שתף קטע נבחר

ועד חברת החשמל נגד 'גויים של שבת' בחברה

חברת החשמל מתכננת לגייס 150 עובדים ערבים לעבודה בשבתות במקום עובדים יהודים שעובדים כעת, אך הוועד מבהיר: "נטרפד את המהלך; לא נאפשר שעובדים יפוטרו או יפסידו משמרות רק בגלל שהם יהודים"

חברת החשמל נערכת להתחיל בקליטה המונית של עובדים לא-יהודים, שישמשו "גויים של שבת" ויפעילו את תחנות הכוח ומתקני הולכת החשמל של החברה בשבת במקום עובדים יהודים העושים זאת כיום.

 

הנהלת החברה אמורה לפרסם אחרי החגים מודעות דרושים בערבית ולראיין עובדים ערבים במטרה לגייס כ-150 עובדים ערבים. הכוונה אינה לפטר עובדים יהודים ולגייס ערבים במקומם, אלא לגייס עובדים נוספים ולהעסיק אותם בשבת על חשבון משמרות של עובדים קיימים. כיום מעסיקה חברת החשמל כ-180 עובדים ערבים, פחות מ-2% מכוח העבודה שלה.

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, שר הדתיות, יצחק כהן, ויו"ר חברת החשמל, מוטי פרידמן, החליטו השבוע על נוסח של הצעת חוק ("חוק תקן שבת"), שתעבור אחרי החגים לוועדת השרים לענייני חקיקה ומשם לאישור הכנסת. בנוסף לשימוש ב"גויים של שבת" החליטו בן-אליעזר, כהן ופרידמן לשכלל את האוטומציה בייצור ובחלוקה של החשמל באופן שיאפשר לחברה להעסיק פחות תורנים בשבתות.

 

ההחלטה עלולה לעורר סכסוך עבודה חדש בחברת החשמל. יו"ר ועד העובדים של החברה, מיקו צרפתי, אומר הבוקר ל-ynet: "לא יהיו 'גויים של שבת' בחברת החשמל. אנחנו נטרפד את המהלך הפסול הזה, אפילו במחיר של שיבושים ועיצומים. לא אכפת לי שיהיו ערבים, מצדי שכל העובדים בחברה יהיו ערבים, אבל אנחנו לא נשתמש בטריק של 'גויים של שבת'. לא נאפשר מצב שבו עובדים יפוטרו, או יפסידו משמרות, רק בגלל שמישהו לא מרוצה מהעובדה שהם יהודים".

 

העלות: כמאה מיליוני שקלים

המגזר החרדי משתמש כיום בגנרטורים פרטיים המופעלים באופן פיראטי בשבת. רשתות החשמל בשכונות ובערים החרדיות מתנתקות עם כניסת השבת מחברת החשמל ומתחברות לגנרטורים הפיראטיים, המהווים סכנה בטיחותית וגורמים להתחשמלויות. זאת, בשל פסיקה של רבנים חרדים, האוסרת על שימוש בחשמל של חברת החשמל המעסיקה תורנים בשבת. כדי למנוע את התופעה, החליטו הנהלת חברת החשמל, משרד התשתיות ומשרד הדתות לגייס עובדים לא-יהודים (ערבים, דרוזים ועולים גויים) שיפעילו את התחנות והמתקנים בשבת.

 

גורמים במשק האנרגיה מעריכים את עלות היוזמה, כולל גיוס העובדים והגדלת האוטומציה, בעשרות מיליוני שקלים. "אנשים מסכנים את חייהם ואת חיי משפחותיהם על ידי שימוש בגנרטורים", אומר בן-אליעזר, "אנחנו נפעל נמרצות כדי לקדם במהירות את תקן חשמל שבת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר חברת החשמל, מוטי פרידמן
מומלצים