שתף קטע נבחר

ארה"ב: מקץ יממה חולצה הדובה מהגשר

הדובה השחורה בת הארבע נבהלה ממכוניות וקפצה לצידי הגשר, אך נותרה תקועה במשך כמעט יממה על קורת הגשר, מעל תהום של יותר מ-30 מטר, בחרדה וללא מזון ומים. שוטרים, כבאים, מחלצים ומומחים הצליחו לבסוף להרדימה, להפילה לתוך רשת ולהורידה לקרקע הבטוחה. ראיון עם המחלצים - והתמונות המרגשות

צילומים שפורסמו אתמול (שבת) בהם נראית דובה שנתקעה על גשר, תלויה בין שמיים וארץ, למשך כמעט יממה, ריתקו את ארצות הברית בסוף השבוע. המקרה אירע בסוף השבוע של ה-15 בספטמבר אך התמונות פורסמו רק כעת. הדובה, שהלכה על גשר בקליפורניה, נבהלה ככל הנראה מכלי רכב שעברו לידה. היא קפצה הצידה ולפני שצנחה לתהום בגובה עשרות מטרים נתלתה על שתי כפותיה הקדמיות על קורת הבטון של הגשר. מאוחר יותר הצליחה הדובה לטפס על קורת הגשר הצרה, ושם נותרה כמעט יממה עד שחולצה במאמצים גדולים.

 

הדובה נבהלה וקפצה

זה היה יום שבת רגוע בעיירה הפסטרולית טרוקי בקליפורניה. השוטר רוברט ברוקס ממחלקת הטיפול בבעלי חיים סיים את משמרתו בשעות אחר הצהריים, וכבר עשה את הדרך חזרה לביתו. שיחת טלפון מפתיעה שינתה לו את כל התוכניות. "קיבלנו דיווח כי דובה שחורה קפצה לצידו השני של גשר בכביש מהיר ישן בסמוך לאגם טהאו", סיפר ל-ynet דן אולסן, מפקדו של ברוקס ביחידה לטיפול בבעלי חיים בטרוקי. "ככל הנראה היא טיילה בכביש ונבהלה מהתנועה של המכוניות שנסעו בשני הכיוונים וקפצה מעבר לגשר והצליחה להיאחז במעקה הבטון".

 

ברוקס שהגיע למקום בשעות אחר הצהריים נחרד לגלות כי הדובה המסכנה תלויה בין שמיים וארץ בגובה של יותר מ-30 מטר. "לאחר מספר גישושים היא הצליחה למצוא קרקע יציבה בין קורות הגשר מעל הקשת הגדולה", ציין אולסן. "למרות הגובה הרב היא ניסתה מספר פעמים לטפס למעלה, אך ללא הצלחה. ניתן היה לראות בבירור את סימני השריטות על המעקה".
 
מתנדבי הליגה למען הדובים הוזעקו למקום על מנת לעזור לדובה. הליגה פועלת באזור אגם טאהו בשנים האחרונות לשיפור היחסים בין התושבים לדובים בסביבה. עם התרחבות שטחי המגורים אל שטחי המחייה הטבעית של הדובים ביער, התגלו לא מעט חיכוכים ועימותים לא נעימים בין בני אדם לחיות הגדולות.
 
צילום: BEAR League

 

 

מאמץ קבוצתי למען דובה בסכנת חיים

"דובים שחורים מטיילים סמוך לעיירה פעמים רבות, וזהו אינו מקרה חריג. אך כאן מדובר בגשר שנמצא מחוץ לתחומי העיירה ומהווה חלק מכביש מהיר ראשי לשעבר, ונדיר מאוד שמכוניות רבות חולפות בו", סיפרה ל-ynet אן ברייאנט, המנהלת בפועל של הליגה באזור טהאו. "לצערי, רוב המקרים בהם דובים מוצאים את מותם הם בעיקר בשל מפגש קטלני עם כלי רכב או עם ציידים". לדבריה, זו הפעם הראשונה מזה 75 שנה שאירוע נדיר שכזה מתרחש במקום. 

 

הערב החל לרדת. ברייאנט וצוות המתנדבים, בשיתוף עם השוטרים המקומיים, הגיעו למסקנה כי אין ברשותם כוח אדם גדול מספיק על מנת לחלץ את הדובה בביטחה. "החלטנו לחכות לשעות הבוקר המוקדמות ולהביא גם ציוד מתאים", אמר אולסן.
 
למחרת בבוקר, הדובה בת הארבע הייתה עדיין לכודה על הגשר. היא שרדה את הלילה בחרדה, ללא מזון או מים. "עיקר המאמצים שלנו במהלך שבת וראשון בבוקר התמקדו בניסיון להשיג רשת גדולה וחזקה מספיק לחילוץ הדובה", הסבירה ברייאנט. "זה לא קל למצוא חנות מתאימה שפתוחה בסוף השבוע, אך לבסוף מצאנו את הרשת המתאימה בחנות לאספקת ציוד צבאי באחת הערים הסמוכות".
 
למקום האירוע הוזעקו גם מומחים לטיפוס על עצים וסלעים ואנשי כיבוי אש. משטרת הדרכים חסמה את הגישה לכביש והצוות החל בעבודה. לאחר מאמצים רבים הצליחו לפרוש את רשת הביטחון הגדולה מתחת לגשר. "זה היה האות שלנו לירות בדובה חץ הרדמה", אמר אולסן. "בתחילה שיערנו שההשפעה של חומר הטישטוש תיקח מספר דקות, אך למעשה המתנו בשטח כמעט שעה עד שהבחנו כי הדובה ישנונית".
 
מחלץ מקצועי ירד באמצעות ריתמה מאובטחת למקום בו שכבה הדובה וניסה להפילה אל הרשת. "הוא ניסה מספר פעמים ובסוף הצליח לדחוף אותה בעזרת בעיטות קלות, עד שנפלה ברכות אל הרשת", סיפרה ברייאנט בהתרגשות. לדבריה, עשרות תושבים ועוברי אורח שהתקהלו במקום עודדו אותם לכל אורך מבצע החילוץ, בו השתתפו להערכתה יותר מ-25 בני אדם.
 
לאחר שהורידו את הדובה בביטחה לקרקע, היא החלה להתעורר ויצאה בכוחות עצמה מהרשת לקול מחיאות הכפיים של הצופים. "ליווינו אותה לאזור מוצל, הרחק מהצוקים ומהסלעים המסוכנים במטרה לאפשר לה לישון עד שהשפעת סם הטשטוש תתפוגג לחלוטין", סיכמה ברייאנט את המבצע המוצלח. הדובה התעוררה לאחר מספר דקות ושבה לשטח היער בריאה ושלמה.
 
"שמחנו לגלות כי עדיין ישנם אנשים שאיכפת להם מבעלי חיים, גם אם משמעות הדבר שהם יסכנו את חייהם כדי להציל את חייה של חיה נפלאה, שסביר להניח שהיתה מוצאת את מותה ללא סיוע", היא אומרת. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדובה המורדמת נופלת לרשת
צילום: Town of Truckee Animal Control Department
מורידים את הרשת לקרקע בטוחה
צילום: Town of Truckee Animal Control Department
מומלצים