שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  האם שייקספיר היה אישה?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: האם נכון הסיפור ששמעתי שויליאם שייקספיר היה בעצם אישה? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, ויליאם שייקספיר הוא אחד היוצרים הפורים ביותר בתולדות התרבות האנושית. ככזה הצית את הדמיון והסקרנות של מעריציו, לא רק בתוכן המופלא של יצירותיו, אלא גם בסיפור חייו ובשאלה הנצחית - מהיכן שאב את השראתו ומאין נבטו סיפוריו. אלא שבניגוד למרבית היוצרים המפורסמים שהביוגרפיה שלהם גלויה וחשופה לפנינו הקוראים ואפשר להתחקות אחר מסלול חייהם, העובדות היבשות אודות קורותיו של שייקספיר מועטות ביותר: 

   

  ידוע כי נולד בעיר סטרטפורד אפון אייבון באנגליה, השלישי מבין שמונת ילדיהם של סוחר מצליח ובתו של בעל קרקעות עשיר. כמו כן, ידוע כי בשנת

  1582, בהיותו בן 18, נשא לאישה את אן התאווי, בחורה בת 26 והרה ללדת. וזה הכל, פחות או יותר. אחרי כעשור של היעלמות "צץ" מחדש על מפת הרדאר ההיסטורי, כשהוא כבר מחזאי מוכר ומצליח בלונדון. במאה ה-18 החלו להיוולד תיאוריות מחקריות המטילות ספק בנוגע לזהותו של שייקספיר ולהיותו המחבר הבלעדי של היצירות המיוחסות לו. למעשה, למעט הומרוס, גדול משוררי יוון העתיקה שאין אף עובדה ודאית אחת ביחס לחייו, אין עוד יוצר בהיסטוריה האנושית שהקשר בין חייו ויצירתו עורר פולמוס כה מתמשך וכה רב-גוני. בין היתר, נטען כי מחזותיו של שייקספיר נכתבו על ידי אדם אחר או כמה מחזאים שונים. פרנסיס בייקון וכריסטופר מרלו הם רק שניים ממבחר השמות שהועלו ככותבים האמיתיים של היצירה השייקספירית. ישנן גם השערות פרועות עוד יותר, ביניהן, כפי שרמזת בשאלתך, גם גרסה הטוענת שהמלכה אליזבת ה-1 בכבודה ובעצמה היא היא הדמות שמאחורי שייקספיר. אף אחת מההשערות הללו מעולם לא הוכחה באופן חד-משמעי. 

   

  הספקנות בנוגע לזהותו של שייקספיר נובעת מכמה סיבות: ראשית, מיעוט המידע הביוגרפי אודות אחד היוצרים הגדולים ביותר של התרבות האנושית, שנית, היעדר כתבי-יד מקוריים של המחזות, ושלישית – התהייה (היהירה, יש לומר) כיצד ייתכן שאדם פשוט, כנראה נטול השכלה אקדמית וללא שום קירבה או היכרות אישית עם עולם המלוכה, יכול להגיע לכזו דרגה נעלה של כתיבה. נראה כי אין הסבר פשוט לסוד קסמו והצלחתו הכבירה של שייקספיר. הבנתו המעמיקה של נפש האדם וטבע ההתנהגות האנושית, ויכולתו לבטא את תובנותיו והשקפת עולמו באמצעות נקודת מבטן של דמויותיו, אשר כל אחת ואחת מהן מורכבת ועשירה כאילו היתה אדם חי ולא פרי דמיונו של אמן יחיד – כל אלה הופכים את דמותו של שייקספיר ואת יצירתו למושא פליאה, הערצה וסקרנות של בני אדם בכל רחבי העולם, במשך מאות שנים.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet   פורסם לראשונה 29/09/2007 22:54

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים