שתף קטע נבחר

אחמדי-נג'אד בקולומביה: לחקור השואה מזווית אחרת

בנאומו חסר התקדים באוניברסיטה היוקרתית, גם הכחיש נשיא איראן קיומם של הומוסקסואלים בארצו. מנשיא האוניברסיטה שמע שהוא "דיקטטור קטנוני ומרושע"

נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, אמר אמש (ב') כי יש לחקור את השואה מהיבטים נוספים ושונים - כפי שנערך המחקר בתחומים אחרים במדע. הנשיא האיראני אמר את הדברים בהופעתו בפני סטודנטים ומרצים באוניברסיטת קולומביה היוקרתית בניו יורק.

 

כאשר נשיא האוניברסיטה, לי בולינג'ר, הציג את נשיא איראן בפני האוניברסיטה, אמר בולינג'ר: "יש לך את כל המאפיינים של דיקטטור קטנוני ומרושע", וזכה למחיאות כפיים סוערות מהנוכחים באולם. בולינג'ר דרש מאחמדי-נג'אד להסביר מדוע הוצאו להורג באיראן נשים והומוסקסואלים, וכינה את הכחשת השואה מצידו של אחמדי-נג'אד "תעמולה מגוחכת". אחמדי-נג'אד כינה את דבריו של בולינג'ר "עלבון לידע ולאינטליגנציה של הקהל כאן. לצערי, מדובר כאן בעלבונות והטענות מוטעים", טען הנשיא האיראני, והאשים את בולינג'ר "ביחס לא ידידותי", המושפע מהתקשורת והפוליטיקאים בארה"ב.


אחמדי-נג'אד באוניברסיטת קולומביה. מחה על העלבונות (צילום: רויטרס)

 

כאשר נשאל אחמדי-נג'אד מדוע הוא מכחיש את השואה, הקשה הנשיא: "אם השואה היתה במציאות ואכן התרחשה, מדוע אין מספיק מחקר כדי לחקור את הנושא מפרספקטיבה שונה? יש חוקרים שרוצים לחקור את הנושא מגישה שונה, מדוע הם נשלחים לכלא? מדוע המחקר לא פתוח לכל מיני סוגי חוקרים?".

 

בתשובה לשאלה האם הוא חותר להשמדת ישראל, טען הנשיא האיראני: "אנחנו אוהבים את כל האומות, אנחנו חברים של העם היהודי. יש הרבה יהודים באיראן שחיים בשלווה בביטחון". הוא הבהיר כי כדי לפתור את הסכסוך הישראלי ערבי, "יש לאפשר לעם הפלסטיני להחליט על עתידו", והציע לבצע זאת באמצעות משאל עם חופשי. 

 

הוא גם דחה את הטענות כאילו תומכת ארצו בטרור. "לנו די ברור מיהם הכוחות שתומכים וממנים את הטרור. לאורך ההיסטוריה, האומה האיראנית היתה ידידותית כלפי אומות אחרות. אנחנו אומה תרבותית - וקורבן של טרור בעצמנו", סיכם. הוא גם חזר על כך שאנרגיה גרעינית היא זכותה הטבעית של איראן, וכי אין הצדקה למנוע ממנה זכות זו. 

 

הנשיא גם נשאל על ההוצאות להורג שהתבצעו באיראן באחרונה, בכלל זה הוצאה להורג של הומוסקסואלים. עם זאת, אחמדי-נג'אד הכחיש כי הטענות שבארצו ישנם הומוסקסואלים. "אין לנו את התופעה הזאת באיראן, אני לא יודע מי סיפר לכם את זה", טען הנשיא, ודבריו זכו לשריקות בוז ולפרצי צחוק. מנגד, קבע אחמדי-נג'אד כי "נשים הם היצורים הטובים ביותר שנבראו על ידי אלוהים, הן מייצגות את היופי שבאלוהים וזוכות לכבוד רב באיראן".


הפגנה באוניברסיטת קולומביה נגד ביקור אחמדי-נג'אד (צילום: רויטרס)

 

באירוע באוניברסיטה נכחו 600 סטודנטים שנרשמו לאירוע מבעוד מועד, והוא שודר במעגל סגור אל מסכי ענק שהוצבו בתוך הקמפוס. רבים מהם היו לבושים בחולצות שעליהם נכתב "להפסיק את הרוע של אחמדי-נג'אד". ההזמנה שהעניקה אוניברסיטת קולומביה לאחמדי-נג'אד עוררה את כעסם של ארגונים יהודיים וארגונים אחרים, ובשל כך התקיימו בקולומביה שתי הפגנות נגדו, האחת מחוץ לקמפוס והשנייה בתוך הקמפוס. "אם לא הצלחנו למנוע את הנאום, לפחות נעורר מודעות בנוגע לזהות האיש ופועלו", אמר אחד ל-ynet אחד ממארגני ההפגנות, דיוויד פישמן.

 

עם זאת, נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש לא הצטרף למבקרים. בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית "פוקס ניוז" טען בוש כי העובדה שהנשיא האיראני נואם באוניברסיטה בארה"ב מעידה על "הגדולה של ארה"ב".

 

ובינתיים, מול מטה האו"ם, השתתפו כ-25 אלף מפגינים בהפגנת מחאה אחרת - על כך שהאו"ם מאפשר לנשיא איראן לנאום, חרף הצהרותיו על מחיקת ישראל מהמפה, הפצת טרור בעולם ומאמץ להשיג נשק גרעיני. ההפגנה נערכה בחסות ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב. שרת החוץ ציפי לבני, הנואמת הראשית בהפגנה, קראה לאו"ם "לנעול את הדלת בפני אחמדי-נג'אד". "התנער מהשנאה שלך, מההסתה, מהטרור שלך והשאיפות לנשק גרעיני ורק אז תוכל להיכנס", אמרה. (לצפייה בסרטון וידיאו מההפגנה, לחצו כאן ).

 

"ישראל מושתתת על כיבוש וגזענות"

מוקדם יותר, אמר אחמדי-נג'אד כי ארצו אינה מכירה בישראל מאחר שהיא מושתתת על "כיבוש וגזענות", כלשונו. "אנחנו לא מכירים במשטר הזה כי הוא מבוסס על כיבוש וגזענות - ולא מפסיק להתקיף את שכניו", אמר הנשיא האיראני, במסיבת עיתונאים שקיים באמצעות ועידת-וידיאו מניו יורק עם נציגי מועדון העיתונות הלאומי של וושינגטון.

 

הוא אמר לנציגי מועדון העיתונות כי הטיל ספק בשואה מאחר שחשש כי נעשה בה שימוש כדי להצדיק את דיכויים של הפלסטינים על ידי ישראל. "בהנחה שהשואה היתה במציאות - מדוע צריך לעקור את הפלסטינים מאדמתם? מדוע הם

צריכים לשלם על העוול באמצעות ויתור על אדמותיהם", שאל הנשיא האיראני רטורית.

 

אחמדי-נג'אד גם השתלח בארצות הברית. "אנחנו מתנגדים לאופן שבו מנסה הממשל האמריקני לנהל את העולם. לדעתנו השיטה הזאת שגויה. היא מובילה למלחמה, אפלייה ושפיכות דמים. אנחנו חושבים שהדיבורים על מלחמה הם כלי תעמולה. אנשים שמדברים על מלחמה צריכים למצוא סיבה חוקית למלחמה", הוסיף. 


פורסם לראשונה 24/09/2007 19:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד במסיבת העיתונאים
צילום: איי פי
הפגנה נגד נשיא איראן בקולומביה
צילום: איי פי
מומלצים