שתף קטע נבחר

התנקשות במזרח ביירות: חבר פרלמנט נרצח

מכונית תופת התפוצצה בפרבר נוצרי במזרח ביירות ולפחות שישה בני אדם נהרגו. עוד עשרות נפצעו. גורמי ביטחון לבנונים דיווחו כי בין ההרוגים היה חבר הפרלמנט האנטי-סורי - קול אחד פחות למחנה שמבקש להחליף בשבוע הבא את הנשיא לחוד. סוריה מיהרה לגנות - ולהכחיש מעורבות

עוד התנקשות במתנגד המשטר, בלב הבירה הלבנונית: לפחות שישה בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בפיצוץ מכונית תופת שאירע אחר הצהריים (יום ד') בפרבר נוצרי במזרח הבירה הלבנונית ביירות, סמוך למלון "מטרופולין". גורמי ביטחון לבנונים מסרו כי יעד ההתנקשות היה חבר הפרלמנט הלבנוני, אנטואן ראנם - איש המפלגה הנוצרית "הפלנגות", הנמנה על המחנה האנטי-סורי. ראנם נפצע ופונה לקבלת טיפול - ומאוחר יותר מת מפצעיו. 

 

תמונות ממוקד הפיצוץ הראו הרס רב ואש שאחזה במספר מוקדים באזור הסואן. נזק נגרם למבנים ומכוניות בסביבה וכוחות כיבוי הגיעו למקום, בניסיון להשתלט על הדליקות. החשודה המיידית, סוריה, מיהרה לגנות את ההתנקשות ולהכחיש כי היא שעומדת מאחורי הפיצוץ. "המעשה הנפשע הזה בוצע במטרה לפגוע במאמצים של סוריה ושל מדינות נוספות להשיג הסכמה לאומית בלבנון", אמר גורם סורי רשמי. הדברים פורסמו בסוכנות הידיעות הסורית, סאנ"א.


זירת הפיגוע במזרח ביירות. שישה הרוגים (צילום: רויטרס)

 

לבנון נמצאת מזה תקופה ארוכה בקיפאון פוליטי, כאשר המשבר האחרון סב סביב הניסיון לבחור נשיא חדש במקומו של אמיל לחוד. לחוד אמור לסיים את תפקידו בשבועות הקרובים והפרלמנט בביירות אמור להתכנס לשם בחירת מחליפו בשבוע הבא. כל חבר פרלמנט שבו התנקשו בתקופה האחרונה הותיר אחריו מושב ריק. את המושבים החסרים ניתן לאייש רק לאחר בחירות חדשות בצו נשיאותי - דבר שיצר אף הוא משבר. כל חבר במחנה האנטי-סורי שלא יגיע לפרלמנט, הוא קול אחד פחות לטובת המחנה. יצויין כי ראנם הוא הפוליטיקאי האנטי-סורי השמיני שנרצח מאז 2005.

 

רק לאחרונה התנהלו בחירות בכפר בקפיא, כדי להחליף את השר פייר ג'ומאייל שנרצח בהתנקשות בנובמבר האחרון. וכן בביירות במקומו של חבר פרלמנט אחר. בבקפיא הצליחה מפלגתו של מישל עוון, הנמנית על האופוזיציה, לזכות במושב שהיה מוחזק במקור על ידי המחנה האנטי-סורי. לפיכך בלבנון רואים בניסיון ההתנקשות כניסיון להתערב בהכרעה הפוליטית ולשתק את קבלת ההחלטות.

 

על רקע המשבר הפוליטי ידעה ביירות פיגועים רבים בשנתיים וחצי האחרונות. בתחילת חודש יוני נפצעו 14 בני אדם בפיצוץ שאירע באזור. גורם ביטחוני בלבנון מסר אז כי הפיצוץ אירע סמוך לאוטובוס ריק, ברובע "סד אל-בושריה" במזרח העיר, המאוכלס ברובו בנוצרים. האוטובוס נהרס בפיצוץ, ומספר חנויות ומכוניות ניזוקו.

 

בחודש פברואר האחרון נהרגו שלושה בני אדם בפיצוצים שאירעו בשני אוטובוסים בדרך המובילה לכפר בקפיא - מקום מושבה של משפחת ג'ומייל, שבנה השר הלבנוני פייר ג'ומייל, נרצח בנובמבר בביירות. מקורות בלבנון טענו כי פיצוצים אלו לא היו "אירוע בטחוני שגרתי", אלא נועדו לזעזע את המצב הביטחוני, ולאיים על היציבות הכללית בלבנון.

 

בפברואר 2005 נרצח בביירות ראש הממשלה הלבנוני לשעבר, רפיק אל-חרירי, בפיצוץ מכונית תופת, שהביא למותם של עוד 22 בני אדם. חרירי נהרג בעת שמכונית התופת התפוצצה ליד מתחם בתי-מלון במערב העיר. ארגון לא מוכר, בשם "האגודה לניצחון ולג'יהאד במדינות א-שאם" (סוריה הגדולה), נטל אז את האחריות לפעולה.


פורסם לראשונה 19/09/2007 16:56

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנרצח, אנטואן ראנם
צילום: רויטרס
פינוי פצועים מזירת הפיצוץ
צילום: רויטרס
פיצוץ בביירות. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים