שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה גורם להמסת הקרחונים?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

  שאלה: לאנציקלופדיה שלום רב! כידוע, בשנים האחרונות מדענים מתריעים שכתוצאה מהתחממות כדור הארץ, הקרחונים בקטבים יימסו, דבר שיגרום לעליית פני האוקיינוסים בעולם. אולם נקודה אחת לא ברורה לי - הטמפ' הממוצעת בקטבים היא עשרות מעלות מתחת לאפס. בבית ספר יסודי למדנו שנק' ההיתוך של

  הקרח היא אפס מעלות. כלומר, לכאורה - גם אם הטמפ' הממוצעת בכדה"א בכלל ובקטבים בפרק תעלה במספר מעלות, עדיין הקרח לא אמור להינמס כי הטמפ' תישאר עדיין מתחת לאפס. השאלה היא אם כך, מדוע בכל זאת הקרחונים כן יתמוססו?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, תרחיש ההתחממות הגלובלית מדבר על הצטמצמותן של כיפות הקרח הקוטביות. הביטוי המשמעותי ביותר של תהליך זה אינו הפשרת קרחונים דווקא (אם כי גם היא חשובה), אלא הקטנת הנפח של כיפות הקרח המכסות את שני אזורי הקוטב, הצפוני והדרומי. הקרחונים מהווים רק חלק קטן יחסית מכיפות הקרח הללו. נכון, הטמפרטורה הממוצעת בקטבים עצמם נמוכה ביותר, אבל התהליכים המשמעותיים מתנהלים בשוליים. לדוגמה, החוקרים שתרחיש ההתחממות העולמית מקובל עליהם (והם הרוב) מדברים על כך שכמות המים הקופאים בחורף על פני הים באזורי הקוטב פוחתת משנה לשנה; לפיכך, הפשרת הקרח בבוא הקיץ מכרסמת עוד ועוד בשולי כיפת הקרח.  

   

  ובמה שנוגע לקרחונים, אלה הם מעין "נהרות" של קרח, המצויים בתנועה מתמדת – לרוב לעבר הים. בהגיעם לשפת המים הם מתפוררים, הופכים לגושי קרח צף, וניתכים בסופו של דבר (לפעמים, לא לפני שהטביעו איזו טיטניק פה ושם). ובכן, אם ההתחממות הגלובלית מחישה את קצב התנועה של הקרחונים, היא מגדילה את כמויות הקרח שהם מאבדים.

   

  לסיכום, לקח חשוב: ממוצע (של כל דבר שהוא) הוא נתון משמעותי לצרכים רבים, אבל לא לכל הצרכים. במה שנוגע לטמפרטורת הקרח בכיפות הקוטביות, מה שחשוב יותר מכול, מבחינת תרחיש ההתחממות הגלובלית, הוא מה שקורה במקומות המפגש שלהן עם מי הים הפתוחים, שהטמפרטורה שלהם כמובן מעל אפס מעלות.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet   פורסם לראשונה 29/09/2007 22:42

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה גורם להמסת הקרחונים?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים