שתף קטע נבחר

אורלב: להקים זרם חינוך ממלכתי-מסורתי

ל-ynet נודע כי ח"כ זבולון אורלב יוזם הקמת זרם חינוך ממלכתי חדש - לימודי יהדות – IN, אורח חיים דתי – OUT, והוא משוכנע: "רוב ילדי ישראל יצטרפו". שר החינוך לשעבר, יוסי שריד: "ההצעה צינית ושקופה. הדקלומים בעניין מיותרים"

מסורתיים, מתקשים להכריע בין בתי הספר הממלכתיים למוסדות החינוך הממלכתיים-דתיים? הצעה חדשה עשויה להביא לפיצול נוסף בחינוך הממלכתי, ולהקמתו של זרם חדש – הממלכתי-מסורתי. ח"כ זבולון אורלב, שמגבש חקיקה בעניין אומר כי "יהיו בו לימודי יהדות מתוגברים, בלי חינוך לאורח חיים דתי". לדעת שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, "מדובר בניסיון שקוף להשיג רווח לחינוך הממלכתי-דתי".

 

בשיחה עם ynet טוען אורלב, לשעבר מנכ"ל משרד החינוך, כי רוב העם מגדיר עצמו מסורתי ולא נכנס להגדרות כמו 'אורתודוכסי', 'קונסרבטיבי' או 'רפורמי'. "רובם קובעים מזוזות, מציינים את החגים, ומתחתנים ונקברים על פי המסורת היהודית", אמר, "אבל הרוב הדומם נותן למיעוט הצעקני להכתיב לו תכנית לימודים בה לימודי היהדות אינם מספקים".

 

"רוב ילדי ישראל יצטרפו"  

על פי ההצעה תפוצל מערכת החינוך הממלכתי בישראל לשלושה זרמים – ממלכתי, ממלכתי-דתי וממלכתי-מסורתי, זאת כדי לתת מענה לציבור המסורתי המעוניין לתגבר את לימודי היהדות אך נרתע מההטפה לאורח חיים דתי. "יהיו בו יותר תנ"ך, תושב"ע, היסטוריה יהודית וגם לימודי העשרה במעגלי החיים והשנה היהודיים", מציע אורלב, הסבור כי "אם תקום מערכת כזו ילמדו בה רוב ילדי ישראל".

 

"מדובר ברעיון שמתבשל אצלי כבר תקופה ארוכה", סיפר יוזם ההצעה, "אבל ה'מכה בפטיש' היה עכשיו, כשיולי תמיר החלה לנהל את משרד החינוך מתוך האג'נדה הפוליטית השולית של שלום עכשיו ולוקחת בשבי ציבור שלם. נוצר מצב בו מיעוט חילוני משתלט על החינוך הממלכתי וכופה עליו התנתקות מהזיכרון היהודי, וכמו שאמר יעקב חזן, מראשי מפ"ם: 'רצינו לגדל דור של אפיקורסים, וגידלנו דור של עמי ארצות'".

 

על בתי הספר של תל"י (תגבור לימודי יהדות) אמר אורלב: "פעם חשבנו שזה הפיתרון ועודדנו אותו, אבל הם התכנית הפכה לשולית ביותר במשרד החינוך, והיא לא מקבלת את תשומת הלב והתמיכה הנדרשות". יו"ר המפד"ל גילה כי בימים אלה הוא מגבש הצעת חוק בעניין.

 

"הצעה צינית שקופה"  

בתגובה אומר ל-ynet שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, כי מדובר למעשה בהצעה צינית להקים שני זרמים ממלכתיים-דתיים. "אין שום בעיה לחנך את הילדים ולהעניק להם לימודי יהדות ברוח פלורליסטית, גם בלי להקים זרם נוסף. ההצעה השקופה של אורלב נועדה לשרת את מוסדות החינוך הדתיים ולהביא להם רווח".

 

שריד אומר כי כל ה"דקלומים" בעניין לימודי היהדות מיותרים: "בסוף ידעו כולם רק יהדות. הם יהיו יהודים משכילים שהם בורים גמורים". לדבריו, את לימודי היהדות יש לתגבר בדיוק כמו יתר המקצועות כמו פיסיקה, מדעים, אמנות והסטוריה. "שיחזירו לחינוך חצי מיליון שעות שקוצצו לה מאז שנת 2000", אמר שריד, "רק כך נוכל לתגבר ולהצעיד קדימה את המערכת".

פורסם לראשונה 11/09/2007 14:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. לימודי יהדות, בלי אורח חיים דתי
צילום: ודים דניאל
צילום: ניב קלדרון
שריד. דיקלומים מיותרים
צילום: ניב קלדרון
מומלצים