שתף קטע נבחר

נער התמוטט ומת לאחר ששאף גז למילוי מצתים

צוות מד"א הוזעק לבית-הספר "נעורים" בקריית-ביאליק וגילה נער בן 14 מחוסר הכרה וללא דופק ונשימה. התברר כי הוא וחבריו קנו מיכלי גז למילוי מצתים ושאפו את תוכנם. לאנשי מד"א לא נותר אלא לקבוע את מותו של הנער. מומחה בכיר לרעלים: לא ידוע על מקרה דומה קודם בישראל

נער בן 14 מחיפה נפטר אחר-הצהריים (יום ג') בפתאומיות בעת שבילה עם חבריו בבית-ספר בקריית-ביאליק. המשטרה חוקרת חשד ולפיו הנער שאף גזים למילוי מצתים מתוך מיכל, התמוטט ומת בתוך זמן קצר.

 

צוותי מד"א הוזעקו לחצר בית-הספר "נעורים" בקריית-ביאליק סמוך ל-17:00. הפראמדיק גיל לטמן - שהגיע בניידת טיפול נמרץ של מד"א 'כרמל' - סיפר כי כאשר הגיע למקום עם צוותו, גילה את הנער כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק ונשימה. "לא ברור כמה זמן הוא היה במצב הזה, אבל אנחנו כבר לא היינו יכולים לעזור לו, ונאלצנו לקבוע את המוות", אמר הפראמדיק. למקום הוזעקו גם אנשי זק"א. גופת הנער הועברה לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר.

 

בני נוער אחרים שהיו במקום, חבריו של הנער שנפטר, סיפרו כי שאף גז המשמש למילוי מצתים, מתוך מיכלים שהיו במקום. הפראמדיק ציין כי במקום היו שני מיכלים. "הבנו שאחרי שהוא שאף את החומר הוא התמוטט, והנערים האחרים נבהלו וברחו. לא ברור אחרי כמה זמן הם חזרו, ורק אז פנו לעוברת אורח במקום וביקשו ממנה להזעיק עזרה", אמר לטמן.

 

שוטרי משטרת זבולון הגיעו למקום והחלו לתחקר את חבריו של הנער. מחקירה ראשונית עלה כי הנערים רכשו את מיכלי הגז בחנות סמוכה. מפקד משטרת זבולון, ניצב-משנה ג'מאל חכרוש, אמר ל-ynet כי שני הנערים האחרים ששהו עם הנער במקום הם תושבי הקריות, הלומדים עמו באותו בית-ספר בקריית-חיים.

 

"אלוהים יודע מה הילדים עושים בחצר" 

אחד התושבים המתגוררים בשכנוּת לבית-הספר סיפר כי מדובר בשכונה שקטה, ואולם הואיל ובשכונה אין כמעט מגרשי משחקים, נהפכה חצר בית-הספר למוקד משיכה לבני נוער מהאזור ומחוצה לו. "החצר נשארת פתוחה וכל הזמן נכנסים ויוצאים ילדים", אמר השכן. "הקטנים מטפסטים מהגדר לגגות של מבנים פה, והגדולים יותר יושבים פה עד אמצע הלילה, ורק אלוהים יודע מה הם עושים בחושך".

 

לדברי התושב, השכנה שהזעיקה את מד"א והמשטרה עברה במקום כדי לקחת את האופניים שהשאיר בנהּ בחצר בית-הספר. "היא ראתה שהנער ממוטט על הרצפה ומכחיל. כשהנט"ן הגיע, הם ראו ישר שאין מה לעשות".

 

ראש המכון לחקר רעלים בבית החולים רמב"ם בחיפה, פרופסור ידידיה בנטור - שעומד גם בראש המרכז הישראלי לטוקסיקולוגיה - אמר ל- ynet כי החומר שבמצתי הגז דומה בהרכבו לגז הבישול.

 

פרופ' בנטור ציין כי הסנפת הגז מסוכנת ביותר ועלולה לגרום מוות. "רמת האופוריה שהחומר מעורר קלה מאוד, אך לעומת זאת החומר עצמו דוחה את החמצן. אם שואפים ממנו כמות רבה עלולים להיגרם נזק מוחי, נזק לבבי ומוות".

לדבריו, הואיל ומדובר ברמת אופוריה נמוכה, עלולים המשתמשים לשאוף כמות גדולה של החומר. מקרים של מוות כתוצאה משאיפת גז מצתים ידועים בעולם, אבל ככל הידוע לו - לא היו עוד מקרים כאלה בארץ.

 

בנטור חזר והדגיש כי מדובר בחומר מסוכן ביותר העלול לגרום מוות. חוסר חמצן אינו הגורם המסוכן היחיד בחומר. "בגז המציתים יש בנוסף לחומרים שמונעים אספקת חמצן גם תוספים שיכולים לגרום להפרעות בקצב הלב. יש פה אפקט מסוכן נוסף שאינו תלוי בכמות החמצן. ברור גם כאן, שככל שהריכוז גבוה יותר - או נשאף במשך זמן רב יותר - כך הסיכון גובר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי גופתו של הנער
צילום: עמית מגל
מומלצים