נבצר מלהשתתף באותו אירוע באופן אישי אך הוא דאג לשגר ברכה מוקלטת שהוקרנה במהלך הערב. בפני אלפי הנוצרים היושבים באולם הוא הדגיש אז כי העיר תמיד תישאר פתוחה למאמינים מכל הדתות שיוכלו לעלות אליה, לבקר בה, ולהתפלל במקומות הקדושים.

 

השגרירות הנוצרית: למה הוועדה לא הזמינה אותנו?

בפני הוועדה הציגו הגופים השונים הוכחות לפעילות מיסיונרית אשר עתידה להיערך במסגרת ארועי השגרירות הנוצרית וצעדת ירושלים, אך בשגרירות הנוצרית אמרו היום בתגובה ל-ynet כי נציגיה מעולם לא הוזמנו להציג את טיעוניהם על ידי הרבנות הראשית. מהשגרירות הנוצרית נמסר כי במהלך חג הסוכות עומד אכן להיערך כנס בו עומדים להשתתף כ-6,000 נוצרים וכי זהו אחד הארועים התיירותיים הגדולים ביותר בישראל במהלך השנה. זו אינה הפעם הראשונה שהשגרירות מקיימת את הארוע וכי זוהי השנה ה-28 שהוא נערך.  

 

עוד אומרים בשגרירות כי במהלך השנים כיבדו בנוכחותם את ארועי השגרירות ראשי ממשלות, ביניהם מנחם בגין, יצחק רבין ויצחק שמיר ובעבר אף הגיעו להשתתף בארוע ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי והרב הראשי לשעבר, הרב שלמה גורן.

  

"אנחנו לא ארגון מיסיונרי והתיירים הנוצרים אשר הגיעו להשתתף באירוע מאמינים גם בתנ"ך, רואים בו כברית הישנה בו מצויין חג הסוכות כחלק משלושת הרגלים. בנוסף בכתביו המלך שלמה הוא מזמין את כל עמי העולם לעלות לירושלים ובכל שנה אנו זוכים לקבלת פנים חמה מהישראלים", אומר דיוויד פרסונס מהשגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים.

 

מעיריית ירושלים נמסר כי "ההשתתפות נקבעת מראש ומאושרת על ידי העירייה כאשר פקחים מטעמה אינם מאשרים לקבוצות מיסיון או קבוצות פוליטיות להשתתף במצעד". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הרבנים הראשיים. צירפו הסכמה
צילום: איי פי
צילום: חיים צח
המצעד. "שומר נפשו ירחק"
צילום: חיים צח
צועדים. "אנחנו לא מיסיונרים"
צילום: חיים צח
מומלצים