שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  א-סינארה: לבני נפגשה עם שר החוץ הסורי
  העיתון היוצא לאור בנצרת, המתבסס על גורם ערבי בכיר, דיווח שהשניים נפגשו למשך יותר משעה בשולי עצרת האו"ם בניו-יורק. המתווך: אמיר קטאר. בישראל מכחישים

  העיתון הערבי א-סינארה דיווח היום (ה') כי שרת החוץ, ציפי לבני, נפגשה שלשום בשולי עצרת האו"ם בניו-יורק עם שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם. בפמליית שרת החוץ בניו-יורק הכחישו כי השניים נפגשו.

   

  על-פי הדיווח, המתבסס על גורם ערבי בכיר, הפתיע אמיר קטאר, חמד בן חליפה אל ת'אני, את לבני בעת פגישתם והציע לה להיפגש עם אל-מועלם. לבני ביקשה את רשותו כדי להתייעץ עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולאחר שזה אישר נועדו השניים בחדר האירוח של האמיר בניו-יורק למשך יותר משעה.

   

  עוד מדווח א-סינארה כי בפגישה מוקדמת שנערכה בין האמיר הקטארי לשר החוץ הסורי, העלה האמיר את האפשרות לקיים את הפגישה ואל-מועלם הסכים. על-פי הדיווח שר החוץ הסורי אף דרש לקבל הבהרות סביב עמדתה האמיתית של ישראל, שלטענתו מצד אחד מפזרת הצהרות שלום ומצד שני חודרת לשמי סוריה.

   

  הגורם הערבי הבכיר מסר לעיתון כי הפגישה נערכה בנוכחות שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, ושגריר סוריה בוושינגטון, מוחמד נאסיף, אשר פיקח על סידורי פגישה הקודמת בין אל-מועלם לבכירים אמריקנים וישראלים בוושינגטון שדבר קיומה נחשף בחודש יוני. דמשק הכחישה בשעתו את דבר הפגישה וישראל העדיפה שלא להתייחס.

   

  על-פי הדיווח בפגישה עסקו השניים באווירה המתוחה בין שתי המדינות ובצורך להוריד את רף המתיחות. הפגישה מהווה פתח לפי הגורם לתיווך קאטרי בין ישראל לסוריה, זאת במיוחד לקראת ההכנות לוועידה הבינלאומית שתכונס בנובמבר ושאמורה לדון בקידום תהליך השלום בערוץ הפלסטיני – דבר אותו רואה דמשק כניסיון לבודד אותה ולמנוע ממנה משא ומתן עם ישראל.

   

  במהלך ביקורה הנוכחי של לבני בניו-יורק היא נפגשה עם שורת נציגים מטעם מדינות ערביות ובראשן נציגים שאינם מרבים להיפגש עם ישראלים. אמיר קטאר הוא דוגמא לכך אך אינו היחיד. אתמול נמסר ממשרד החוץ כי לבני נועדה בפגישה ראשונה מסוגה בשנים האחרונות עם שר החוץ הטוניסאי, עבד אל-וואהיב עבדאללה. למרות שאין בין המדינות יחסים דיפלומטים הסכים עבדאללה להיפגש עם לבני בחדרה באו"ם.

   

  לאחרונה עלה המתח בין שתי המדינות, לאחר שבתקשורת הזרה דווח על מתקפה ישראלית בסוריה. רק לפני כמה ימים אמרו בכירים סורים כי "אחרי הפשיטה הזו, אתם יכולים לשכוח משלום".

   

  לעומת זאת, אמר אולמרט שישראל וסוריה נמצאות כבר שבועות מספר באותו מצב. "אנחנו רואים את הפריסה של הכוחות הסורים והם רואים את שלנו, שני הצדדים נמצאים על המשמר", אמר ראש הממשלה והוסיף כי הוא מקווה ש"המתיחות תפוגג בהדרגה, והחזית תהפוך לרגועה. אנחנו בוודאי מעוניינים בכך".

   

  בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. הכחשה
  צילום: פלאש 90
  אל-מועלם. הסכים להיפגש
  צילום: איי פי
  מומלצים