שתף קטע נבחר

סליחה, כפרות

יש כמה אנשים וחברות שחייבים לנו התנצלות. מאחר ואין סיכוי לקבל אותה, החלטנו לכתוב סליחות בשמם. קבלו את ההתנצלויות שלא נשמעו, בשם ספקיות האינטרנט, ביל גייטס, המורידים הפיראטים, אתרי שיתוף הווידאו, הרשת הישראלית, חברי הכנסת של ש"ס ואחרים

ספקיות האינטרנט יצרניות המשחקים המורידים הפיראטים הרשת הישראלית 
מפעילות הסלולר חברי הכנסת של ש"ס מיקרוסופט ישראל גופי השידור המקומיים 
שירותי האינטרנט אתרי הווידאו ביל גייטס יצרניות המדפסות 
סוני הרשתות החברתיות 

בעולם מושלם, בו כולם עושים חשבון נפש אמיתי ביום הכיפורים, היינו מצפים לקבל התנצלות כנה מכמה גופים גדולים, אנשים, ואושיות מעולם הטכנולוגיה. מכיוון שאנחנו לא חיים בעולם מושלם, כתבנו סליחות בשמם. קבלו את ההתנצלויות הכי מתבקשות שלא נשמעו השנה.

 

הבהרה: הכתבה נכתבה על ידי כתבי ynet, כוללת תכנים סאטיריים, ואין לייחס לנאמר בה משמעויות אחרות.

 

ספקיות האינטרנט

סליחה על מסע הייסורים בדרך להתנתקות

 

אנחנו באמת לא מבינות מה אתם רוצים מאיתנו. בסך הכל רצינו לספק לכם שירות טוב. לשם כך, אנחנו משקיעות במה שבאמת חשוב - "שימור לקוחות". אם אנחנו כבר באווירה של חג, נגלה לכם כמה סודות, על חשבון הבית.

 

רוב הלקוחות מתייאשים כבר בשלב של ה"תשלמו קנס אם תבטלו את ההתחייבות". אז מה אם פיתינו אתכם עם חודש חינם ולאחר מכן דפקנו אתכם במחיר בכל התקופה. הרי אתם מוחלים לנו - בשביל זה יש את יום כיפור.

 

לאחר מכן תגישו לנו את הלחי השנייה ותספגו הכל, כולל תרגיל ה"נציגי שימור הלקוחות יחזרו אליך". מחר או מחרתיים. או בחודש הבא. או אחרי החגים. בינתיים, המונה דופק. וכמובן, בתעריף היקר יותר.

 

עבור לקוחות העקשניים במיוחד, יש לנו את ה"סדנה הפסיכולוגית", שמונה כמה שלבים – במהלכה, הנציגים המסורים יסבירו לכם כמה אתם מיוחדים, כמה החברה אוהבת אתכם ובכלל, ידוע שמשפחה לא עוזבים.

 

הם יציעו לכם מבצעים ויסבירו לכם למה בעצם התעריף היקר יותר, הוא יותר זול, ולמה הריבוע הוא בעצם עגול. ואתם תשתכנעו. הם יתישו אתכם, עד שבסוף תרצו רק להגיד "כן, איפה אני חותם?” (ניב ליליאן).

 

חזור למעלה
יצרניות המשחקים

סליחה על האלימות במשחקים

 

חשבנו שטטריס זה לנקבות ופינג-פונג זה לבני 70, אז הלעטנו אתכם במשחקים ממכרים שטופי דם, רצח ואדרנלין,  כדי לנפח את חשבון הבנק שלנו. אפילו שחטנו בשבילכם עז שלמה ומסכנה.

 


 Manhunt - המשחקים אלימים

תארו לעצמכם כמה התבאסנו כשקראנו בניו-יורק טיימס מיהם הלקוחות החדשים שלנו - כל מיני טיפוסים רכרוכיים שמתים על שולה המוקשים. גיימרים שמעדיפים משחקים אמיתיים של גברים שבגברים, לעומת זאת, סתם מתים.

 

אם משחקי קז'ואל הם הטרנד החדש, ואנשים כבר לא מוכנים להשליך את חייהם הבנליים והמשעממים לפח כדי להפוך למכונות מלחמה, לא ברור מי ישלם לנו מאות דולרים על פלייסטיישן 3 או Xbox 360. שולה והמוקשים שלה רצים בסדר גמור על מחשבי גרוטאה, ובשביל טניס מספיקה Wii בחצי מחיר.

 

אז סליחה באמת. אנחנו מוכנים לפתוח אתכם דף חדש, אם רק תקנו משחקים. ואם בכל זאת תרצו שנוסיף לשולה מוקשים תלת-מימד, קווסטים ואנימציות של השולה הזו כשהיא עולה על מוקש, מתפוצצת ומתפזרת לאלפי חתיכות וירטואליות (מדממות, כמובן) - אתם יודעים איפה למצוא אותנו. (אדר שלו)

 

חזור למעלה
המורידים הפיראטים
סליחה שאנחנו מורידים תוכניות

 

ראשית, נתנצל בפני בעלי הזכויות על איבוד הבושה. אם פעם היינו עושים את זה בפורומים נסתרים, ומדברים על זה רק עם החברים הטובים, הרי שהיום אנו מדברים על ההורדות שלנו בגלוי, בפינת הקפה בעבודה או ברכבת בדרך הביתה.

 

אנחנו גם רוצים לבקש סליחה מחברות ההפקה והארגונים שמייצגים אותם, על הג'ורה שאנחנו פותחים עליהם בטוקבקים בכל כתבה בנושא שיתוף קבצים, ומאשימים אותם בהכל: קפיטליזם חזירי, בהמיות, בריונות, חדירה לפרטיות, הפקעת מחירים והעובדה שארה"ב עוד לא תפסה את בין לאדן.

 

סליחה על כך שלפעמים, פשוט קשה לנו להתאפק שבועיים-שלושה מאז השידור בארצות הברית ועד השידור בישראל של סדרות מתח וסיטקומים מטופשים. פשוט לא נעים שלא נדע

 על מה מדברים ליד מכונת הקפה.

 

והכי חשוב - אנחנו רוצים להתנצל על זה שתופעת ההורדות הפיראטיות הביאה להקדמה של שידורי תוכני רכש בטלוויזיה, במקום שהקלטות התוכניות ישבו אצלכם על המדפים ויצברו אבק, שההורדות הביאו להקמה של אתרי וידאו באינטרנט שאתם מתכוונים לעשות מהם כסף, ועל זה שהמורידים נספרים ונחשבים במדד להצלחה של הסדרות שלכם (את זה אתם אמרתם, לא אנחנו). (אהוד קינן)

 

חזור למעלה
הרשת הישראלית

סליחה שאני כל כך מפגרת אחרי העולם

 

איך הזמן עובר כשנהנים. קבלו תיקון: בעצם הוא קופא, לפחות בישראל. תחת השמש הנצחית שלנו שום דבר לא השתנה באמת בעשור האחרון. הגלים מתפוגגים כאשר הם מתקרבים לחופים הרגועים של הארץ. פה ושם חודרת שמועה את משטר השאנטי, ואחד הגולשים מדווח בהתרגשות ששם, באינטרנט דובר האנגלית, ממש קורים דברים.

 

הוא מספר על כך שחברות האינטרנט הגדולות מציעות שירותים מתקדמים, ולי יש קדחת, על מאש-אפים, ולי זה נשמע כמו פירה, על Flickr, אך לי זה עושה תזזית, על YouTube ו-Facebook. סלחו לי, לצד שמות כל כך גרועים, נענע ודה מארקר הם הברקה קופירייטרית.

 

ועוד הוא מספר על iTunes ואתרי טלוויזיה וקולנוע שממש מאפשרים להוריד שירים וסרטים באופן חוקי. לי זה עושה פחחחחח. הרי אנחנו מקדימים אותם בשנים עם ה-eMule שלנו. אז אם אני כל כך מושלמת, על מה מגיעה התנצלות?

 

באמת סליחה, אך מה רע בקצת אולד-פאשן אינטרנט ומה כל כך טוב בחדשנות? כמה גולשים כבר משתמשים באתרים עם השמות המוזרים האלה? 20 מיליון, 30 מיליון, 80 מיליון? ממילא כולם אנטישמים. ואם כל כך חשוב לכם להיות כמו כל הגויים, תאזרו בסבלנו. אתם בסך הכל ארבעה מיליון גולשים שמתעקשים לכתוב ולקרוא בשפה המצחיקה הזו. (גל מור). 

