שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רה"מ: הכוחות פרוסים, שני הצדדים על המשמר
  בדיון בוועדת חוץ וביטחון סקר אולמרט את המצב מול סוריה ואמר כי הוא מקווה ש"המתיחות תתפוגג בהדרגה". על המפגש הצפוי בוושינגטון אמר כי "לא מדובר בוועידת שלום, אלא בפסגה בינלאומית שנועדה לתת מעטפת של תמיכה עולמית לתהליך הישראלי-פלסטיני"

  מתיחות או רגיעה בחזית הסורית? לא זה ולא זה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הגיע הבוקר (יום ב') לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, שם נתן סקירה מדינית. בסקירה התייחס לנושא הסורי, ואמר: "אנו נמצאים באותו מצב של השבועות האחרונים, אנחנו רואים את הפריסה של הכוחות הסורים והם רואים את שלנו". על פי ראש הממשלה, "שני הצדדים נמצאים על המשמר". הוא הוסיף תקווה כי "בהדרגה תפוגג המתיחות והחזית הזו תהפוך לרגועה. אנחנו בוודאי מעוניינים בכך".

   

  במקביל אמר אולמרט כי ישראל מוטרדת גם ממה שקורה בלבנון "ובעיקר מהפעילות האלימה". ראש הממשלה התייחס לחיסול חבר הפרלמנט הלבנוני אנטואן ראנם לפני ימים אחדים בביירות, ואמר כי הדבר מערער את היציבות במדינה.

   

  בהתייחסו לוועידת הפסגה שצפויה להתקיים בוושינגטון, אמר: "לא מדובר בוועידת שלום, אלא במפגש בינלאומי שנועד לתת מעטפת של תמיכה בינלאומית לתהליך שביננו לבין הפלסטינים. המגעים עם אבו-מאזן תפסו מאז פירוק ממשלת האחדות הפלסטינית והשתלטות החמאס על רצועת עזה".

   

  ראש הממשלה הסביר כי מאז לאחר פירוק ממשלת האחדות ישראל זיהתה הזדמנות להעמיק את הקשר עם הגורמים המתונים בניסיון לתת להם פלטפורמה לסחוף אחריהם את דעת הקהל הפלסטינית. "במהלך החודשים האחרונים חשבנו שכדאי לתת גיבוי בינלאומי לחיזוק הכוחות המתונים באותה מתכונת של מפגש, שישתתפו בו מדינות שיוזמנו על-ידי ארצות הברית. מדובר במדינות שתומכות בפיתרון של שלום עם ישראל ומקבלות את עקרון הקהילה הבינלאומית ואת מפת הדרכים", המשיך אולמרט.

   

  במהלך הדיון פנה יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, לראש הממשלה ואמר לו: "אתה היחיד במדינת ישראל שחושב שאבו מאזן הוא פרטנר". לדברי נתניהו, הוויתורים לאבו מאזן יביאו להצבת אנשי חמאס על חומות ירושלים. מכל מקום שצה"ל יוצא - אליו החמאס נכנס".

   

  "לא נפגע בתושבי עזה"

  בנושא ההכרזה על הרצועה כעל ישות עויינת, והדיווחים על כוונה לפגוע באספקת החשמל לעזה, אמר אולמרט: "אין לנו שום כוונה לפגוע פגיעה הומניטרית בתושבי עזה. אנו עושים את ההבחנה

  בין אותו רוב גדול של ציבור שאינו מעורב בטרור ובין יוזמי הטרור שמנסים לגרור את הרצועה כולה". על טרור הקסאמים אמר כי "יש פעילות בלתי פוסקת ברצועת עזה שכוללת תקיפות ומספרי נפגעים גדולים בצד הפלסטיני. פעולות אלה לא נפסקות לרגע. הפעילות הזו אינה ערובה לכך שניתן לחסום את כל ירי הקאסם".

   

  וגם חיוכים היו בועדת חוץ וביטחון, כשראש הממשלה ביקש להחמיא לשר הביטחון הקודם שלו, עמיר פרץ. "קצת מוזר לשבת ליד פרץ בפורום הזה", אמר. "הייתי רגיל לשבת לידו בפורומים בטחוניים. עד לדקות האחרונות של תפקידו הוא הוביל פעולה חסרת תקדים בהיקפה כדי להפיק לקחים ממלחמת לבנון השניה, ולערוך את מערכת הביטחון באופן שנותן מענה נכון לכל אתגרי האיום. זו ההזדמנות להודות לו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. מגעים בתאוצה
  צילום: גיל יוחנן
  על המשמר. אסד
  צילום: איי אף פי
  מומלצים