שתף קטע נבחר

הרב אברהם שפירא הלך לעולמו

בעיצומו של חג הסוכות נפטר הרב הראשי לשעבר, שהיה ממנהיגיה הבכירים של הציונות הדתית. הרב שפירא שימש ב-25 השנים האחרונות כראש ישיבת "מרכז הרב" ובראש השנה הגיע להתפלל כשהוא ישוב בכיסא גלגלים ומחובר למיכל חמצן. הלוויתו תיערך הבוקר

הרב הראשי לישראל לשעבר וראש ישיבת "מרכז הרב", הרב אברהם שפירא, הלך אתמול (יום ה') בבוקר לעולמו בגיל 96. הרב נפטר בעיצומו של חג הסוכות בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, שם אושפז בתחילת השבוע. הלוויתו תצא היום בשעה 10:30 מישיבתו שבשכונת קרית משה אל בית העלמין בהר הזיתים.

 

 

על פי דרישות ההלכה, בשל החג לא ייאמרו הספדים בהלוויה וישיבת השבעה תידחה עד לאחר שמיני עצרת. בצל האבל הכבד על מות הרב בעיצומו של החג, הורו רבנים לקיים את אירועי שמחת בית השואבה כרגיל, כך השיר "אכן מה נהדר היה מראה כהן גדול" הוקדש אמש באירועים רבים לזכרו של הרב הגדול שנפטר, שהיה כהן בעצמו. 

 

בתחילת השבוע נרשמה הידרדרות משמעותית במצב בריאותו של הרב, שנחשב לאחד ממנהיגיה הרוחניים של הציונות הדתית. ברחוב הדתי לאומי והחרד"לי עקבו בדאגה אחר מצבו של הרב הישיש, ותלמידיו אף קיימו עצרת תפילה לרפואתו ברחבת הכותל המערבי בירושלים.

  

לפני כשבועיים ביקש הרב במפתיע להגיע לתפילות ראש השנה בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, זאת לאחר היעדרות ממושכת של כמה חודשים. לתדהמת התלמידים נכנס הרב לבית המדרש כשהוא יושב על כסא גלגלים ומחובר לבלון חמצן. בתום התפילה מיהר הרב שפירא לביתו ולא נשאר לסעודת החג, כמקובל בישיבה. בימי החג הבאים ובשבת שלאחריהם לא הופיע הרב בבית המדרש.

 

הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא נחשב, יחד עם הרב מרדכי אליהו, לאחת הדמויות הבולטות בין רבני הציונות הדתית. מאז פטירת הרב צבי יהודה קוק לפני 25 שנה הוא שימש כראש "ספינת הדגל" - ישיבת מרכז הרב, ובשנים 1983-1993 כיהן גם כרב הראשי לישראל.

  

הרב הביע עמדות תקיפות בכל הקשור למסירת שטחים מארץ ישראל. בתקופה שקדמה להסכמי אוסלו הוא פסק כי "ויתור על הריבונות הישראלית בשטחים לצרכי שלום מנוגד להלכה", ולקראת תוכנית ההתנתקות אף הוביל קריאה לסרבנות.

 

"אבידה קשה לעולם התורה"

הרב הראשי, יונה מצגר, הביע צער עמוק על פטירת הרב שפירא ואמר כי "מדובר באבידה קשה מאוד לעולם התורה. הרב אברהם שפירא זצ"ל, היה תלמיד חכם עצום, כיהן כרב הראשי לישראל והיה מעמודי התווך של הרבנות הראשית לישראל".  

לדבריו, "צניעותו המופלגת הייתה לשם דבר וכל ימיו ברח מן הכבוד. נודע במידותיו התרומיות, ובגדולתו בתורה. ביתו היה פשוט ופתוח לכל אדם. הרב שפירא זצ"ל היה מאיר פנים לכל יהודי קטן כגדול".

 

גם בועד רבני יש"ע אבלים על פטירתו של הרב שפירא שהיה, לדבריהם, "עמוד האור של ועד רבני יש"ע ורבבות בית ישראל. פטירתו היא אבידה בממדים עולמיים ודוריים. כגדול בהלכה אין לו מחליף והא ירשם בהיסטוריה היהודית בשורה אחת עם ענקי הרוח היהודית".


פורסם לראשונה 27/09/2007 19:35

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אברהם שפירא. נפטר בעיצומו של חג
צילום: חיים צח
מומלצים