שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: שחרור האסירים לא יפגע בעסקת שליט
  אם לא יהיו עיכובים של הרגע האחרון צפויים להשתחרר ביום שלישי 90 אסירים פלסטינים, לרגל הרמדאן. הממשלה אישרה את השחרור ברוב של 16 שרים מול שישה, ומחקה עשרה שמות מהרשימה. השר ישי, שהתנגד לשחרור: "ראוי לבחון מהלכים שיקדמו את השלום ולא מהלכים שירחיקו את הרגיעה". השר מופז: "אלה צעדים שמשדרים חולשה. לא היתה תמורה מהשחרור הקודם"

  עוד מחווה לאבו-מאזן: הממשלה הצביעה הבוקר (יום א') על שחרורם של 100 אסירים פלסטינים - ואישרה את שחרורם של 90 בלבד. 16 מהשרים תמכו בהחלטה, לאחר שהוסרו מהרשימה עשרה שמות של אסירים שלא עמדו בקריטריונים שהתוותה הממשלה. שישה התנגדו, בהם השרים שאול מופז (קדימה), יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) ושרי ש"ס. השר אביגדור ליברמן לא נכח בהצבעה.

   

  "השחרור לא יפגע בעיסקת שליט, כי אין מדובר באסירים שחמאס תבע את שיחרורם", הבהיר ראש הממשלה בישיבה שבה אושר השחרור. על פי אולמרט, "מדובר במחווה רגילה שהיתה נהוגה תמיד - וישוחררו על פי קריטריונים שקיימים ממילא".

   

  סגן ראש הממשלה, אלי ישי, התנגד לשחרור האסירים ואמר בעקבות ההצבעה: "המחוות הקודמות הוכחו כמחוות סרק, תמכתי בהעברת הכספים המדורגת כדי לבחון את היעילות והיא לא הוכחה. ראוי לבחון מהלכים שיקדמו את השלום ולא מהלכים שירחיקו את הרגיעה". גם השר מופז תקף את החלטת הממשלה: "אנו גם עובדים נגד הטרור, גם משלמים מחיר על הטרור, ולמרות זאת עושים מחוות לפלסטינים. אלה צעדים שמשדרים חולשה. לא היתה תמורה משחרור 256 אסירים ולא תהיה גם הפעם".

   

  48 שעות - והביתה 

  שחרור האסירים נעשה כמחווה לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), לרגל חודש הרמאדן. האסירים הפלסטינים צפויים לחזור לבתיהם בתוך 48 שעות לאחר שוועדת השרים בראשות ראש הממשלה תאשר את שמותיהם. זו המחווה השנייה של שחרור אסירים לאבו-מאזן. בפעם הקודמת שחררה ישראל 255 אסירים לאחר שראש הממשלה התחייב לכך בפסגה המרובעת בשארם א-שייח, שנערכה בסוף חודש יוני.

   

  הקריטריונים על פיהם הרכיב משרד המשפטים את הרשימה: אסירים ללא דם על הידיים, רובם אנשי הפתח וחלקם אנשי החזיתות הפלסטיניות, אין בהם אנשי חמאס או ג'יהאד איסלאמי. שמם של האסירים מעזה יעלה לדיון בעקבות בקשתם של הפלסטינים.

   

  במקביל, צפויה לאשר הממשלה את קליטתם בישראל של 498 פליטים מחבל דרפור שבסודן. בראש פרוייקט קליטתם יעמוד ניצב יעקב גנות, שמינויו למפכ"ל נדחה בסופו של דבר. גורם מדיני אמר כי ישראל לא תקלוט פליטים נוספים מחבל דרפור מוכה הקרבות וכי לכל שאר הפליטים יימצא פתרון במדינה שלישית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שחרור אסירים בחודש יולי
  צילום: עלי ואקד
  לא נפגע בעסקת שליט. אולמרט
  צילום: איי אף פי
  מחוות סרק. השר ישי
  צילום: גיל יוחנן
  צעדים שמשדרים חולשה. השר מופז
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים