שתף קטע נבחר

ראש פינה: שמורת טבע לא מוכרזת

אם היו בה קצת פחות בניינים, אולי אפשר היה להכריז על המושבה ראש פינה כשמורת טבע, ולגבות כסף בכניסה. הניחוח הכפרי, המראות ההיסטוריים והאווירה, לוקחים את המבקרים במושבה מאה שנה לאחור , מבלי לרצות לשוב לעתיד. זמן טיול!

ראש פינה היא מושבה עם ניחוח כפרי שקסם מיוחד עוטף אותה. בתי האבן של המושבה מוקפים ירק ופריחות וציוץ ציפורים. בתי המושבה הישנה מוקפים ירק ופריחות וציוץ ציפורים, ורחובותיה המרוצפים באבן נשמרו בצורתם המקורית והפכו לחוויה תיירותית.

 

נסייר בסמטאותיה הציוריות של המושבה ונספר את סיפורי הבתים ההיסטוריים. צעד אחר צעד נחשפים הסיפורים אודות חבורת האברכים מצפת, שעזבו את מקום מושבם המוכר וירדו לנסות את כוחם בחקלאות.

 

ללא כל מאמץ ניתן לדמיין את נשות המושבה צועדות בשמלותיהן הארוכות, לצד הגברים החובשים מגבעות, או את אלה החוזרים מעמל יומם בשדות - מיוזעים, מוכי קדחת, אך חדורי תקווה.


ראש פינה. שמורת טבע לא מוכרזת (צילום: באדיבות המועצה לישמור אתרים)

 

לאלה המעוניינים לטייל במרחב הפתוח נציע גם מסלול טיול בוואדי הקסום והפסטורלי של נחל ראש פינה היורד מצפת וניכנס אל המושבה.

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: מזרח הגליל העליון (4 ק"מ ממזרח לצפת)

אורך המסלול: מצפת לראש פינה - 4 ק"מ

מתאים ל: כל המשפחה - אפשר לנוע ברכב ולרדת לביקור באתרים גם בהליכה ברגל. הטיול בנחל ראש פינה (המסומן בשחור) מתאים אף הוא לכל המשפחה. תחילתו משכונת קריית שרה בצפת וסופו במושבה ראש פינה

עונה מומלצת: כל השנה

פריחות בעונה: בסתיו פריחת חלמוניות בנחל ראש פינה, בקיץ שיחי פטל, עצי זית ותאנה. בעונת החורף פורחת בו גביעונית הלבנון.

משך המסלול: סיור ברחוב המושבה אורך כשעתיים. נחל ראש פינה - 3-2.5 שעות ובהתאם לעניין

חניוני נופש: גן הברון - מומלץ לפיקניקים

נגישות למוגבלים: גן הברון מותאם למוגבלים בתנועה

טלפונים: בית הפקידות - מדרשה לתולדות ההתיישבות בגליל ובה חזיון אור קולי: 04-6936603 (בתשלום).

מפת עזר: מפת טיולים וסימון שבילים הגליל העליון מס' 2

ספרות: "גיא אוני" מאת שולמית לפיד (על חבלי ההתיישבות של ראשוני ראש פינה).

שילוט: שלטים כחולים עם הסברים מקדמים את המטיילים ומסייעים במציאת המבנים החשובים

 

המסלול

ראש פינה שוכנת על המורדות הצפוניים-מזרחיים של הר כנען וצופה אל הגולן ועמק החולה. היא הוכרזה כאתר לשימור במסגרת פרויקט שיקום 50 אתרי מורשת ותקומה, ובין הפרויקטים ששומרו ושוקמו: בית מר, גן הברון, רחוב החלוצים, בין האכסניה לראש פינה הישנה ורחבת הבולוואר – הרחבה המחברת בין רח' החלוצים לבית מר. הרחוב כונה כך על ידי איכרי המושבה הראשונים משום שהוא שימש כטיילת. (כיום במקום גלריות ומסעדות).

 


בית אלתר שוורץ בראש פינה. המלון הראשון בגליל (באדיבות העמותה לשחזור מושבת הראשונים בראש פינה)

 

את הסיור נתחיל במשטרת המקום הניצבת על כביש 90 (טבריה-קריית שמונה). המשטרה הוקמה על ידי הבריטים בדגם של מצודת "טיגרט" בתקופת המאורעות (1939-1936). סמוך למשטרה פעלה תחנת מכס, שהיוותה מכשול גדול בפני העולים הבלתי לגאליים בשנים שלפני קום המדינה. במלחמת העצמאות, במהלך מבצע "יפתח", נכנסו כוחות הפלמ"ח למבנה והפכוהו למטה החטיבה. הם השתלטו על המחנה הצבאי ומכאן הבקיעו את הדרך לצפת.

 

ממבנה המשטרה נפנה ימינה אל רחוב רמת גן (מעלה גיא אוני).

 ברחוב השני נפנה שמאלה אל רחוב דוד שוב, ולאחר מכן ימינה אל בנין המועצה המקומית. בסמוך אליו ניצב בנין בית העם, ששימש בראשית ימיו כמטוויית משי, שנבנתה על ידי פקידי הברון דה-רוטשילד. כאן טוו את חוטי המשי לאחר שפקעות המשי נשטפו, יובשו ונפרמו. בסמוך למטווייה הוקם בית מגורים עבור הפועלים שבאו מחוץ למושבה. המפעל הפסיק את פעולתו בשנת 1905, כעשר שנים לאחר שנחנך, מאחר ושווקי אירופה הוצפו במשי זול יותר שהגיע מיפן.

 

מכאן נעלה אל רחוב החלוצים. סמוך לצומת הרחובות החלוצים ורמת גן ישנו מבנה נוסף ששימש כבית ספר עברי, שבזמנו חינך בקנאות להגיית העברית הגלילית. עד היום ידוע המשפט המפורסם שילדי ראש פינה נהגו לומר: "שבעים ושבעה זבובים מסתובבים סביב כד החלב הלבן".

 

רחוב החלוצים שוקם ושומר על פי מראהו ההיסטורי. הדרך המקורית הייתה מרוצפת אבן, אולם במשך השנים כוסתה באספלט. לימים הוסר האספלט והדרך נבנתה מחדש, הוצבה תאורה והדרך הונגשה לנכים.

 

מכאן נמשיך להתקדם ברחוב החלוצים כמעט עד סופו. נגיע אל בית הפקידות (בית פיק"א, נבנה 1885), ששימש את מגורי פקיד הברון ובני משפחתו. הפקיד היה למעשה המנהל האדמיניסטרטיבי של המושבה. הוא חילק את כספי הברון, הטיל איסורים וקנסות, קצב הלוואות ומענקים והיה הפוסק האחרון בענייני המושבה. כיום שוכנת במקום מדרשה לתולדות ראשית ההתיישבות בגליל, ובה חזיון אור קולי על תולדות המושבה (בתשלום).


כך היינו. ראש פינה בשלהי המאה ה-19 (צילום: לע"מ) 

 

בחלקו האחורי של הגן ובמבנה בית הפקידות הסתתר עולה הגרדום הראשון - שלמה בן יוסף. אנו נבקר גם במערה שבה הסתתרו שלושה מחברי פלוגת העבודה של בית"ר. חיזיון אור קולי המוקרן במערה מספר על תקופת המנדט (יש לתאם מראש בבית הפקידות).

 

ליד בית הפקידות ניצב בית נוסף הוא בית מר (רחוב הבולוואר). בבית זה התגורר תחילה סגנו של פקיד הברון, אולם בשנת 1927 הקים ד"ר גדעון מר במבנה תחנה לחקר המלריה. לצורך המחקר הוא אף הדביק במודע את עצמו ואת רעייתו במחלה.

 

במאורעות תרפ"ט שימש ד"ר מר כמפקד ההגנה במקום, ובמאורעות תרצ"ו היה למפקד הרחוב העליון של המושבה, כאשר בביתו ובגן היה סליק.

 

ד"ר מר קיבל תואר פרופסור לאחר שגילה את תהליך העברת הקדחת "הרביעונית". הוא נתמנה על ידי הבריטים כאחראי לפעולה האנטי מלרית במזרח התיכון וניתנה לו דרגת קולונל. כיום בכניסה למבנה ישנה תצוגה קטנה על תולדות ראש פינה והיא משמשת את העמותה לשחזור מושבות ראשונים.

