שתף קטע נבחר

האם פרויד השתמש בקוקאין?

מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

שאלה: האם הפסיכולוג פרויד באמת השתמש בקוקאין?

 

תשובה: לגולשת היקרה שלום. זיגמונד פרויד, אבי תורת הפסיכואנליזה, אכן התנסה בשימוש בקוקאין. בשנת 1859 בודד לראשונה הקוקאין מתוך עלי צמח הקוקה, ששימש את תושבי אמריקה הדרומית במשך דורות כסם ממריץ. בעקבות השפעתו החריפה על ההתנהגות, על פעילות הלב ועל מערכת העצבים, הפך החומר לאחר מכן למוקד ההתעניינותם של מספר חוקרים, ביניהם גם מיודענו פרויד. במסגרת מחקריו העלה פרויד סברה כי הסם החדש יכול לסייע בתהליך הגמילה מהסם מורפין (מורפיום, משכך כאבים בעל השפעה ממכרת), וכן חשב כי הוא עשוי לשמש כחומר מאלחש בניתוחי עין. פרויד פירסם מספר מאמרים מדעיים שבהם סקר את ממצאיו, ואף המליץ לחבריו ולמכריו להשתמש בחומר החדש. אחד מהם, שהיה מכור למורפיום, מימש את המלצתו של ידידו פרויד בניסיון להיגמל, אולם השימוש בקוקאין הוליד רק התמכרות חדשה ולבסוף הביא למותו. 

 

יש לציין כי באותה עת, שנות ה-80 במאה ה-19, לא הוגדר הקוקאין כסם אסור בשימוש, תכונותיו הממכרות לא היו ידועות עדיין, ועל כן נעשה בו שימוש רפואי כחומר מרגיע ואנטי-דכאוני. תכונות אלה הביאו את פרויד ככל הנראה לצרוך קוקאין מעת לעת. והוא לא היה היחיד, כמובן: שרלוק הולמס, גיבורו המפורסם של ארתור קונן דויל, נהג אף הוא להזריק לעצמו קוקאין כל אימת שירדה עליו מרה שחורה, כלומר, לעתים קרובות מאוד. 

 

למאגר התשובות - לחצו כאן

 


 

 

אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

  

                        לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסנפתי אבל לא לקחתי לריאות, זיגמונד פרויד
מומלצים