שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: יחסי ישראל והפלסטינים ב"נקודת מפנה"
  מזכירת המדינה תצא היום לביקור באזור, לסבב שיחות בירושלים וברמאללה. עוזרה של רייס, דיוויד וולש, אמר שמדובר ברגע חשוב וציין כי "מטרת הביקור היא לשמוע מה יש לצדדים לומר, מתוך ידיעה שישנם גם לחצים פוליטיים פנימיים"

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמורה לצאת היום (ג') לישראל וייתכן שתציג טיוטה אמריקנית שתסכם את הנקודות להשגת הסכם ישראלי-פלסטיני אפשרי. רייס מקווה לצמצם פערים בעמדות שבין הצדדים להצגת חזון מדיני של מדינה פלסטינית עתידית, לקראת "ועידת וושינגטון", הצפויה בחודש נובמבר.

   

  באופן רשמי נוקטים האמריקנים בלשון רכה יותר ואומרים כי מטרת הביקור של רייס היא להתקדם לקראת הצגת מסמך שיפרט את הדברים שהסכימו עליהם הצדדים. בתדרוך לכתבים בוושינגטון אמר עוזר מזכירת המדינה למזרח התיכון, דיוויד וולש, כי "מטרת הביקור היא לשמוע מה יש לצדדים לומר, מתוך ידיעה שישנם גם לחצים פוליטיים פנימיים".

   

  הדיפלומט האמריקני הזכיר כי לאחר שנים של קיפאון בתהליך השלום קיימת כרגע אפשרות להתקדמות. הוא אפיין את השלב הזה בצורה דרמטית וכינה אותו "רגע חשוב" ו"נקודת מפנה".

   

  וולש ציין עוד: "אנחנו רוצים לשמוע את עמדות הצדדים, יש אצלם רצון להגיע למשהו פורמלי. יש לנו מה להציע מבחינת רעינות חדשים ואני חושב שהאזור פתוח, והקהילה הבינלאומית מצפה לזה". את המגעים הישירים בין ישראל והפלסטינים וכינון צוותי עבודה כינה וולש "התקדמות מעודדת". הוא אמר שרייס מגיעה עכשיו לאזור ב"אווירה פוריה", אך עדיין מדובר בשלב מוקדם.

   

  רייס תצא מוושינגטון בטיסה לנתב"ג, לשני ימי פגישות בימים ד' ו-ה' בירושלים וברמאללה. האמריקנים אומרים שמתוכננות פגישות מקבילות עם אולמרט ואבו מאזן, אך אין בשלב זה תוכנית למפגש משולש. מזכירת המדינה עומדת להקדיש זמן רב להצלחת "ועידת וושינגטון", שבשלב זה האמריקנים אינם מוסרים את לוח הזמנים לקיומה ואת המשתתפים בה.

   

  לאחר הפגישות של רייס בירושלים ורמאללה, היא צפויה להשתתף בשבוע הבא בניו-יורק במפגש שרי החוץ של הקוורטט עם השליח המיוחד למזרח התיכון, טוני בלייר. בנוסף, היא צפויה לערוך פגישות עם נציגי המדינות התורמות לרשות הפלסטינית ועם שש מדינות המפרץ ומצרים וירדן בנושא הישראלי-פלסטיני. מפגשים אלו ייערכו בניו-יורק תוך ניצול נוכחותם בעיר של ראשי מדינות ושרי חוץ של מדינות העולם האמורים להגיע לכינוס העצרת השנתית של האו"ם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רייס. בדרך לכאן
  צילום: איי אף פי
  צילום: גיל יוחנן
  וולש. נקודת מפנה
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים