שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סוריה על הפרסומים במערב: "תזמורת שקרים"

  דוברת רשמית מטעם הממשלה הסורית האשימה את התקשורת בישראל ובארה"ב בהפצת שקרים והכחישה שיתוף פעולה גרעיני עם צפון קוריאה: "סוריה שומרת לעצמה את הזכות להגיב במקום ובזמן המתאים". במקביל, ארגוני אופוזיציה סורים שהתכנסו באירופה הודיעו: נפעל להפלת משטרו של אסד בדרכים לא אלימות

  השרה הסורית בות'יינה שועבאן, המוכרת כאחת הדוברות הרשמיות של ממשלת סוריה, הכחישה היום (ג') את כל הפרסומים בתקשורת בארה"ב ובישראל בנוגע לסיבות שגרמו לתקיפה הישראלית בסוריה וכינתה אותם "תזמורת של שקרים". 

   

  בשיחה עם סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" הוסיפה שועבאן כי אין שחר לפרסומים בנוגע לשיתוף פעולה בין דמשק לצפון קוריאה בתחום הגרעין ואמרה כי "סוריה שומרת לעצמה את הזכות להגיב במקום ובזמן המתאים".

   

  בתוך כך, הודיעו אנשי "חזית ההצלה הלאומית", ארגון הגג של תנועות האופוזיציה למשטרו של הנשיא אסד, כי החליטו "להתרכז בפעולה בתוך סוריה ולעבור לפעולה בשטח כדי להביא לשינוי המשטר בדמשק". בהחלטה שפרסמו נאמר כי "נקבעה תכנית פעולה שתביא את החברה הסורית למצב של 'מרד אזרחי', אשר הוא המוצא המעשי כדי להביא לחילופי משטר בדרך דמוקרטית ובלתי אלימה".

    

  עוד מתחו ראשי האופוזיציה ביקורת תקיפה על "החלטתו של בשאר אסד לקשור את סוריה לאינטרסים האסטרטגיים של איראן". אנשי האופוזיציה אמרו כי "הבנתה של איראן את האפשרויות סביב התפתחותו של מאבק מדיני המתנהל כעת בינה לבין ארה"ב, הביאה אותה להתכונן לעימות לא בשטחה היא אלא בשטחיהן של לבנון, פלסטין, עיראק, סוריה ומדינות המפרץ. דבר זה מגביר את הסכנה לסוריה שהופכת להיות אחת הזירות העיקריות למאבק הזה".

    

  בהודעת הסיכום של החזית נאמר כי אנשיה ישתפו פעולה עם כוחות אופוזיציה בתוך סוריה, מתוך מטרה לתאם את המאמצים ולאחדם כדי להביא לשינוי המשטר. סגנו לשעבר של הנשיא אסד, עבד אל-חלים חדאם, אמר במסיבת עיתונאים עם תום הוועידה כי "איש באופוזיציה אינו רוצה להפיל את המשטר בכוח. האופוזיציה, על כל חלקיה, שוללת התערבות צבאית חיצונית בסוריה".

    

  "הסורים יכולים להפיל את אסד ללא עזרת ארה"ב"

  במקביל, אמר אחד ממנהיגי האופוזיציה הבולטים, המפקח הכללי של תנועת האחים המוסלמים שפעילותה אסורה בסוריה, עלי סדר א-דין אל-ביאנוני, כי "המצב בסוריה שונה מהמצב בעיראק, משום שהסורים יכולים להפיל את משטרו של אסד בעצמם והם אינם זקוקים לאמריקנים כדי לעשות זאת".

   

  בוועידה השתתפו כ-140 אישים בולטים מכל ארגוני האופוזיציה הלאומיים, האסלאמיים, הכורדים, והליברליים. בפתח הכינוס, שהיה השני בהרכב זה, אמר חדאם כי בשלו התנאים להתחיל ולפעול בתוך סוריה נגד משטרו של אסד. בתום הוועידה הודיעו ראשי החזית על כוונתם "להגביר את קשריהם עם מדינות ערב ומדינות אחרות, כדי להסביר את הסבל של העם הסורי ואת הסכנה שבהמשך שלטונו של הנשיא אסד אשר רושש את עמו, הפיץ את האבטלה והשחיתות וביצע את פעולות הדיכוי הקשות ביותר".

    

  כזכור, ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר אמש שישראל תהיה מעוניינת לנהל שיחות שלום עם סוריה,

  אם יווצרו תנאים מתאימים לכך. "אנחנו רוצים לעשות שלום עם כולם. אם יבשילו התנאים, אנו מוכנים לעשות שלום עם סוריה ללא תנאים מוקדימים וללא דרישות אולטימטיביות. יש לי הרבה כבוד למנהיג הסורי ולמדיניות הסורית", אמר. ח"כ גלאון למזוז:

    

  אולמרט הוסיף במפגש עם כתבי חדשות מכלי תקשורת בשפה הרוסית כי לסורים "יש בעיות פנימיות, אבל לנו אין סיבה לשלול דיאלוג עם סוריה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסד. הכחשה גורפת
  צילום: איי פי
  צילום איי פי
  חדאם. להפיל את השלטון
  צילום איי פי
  מומלצים