 

ליד בית הפקידות ובית מר נמצא גן הברון. הגן ניטע בשנת 1886 בהשראת גני ורסיי

 שבצרפת, ושימש את פקידי הברון ואת בני משפחתו. הוא נבנה על ידי אדריכל הגנים מצרפת ביוזמת יהושע אוסובייצקי, מהבולטים שבפקידי הברון. ממבט ציפור הגן נראה כמנורת שבעת קנים. בגן פסעו עובדי פקידות הברון בשבתות ובחגים כשהם מקושטים בבגדי חג, מזינים את עיניהם בנוף וביפי הגן ועצי הברושים והתות שניטעו על הטרסות בצלע ההר.

 

בתקופה מאוחרת יותר היה הגן אתר לימוד לילדי בית הספר. בהפסקות היו הילדים נחים מעמלם הרוחני בעבודה גופנית. במלחמת העולם הראשונה נהרס הגן והוזנח. בשל ערכו ההיסטורי והנופי, קק"ל שיקמה ושחזרה את הגן. החומה והטרסות בגן שוקמו, כמו גם הבאר ובין השבילים ניטעו שיחי ריח שכפי הנראה היו גם באותה תקופה. כמו כן, חודשו מזרקות המים והמדשאה באזור הבאר התחתונה, והוצבה פרגולה מצלה בסגנון העתיק של אז. בלילה הגן מואר בצורה ייחודית המשרה עליו אווירה קסומה של פעם.


בית הכנסת העתיק בראש פינה (צילום: נדב קלר)

 

במעלה רחוב הראשונים נבחין במבנה בית הכנסת הישן, אשר נבנה מכספי תרומתו של הברון, שביקר במושבה בשנת 1887. בבית הכנסת מצויים פיתוחי עץ יפים, מעשי ידיו של תושב המושבה, הנגר האומן דרקסלר.

 

מבית הכנסת יוצא שביל מדרגות, שחוצה את דרך החלמוניות ומוליך מערבה אל בית הקברות הישן. בבית הקברות המשקיף על נחל ראש פינה ועל בתי המושבה קבורים מייסדי המושבה. מכאן נמשיך בטיול ברחוב העליון, הוא רחוב הראשונים, וניהנה מהאווירה המיוחדת של הרחוב הראשון של המושבה.

 

למעוניינים לטייל בנחל ראש פינה

תחילת המסלול בשכונת קריית שרה בהר כנען שבצפת. נחלוף על פני בתי השכונה, עד שנגיע לסימון דרך הנחל בצבע שחור. המסלול פונה דרומה וגולש בתלילות אל נחל ראש פינה. לאחר כ-300 מטר נפגוש בתצפית אל המושבה ראש פינה.

 

נמשיך בדרך מזרחה עוד כקילומטר, ונגיע אל שלושה מעיינות שכבה: עין גיא-אוני, עין פינה ועין כדן. בקטע שבו נובעים המעיינות זורם פלג איתן, שאורכו כמה מאות מטרים ולאורכו צמחייה עשירה בעצי תאנה, זית, שיחי פטל קדוש ונענע משובלת.

 

בראשית הסתיו יש כאן ריכוז גדול של פרחי החלמונית הגדולה. בהמשך המסלול, ניפגש עם דרך עפר לבנה שבסופה נגיע למרפסת תצפית עם שילוט פנורמי ונוף מרהיב אל הכנרת, הגולן והחרמון. המסלול מסתיים בחנייה של אתר השחזור במושבה ראש פינה.

 

איך מגיעים?

פונים מערבה מכביש 90 (טבריה-קריית שמונה) בצומת ראש פינה, ומגיעים לתחנת המשטרה במושבה. מפה יוצאים לטייל במושבה.

 

לנחל ראש פינה: תחילת המסלול בשכונת קריית שרה בהר כנען שבצפת, אליו מגיעים מהכביש העולה לצפת (8900), מעט לפני הפנייה לרחוב הגדוד השלישי. כדאי להשאיר רכב אחד ברחבת החנייה של אתר השחזור בראש פינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הר כנען
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
נחל ראש פינה
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
צילום: דפנה מרוז,  החברה להגנת הטבע
נוסעים בנחל ראש פינה
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
מומלצים