 

חזור למעלה
מפעילות הסלולר

סליחה שאנחנו דופקים אתכם

 

לפני הכל, נבקש את סליחתכם על העלאות המחירים התכופות. אולי זה ינחם אתכם לגלות כי הרווחים הם למטרות קודש: לממן כוכבי עבר או סתם לתרום לאוליגרכים שזקוקים לנדבה.

 

אתם צריכים לקבל ברוח טובה את העלאת המחירים האחרונה (וגם את הבאה בתור, ועליה אנו רוצים לבקש סליחה מראש). המטרה היא לאפשר לנו לעבור את הקפאת המחירים מרצון, שצפויה עם כניסת ניידות המספרים, כדי שלא תעברו לרשת המתחרה.

 

סליחה נוספת מגיעה לצרכנים התמימים שמאמינים לכל הפרסומות שלנו בטלוויזיה וחושבים שיוכלו לקבל מכשיר חינם, ואז מגלים שעל החינם הזה הם משלמים בהתחייבות מינימלית לשיחות. סליחה גם מכל האנשים עם בעיות הראייה שקשה להם לקרוא את הגופנים בהם מודפסים הסכמי השימוש שלנו.

 

סליחה משר התקשורת על כך שעשינו ממנו צחוק מול כל עם ישראל בנושא של תוכנית ניידות המספרים ואנו צפויים לשקול להשיק אותה רק בדצמבר השנה. סליחה מכל ההורים המשלמים חשבונות ענק של ילדיהם המשתמשים ללא כל רסן בכל תוכנה או יישום חדשים ולא שימושיים שאנו מוציאים. סליחה ענקית לבעלי חבילות הגלישה הסופר לא אטרקטיביות שלנו. (עומרי לוי)

 

חזור למעלה
חברי הכנסת של ש"ס

סליחה על הצעות החוק המטופשות שלנו

 

עכשיו בינינו, הרי אין מי שקורא את הכתבות האלה. אנחנו לא באמת איראנים או דוסים קיצונים. אנחנו לא חושבים שנצליח לצנזר את האינטרנט. בלשכות שלנו יש אינטרנט ללא הגבלה, והמצב הזה לא ישתנה גם כאשר הכנסת תאשר את חוקי האינטרנט שלנו.

 

אמרנו שאנחנו רוצים להציל את נפשו הרכה של עם ישראל מזוועות האינטרנט. זו מטרה יפה, אך אם תרשו לנו להמשיך לגלגל עיניים אל השמיים, נגלה לכם שישנה מטרה סודית חשובה קצת יותר – למצוא חן בעיני העדר ולהחזיר את השליטה לידי הרבנים. האינטרנט הזה שלכם משנה את העולם, והשפעתו על החברה החרדית עמוקה מאוד. רבים מהמגזר שלנו החלו לעבוד בתעשיית ההיי טק. הם גולשים בפורומים, קוראים כתבות באתרי חדשות ובקיצור, עושים מה בראש שלהם.

 

עברו הימים בהם היינו יכולים לתחום את הציבור שלנו בגבולות הקהילה ולהשפיע על דעותיו באמצעות פשקווילים. הרבנים חשים שהם מתחילים לאבד שליטה, וחוברים לקהל גדול, מבוגר ברובו, שנשאר מאחור וחש מאוים מהטכנולוגיה. אז תדעו שזה לא אתם, זה אנחנו, ורק אל תפגעו לנו כאן או שנסנן אתכם. (גל מור).

 

חזור למעלה
מיקרוסופט ישראל
סליחה שאין Xbox בעברית

 

מי? מה? איפה? סליחה, פשוט הערת אותי. משחקים? למה הכוונה, "משחקים"? חביבי, מיקרוסופט היא חברה רצינית עם עשרות מיליארדי דולרים בבנק. אנשי לא בנו אותי באמצעות בזבוז זמן במשחקים, אלא בעבודה קשה על טבלאות אקסל ומסמכי וורד.

 

אה, כן, בעצם יש לנו במחסן כמה תקליטורים כאלו שכתוב עליהם Flight Simulator X, ובהתחלה חשבנו שזו הגירסה הסודית החדשה של "Windows", אבל אז הסבירו במטה המרכזי ברדמונד שזה קשור לגרפיקה, למטוסים וירטואליים ולכיף. עדיין לא ברור לנו מה זה ה"כיף" הזה, ובאיזה תפריט של Office מוצאים אותו, אבל אנחנו עוד נגלה.

 

כן, אנחנו יודעים שהבטחנו לכם באופן רשמי שנביא את הקונסולה המתקדמת שלנו, ה-Xbox 360, לישראל, ועוד נקיים את ההבטחה, ונביא גם את Halo 3, ועוד עשרות משחקים שאנחנו מפיצים בכל העולם. זה יקרה עוד מעט, עם בוא השלום. שחקו בסוליטייר בינתיים, זה אחלה משחק. (יובל בירב, vgames )

 

חזור למעלה
גופי השידור המקומיים

סליחה על איכות השידורים הירודה

 

כן, אנחנו יודעים שכמות בעלי המסכים הדקים עלתה באופן משמעותי בארץ. אנו מודעים לכך שאיכות השידורים הנוכחית שלנו עלובה למדי ביחס לתפוקה המיטיבת של המסכים שלכם. סליחה על כך שאנחנו עדיין דוחסים ומכווצים את איכות התוכניות, למרות שחלקן הופקו באיכות גבוהה. קבלו התנצלות על כך שאנו לא דורשים גם ממפיקי ועורכי התוכניות בארץ להקפיד על איכות טכנית ראויה לשידור.

 

בכוונתנו להתחיל בשידורים ברזלוציה גבוהה (HD) בסוף השנה. אנחנו יודעים שזה לא פשוט לשנות נורמות, להתחיל להתרגל לסטנדרטים חדשים של שידור. הרי במשך שנים התרגלנו שטלוויזיות ה-CRT הגדולות שלכם מטשטשות כל בעיה בשידור ואילו המסכים החדשים חושפים כל עיוות. נצטרך לשים דגש על איכות השידור ולהתרגל לנורמות חדשות.

 

אנחנו מתנצלים בפני בעלי המסכים החדשים שהוציאו עליהם אלפי עד עשרות אלפי שקלים, על כך שהם לא מנצלים את הפוטנציאל האמיתי של הטכנולוגיה החדשה, אנחנו יודעים שבגללנו אתם זוכים לחוות רק חלק קטן ויחסי מהאיכות האמיתית של המסך.

 

התמקדות בשידורי HD בלבד איננה הפיתרון היחיד, משום שבינתיים, רוב הערוצים ממשיכים לשדר באיכות רגילה (-SD-Standard Resolution) וגם אותה ניתן לשפר הרבה מעל המצב הקיים. (ליאור קורן, dtown )

 

חזור למעלה
שירותי האינטרנט

סליחה שלא היינו זמינים 24 שעות ביממה

 

האמת, ההשוואה עם תשתיות לואו-טק מוציאה אותנו מאוד רע. תארו לעצמכם שהייתם מרימים את הטלפון ושומעים הודעה בנוסח "בעיית רשת. מנסה להתחבר. אנא נסה שנית במועד מאוחר יותר", וכשתפתחו את ברז המים תקפוץ עליכם הודעת שגיאה.

 

אנחנו, תשתית האינטרנט, ה-Skype, ה-Gmail ושאר השירותים המקוונים נוטים לקרוס הרבה יותר ולאכזב אתכם בדיוק כשאתם צריכים אותנו.

 

לזכותנו ייאמר שהתשתיות שלנו מורכבות בהרבה לעומת "הברזלים" של העולם הישן. יש "צינורות" רבים שצריכים לפעול יחד, ושילוב של תוכנה וחומרה ופרמטרים אשר חוסר תפקוד של כל אחד מהם עלול להשבית את כל המערכת.

 

נוסף על כך, ההשוואה עם תשתית המים והחשמל לא כל כך הוגנת. אנחנו נמצאים בסך הכל בחיתולנו. תנו לנו כמה שנים וגם אנחנו נהיה זמינים 99 אחוזים מהזמן. (גל מור

 

חזור למעלה
אתרי הווידאו

סליחה בפני הצופים על הזבל שאנחנו משדרים

 

טבלאות הרייטינג לא משקרות - אתם אוהבים לצפות בטראש בטלוויזיה. אפשר להיות אליטיסטים ולהרים את האף, אך בסופו של דבר, אם יש שדיים המסך, אנשים שדוחפים חפצים לאף, או הומור פיפי-קקי - אתם תשבו ותראו.

 

אותו כלל חל גם על הווידאו באינטרנט שאנחנו מייצרים עבורכם. בחורות בביקיני שמבקרות קולנוע, קוראות שירה, או סתם קופצות – אפשר לצקצק בלשון ולומר שזה דוחה, משפיל ועשוי בתת-רמה, אך מונה הכניסות שלנו לא משקר.

 

אנחנו מצטערים שלא מתאים לנו להפיק תכנים איכותיים, אבל זה ממש לא אשמתנו. האמינו לנו כי אנחנו רק בורג קטן מאוד במערכת המשומנת המכונה "תעשיית הבידור". בשביל שאתם תוכלו להנות מתוכן בלי לשלם עליו, ובשביל שאנחנו נוכל להרוויח משוק הפרסום בוסרי באינטרנט, צריך ללכת על הפקות זולות - בהן צריך רק לשלוח מצלמה דיגיטלית ומנחה שהוא רבע טאלנט לחוף הים, ולצלם שדיים.

 

נכון, סדרות כמו "בטיפול" או "מסכים" בטלוויזיה, הצליחו בעיקר בזכות התסריט והבימוי. אין פירוטכניקה, אין תפאורות יקרות, ואין לוקיישנים מפוארים בחו"ל, אבל צריך לשלם למישהו שיכתוב ויביים את זה. שדיים קופצים, יודע כל סטודנט לקולנוע, די מביימים את עצמם. (אהוד קינן).

 

חזור למעלה
ביל גייטס

סליחה על Windows Vista

 

אתם חייבים להבין. לא יכולנו לדחות את ההשקה יותר. דחינו אותה כבר כמה פעמים. החבר'ה באפל כבר צחקו עלינו, ועיצבנו אותי. אני יודע שהמוצר לא היה גמור, אבל לא הייתה ברירה.

 

אנשי השיווק לחצו. הם לחצו עלי. סיברט, מנהל השיווק, ובאלמר, כל הזמן אמרו: “נו? נו? מתי Vista יוצאת? אנחנו מפסידים כסף!”. ובאלמר בחור גדול, אתם מכירים אותו.

 

בכל אשמים עיתונאי הטכנולוגיה בכל הדברים הרעים שהם כתבו על Vista. מה הם ציפו? אחרי חמש שנים לקבל מערכת הפעלה שגם עובדת? הבטחנו להשיק את Vista, אך בשום שלב לא הבטחנו כי היא תפעל.

 

מספיק עם היבבות. Vista היא מערכת הפעלה מצוינת, וב-2008, לאחר חבילת SP1, כולם ידעו את זה. או שלא. בכל מקרה, אני עוזב לעזור לילדים חולים באפריקה. (ניב ליליאן).

 

חזור למעלה
יצרניות המדפסות
סליחה על מחירי הדיו

 

צרכנים יקרים, אנחנו רוצים לבקש את סליחתכם, על כך שבשנה האחרונה המשכנו למכור לכם מדפסות הזרקת-דיו זולות ומחסניות דיו יקרות. בהזדמנות זו, אנחנו מבקשים סליחה גם על נתוני המהירות שסיפקנו בנוגע לאותן מדפסות. 

 

הקפדנו לציין באותיות הקטנות שהם מתייחסים לביצועים בהדפסת טיוטה; חלק מאתנו גם סיפקו נתוני "עד" (up to), כך שאם המדפסות שלנו היו הרבה יותר איטיות ממה שאמרו לכם אנשי המכירות בחנות, אני מצטער על כך מעומק הלב.

 

נדמה לנו גם שלא הדגשנו מספיק את העובדה שהעלות להדפסת תצלומים במדפסות תצלומים ייעודיות גבוהה פי שניים עד פי שבעה מאשר הדפסה במעבדת צילום. כמו כן, חלק מאיתנו קצת הגזים כשייחס למוצרים יכולות פוטו.

 

אני מקווה שאתם לא כועסים, בעיקר בהתחשב בכך שטכנולוגיות הדיו של חלק מאיתנו מסוגלות להדפיס תצלומים שיישמרו ל-20, 50 ואפילו 80 שנה. אנחנו מאד מקווים שזה אכן יקרה, אך למרבה המזל רובנו נצא לפנסיה הרבה לפני שיתברר אם צדקנו או טעינו, אז על זה כנראה מישהו אחר יבקש מכם סליחה, בשנה אחרת. (שוקי גלילי)

 

חזור למעלה
סוני

סליחה על השטויות שעשינו עם ה-Playstation 3

 

השנה עשינו את הבלתי-ייאמן: השקנו את קונסולת המשחקים Playstation 3, פיסת הטכנולוגיה הכי נחשקת והכי מתקדמת על הפלנטה, ובמקום לזכות בגלי הערצה, אתם מתקיפים אותנו. וכל זאת, למה? בגלל המחיר הנמוך באופן שערורייתי של 4,400 שקלים. לנו זה עולה יותר.

 

באמת, תחשבו על זה רגע: אם היינו מוכרים אותה במחיר נמוך יותר, אולי יותר אנשים היו קונים אותה, ואז הם היו מגלים שבעצם אין לה כל כך הרבה משחקים טובים. וזה דווקא יתרון, כי הם עולים 420 שקל האחד, כך שאנחנו בעצם חוסכים לכם כסף. זו גם הסיבה שאנחנו לא מאפשרים לישראלים להתחבר באופן רשמי לחנות המקוונת שלנו. טובת הלקוחות היא תמיד לנוכח עינינו.

 

גם בעתיד, אנחנו מבטיחים, נמשיך לשמור על מחיר גבוה, נמשיך לוותר על משחקים בלעדיים ומושכי קהל כמו GTA 4, ונמשיך להסתבך בשערוריות, פרסומות גזעניות ופליטות-פה של מנהלים בכירים. אנחנו בעד תחרות, ונעשה כמעט הכל על מנת שהמתחרות שלנו יזכו בנקודות. ממילא עד מרץ 2008 אנחנו נשלוט בשוק ללא שום עוררין. זה כתוב לנו בהורוסקופ. (יובל בירב, Vgames )

 

חזור למעלה
הרשתות החברתיות

סליחה על בזבוז הזמן

 

בעלי חברות, לקחתם בחשבון שהעובדים שלכם יריצו שטויות וסרטונים במייל. הבנתם שהם יישתו לכם את הפס בהורדות ובגלישה לאתרים שלא יפה לגלוש אליהם בעבודה, וידעתם שהם יבזבזו זמן עבודה יקר. עם כל אלה השלמתם. אולי העובדים לא נותנים 100%, אבל גם 80% זה מספיק טוב אם עומדים בדד-ליין.

 

ואז אנחנו הגענו, FaceBook. יחד עם MySpace וכל מיני רשתות חברתיות אחרות. לא שיערנו בנפשנו עד כמה אנשים פשוט יפסיקו להתעסק בדוחות ומשימות בעבודה, ויהיו להוטים לנצל את הזמן להגדיל את רשימות החברים שלהם בעשרות חברים מדי שבוע, לנהל קבוצות על זוטות ושטויות כמו סוג הגבינה שהם אוהבים בהמבורגר, להוסיף יישומים שבעזרתם הופכים את החברים ברשימה לזומבים, לשלוח שוקולד או תחתונים וירטואלים ולהוכיח בורות קולנועית על ידי קבלת ציונים נמוכים בטריוויה שמתפשטת לכל עבר. 

 

אנחנו מבקשים סליחה מכל הלב, על זה שיצרנו מוצר טוב, כיפי ועם פופולריות צומחת, שאנשים באמת אוהבים לבלות בו, וכל זה רק כדי לנפח את העמוד האישי שלהם בתוכן, שכולל בעיקר ציטוטים מטופשים מסדרות טלוויזיה שהם מעריצים.

 

מצאנו שיטה להתגבר על הירידה בתפוקה גם אצלנו במשרדים - לתת לאחרים לעשות את העבודה. עכשיו יושבים להם אותם מפתחים עצמאיים בעבודות האמיתיות שלהם ובונים לנו עוד ועוד יישומים - עבורנו, בזמן שאתם אלה שמשלמים להם שכר (ואנחנו ניתן מענקים, אבל רק לבודדים מביניהם). כדאי לכם לנסות את הטריק הזה לפעמים. (אהוד קינן)

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשו חשבון נפש, ובקשו סליחה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים