שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס לרייס: יש בך הכישרון למנוע כישלון הוועידה
  מזכירת המדינה נועדה עם הנשיא פרס, טרם צאתה לפגישות ברמאללה. "יש הרבה מכשולים שנצטרך להתגבר עליהם בעבודה קשה ביותר", אמרה רייס בשיחה בארבע עיניים

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הקפידה גם הבוקר (ה') לשמור על זהירות בהתבטאויות לקראת ועידת וושינגטון באמצע נובמבר. "יש הרבה מכשולים שנצטרך להתגבר עליהם בעבודה קשה ביותר", אמרה רייס לנשיא המדינה, שמעון פרס, עמו נועדה בלשכתו האישית בשיחה בארבע עיניים.

   

  הנשיא פרס השיב לרייס: "אסור שנעצום את עינינו מול הבעיות הניצבות לפנינו. זה אינטרס של כולנו שהועידה לא תכשל".

   

  רייס צפויה להיפגש בהמשך היום עם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), ועם אנשיו הבכירים ברמאללה. אחר הצהריים צפויה רייס לשוב לתל-אביב, שם תוועד בשנית עם ראש הממשלה אהוד אולמרט. זאת לאחר שאמש נועדה עמו לשיחה ארוכה לארבע עיניים, שכללה ארוחת ערב במעונו הרשמי בירושלים.

   

  בלשכת אולמרט מבהירים שהדילוגים בין ירושלים רמאללה ותל-אביב היו מתוכננים מראש, ואינם מעידים על קשיים. אולם, ברור שמערכת הציפיות של ירושלים ושל רמאללה שונה. אבו מאזן מבקש להגיע לוושינגטון עם הסכם עקרונות, בעוד שאולמרט מבקש להגיע להצהרה משותפת בלבד, זאת על רקע הבעיות הקשות בסוגיות הליבה, הכוללות תביעות הפלסטינים לחזרה לגבולות 67, זכות השיבה, חלוקת ירושלים ושליטה באגן הקדוש.

   

  "זה הזמן להתקדם בתהליך"

  בפגישתה עם פרס ביקשה רייס לצייר תמונה ריאלית של התהליך המדיני, ואמרה: "זה הזמן להתקדם בתהליך השלום. יש אמנם הרבה מכשולים שנצטרך להתגבר עליהם בעבודה קשה ביותר. אך יש גם רוח של שלום, ורצון כן ומלא להגיע לשלום בין הצדדים. אני והקהילה הבינלאומית מוכנים לעבוד קשה כדי להשיג את השלום באזור".

   

  הנשיא פרס אמר לה, אל מול המצלמות: "הגעת בזמן קריטי ביותר. יש אמנם כעת חלון הזדמנויות, אך אסור שנעצום את עינינו מול הבעיות הניצבות לפנינו. אני בטוח שתפעילי את מלוא האנרגיות שלך, ואת הכישרון המדיני שיש בך כדי למנוע את כשלון הפסגה", אמר.

   

  פרס פרש בפני מזכירת המדינה נתונים אשר התפרסמו לאחרונה על סקרים שנערכו ברשות הפלסטינית, המעידים על בידוד החמאס והתחזקות הפתח. בין היתר פרש בפניה את נתוני הסקר שערכה אוניברסיטת א-נג'אח לפיהם יש לחמאס תמיכה של 13.8 אחוז בלבד בגדה, מול הפתח הזוכה ל-41 אחוזי תמיכה.

   

  "יש רוב ברור בציבור הפלסטיני המתנגד להשתלטות החמאס על הרצועה, 57.6 מתנגדים. יש רוב המגדיר את מה שאירע ברצועה ביוני, כהפיכה צבאית. יש ירידה קשה בתחושת הביטחון של התושבים ברצועת עזה", אמר פרס לרייס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים