שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: 498 פליטים מסודן ייקלטו בארץ

ועדה מיוחדת, בראשותו של ניצב יעקב גנות, תהיה אחראית לקליטת הפליטים. אחת ההנחיות המרכזיות: כל מסתנן, פרט ל-498 הפליטים שכבר הגיעו לישראל, יועבר למדינה שלישית ולא יקבל מקלט

הממשלה אישרה היום (א') את קליטתם בישראל של 498 פליטים מחבל דרפור שבסודן שהסתננו לישראל. בראש פרויקט הקליטה יעמוד ניצב יעקב גנות, שהיה מועמד בעבר לתפקיד מפכ"ל המשטרה. לדברי גורמים מדיניים, ישראל לא תסכים לקלוט פליטים נוספים מעבר לכמות הפליטים שאושרה. בנוסף הממשלה תקים ועדת שרים שתעסוק בקליטת פליטי דרפור.

 

ניצב גנות יעמוד בראש וועדה בין משרדית אשר תטפל בקליטה ובטיפול בפליטים שמסתננים לתחומי ישראל ממצרים. בראש רשימת המטלות של הוועדה, כאמור, יהיה הטיפול ב-498 הפליטים מדרפור אשר הגיעו עד כה לישראל. לפי אחת ההנחיות המרכזיות שתקבל הוועדה, מעבר ל-498 הפליטים הללו לא תסכים ישראל לקלוט בשטחה מסתננים נוספים. גם אם יגיעו פליטים אחרים מדרפור, הם יועברו למדינה שלישית ולא יקבלו מקלט בישראל.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בדיון כי "אנחנו לא הראשונים שקולטים פליטים ואני מקווה שגם לא האחרונים". עם זאת, אולמרט אמר כי הוא לא מאמין שבית המשפט יקבע שיש לקלוט את כל מי שמסתנן לישראל. לפיו, "הפליטים שכבר הגיעו ייכנסו, בהתאם לפניית האו"ם ולמוסריות שלנו".

 

אולמרט הוסיף: "אני מקווה שלא ייקבע שמי שמסתנן לישראל מקבל גושפנקה לשהות בארץ. שלא ייווצר מצב שמסתננים לא חוקיים מקבלים בפועל הכרה ואפשרות להישאר בארץ. דיברנו עם המצרים וקיבלנו התחייבות שהמסתננים לא יוחזרו לארצות מוצאם. מסתבר שרוב המסתננים הם מהגרי עבודה. אלה שמסתננים כדי למצוא עבודה לא יישארו. כולנו יודעים מה ההשלכות החברתיות של בוא האנשים האלה עם ילדיהם לכאן. מסתבר שיש דרך להחזיר אותם, בלי לסכן אותם או את ילדיהם. איני מאמין שבית המשפט יקבע שאנו חייבים לקלוט כל אחד שמגיע לכאן באופן לא חוקי".

 

ניצב גנות אמר לאחר הדיון: "עוד לא ראיתי את החלטת הממשלה וטרם ישבתי עם השר כדי ללמוד את ההחלטה, את משמעותה ואת מסגרת התפקיד. כיום אני מנהל מנהל אוכלוסין ונושא הפליטים נמצא תחת אחריותי. יש לי ניסיון אישי בתחום, כשבזמנו הקמתי את מנהלת ההגירה. לגבי יעדי התפקיד ומהותו - לא ארחיב בטרם אשב עם השר הממונה".

 

במקביל להחלטה על קליטת הפליטים, הסטטוס האזרחי שלהם לא ייקבע היום והחלטה בעניין צפויה להתקבל בהמשך בתיאום עם משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.

 עדיין לא ברור אם הפליטים יזכו למעמד של אזרחים, או למעמד של שוהי קבע במדינת ישראל. כמו כן לא ברור עדיין היכן יקלטו.

 

גורם בלשכת ראש הממשלה אמר ל-ynet שחלה ירידה משמעותית בכמות המסתננים לישראל במהלך התקופה האחרונה. בעוד שבחודש יולי השנה נכנסו לישראל כ-900 מסתננים, הרי שבחודשים אוגוסט-ספטמבר נכנסו כ-150 בלבד. כמו כן הבהיר ששיתוף הפעולה עם מצרים בסוגיית הסתננות פליטי דרפור דרך הגבול בין המדינות נמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנות. בראש וועדת הקליטה
צילום: חיים צח
פליטי דרפור בישראל
צילום: נתן דביר
מומלצים