שתף קטע נבחר

החרם האקדמי הוסר - הסיור הפלסטיני בוטל

גם לאחר שהחרם הבריטי על האקדמיה בישראל הוסר, הרוחות בממלכה עדיין סוערות. סיור שהיה מתוכנן להיערך לאקדמאים פלסטינים בקמפוסים בבריטניה בוטל, ובארגונים הפרו-פלסטיניים זועמים: "אנחנו מאמינים שנמנעה מעמיתנו הבריטיים הזכות לקבל מידע שקשור ישירות בערכים מצפוניים ואינטלקטואלים"

סאגת החרם האקדמי על ישראל בבריטניה לא נגמרת: סיור שהתכוון לערוך ארגון המרצים הבריטי לבכירים באקדמיה הפלסטינית בוטל בעקבות הסרת החרם על האוניברסיטאות הישראליות. מטרת הסיור היתה שאנשי אקדמים פלסטינים יעברו ברחבי הקמפוסים ויציגו את הצד שלהם בסכסוך ואת היתרון בהטלת חרם אקדמי על ישראל.

 

בעקבות ביטול הסיור יצאה הוועדה הבריטית למען האוניברסיטאות הפלסטיניות בהודעת גינוי. הוועדה טענה כי החלטות ארגון המרצים הבריטי "מסתתרות מאחורי ייעוץ משפטי שכלל לא נחשף לכל חברי הארגון". 

 

אחד מראשי הוועדה הבריטית של האוניברסיטאות הפלסטיניות, פרופ' ג'ונתן רוזנהדואחד, מחותמי העצומה של יהודים למען צדק בפלסטין אמר: "זה לא דבר נדיר שממשלה או גופים אחרים פונים לעורך דין שייתן להם את הייעוץ אותו ירצו לשמוע. זה בדיוק איך שהיועץ המשפטי לורד גולדשמידט קיבל את הייעוץ שהפלישה לעיראק הייתה חוקית".

 

בוועדה למען האוניברסיטאות הפלסטיניות אף טוענים כי ארגון המרצים, ובראשו סאלי האנט, נמנעו מלקבל את החלטות הארגון שעיקרן לקיים דיון פתוח במשך שנה בנושא החרם.

 

ד"ר אמג'ד ברהם, הנשיא של התאחדות ארגוני האוניברסיטאות הפלסטיניות, הפנה מכתב פתוח למזכ"לית ארגון המרצים הבריטי בו כתב שהם קיבלו בזעזוע, אם כי לא לגמרי בהפתעה, את המכתב על ביטול הסיור. "אנחנו מאמינים שנמנעה מעמיתנו הבריטיים הזכות לקבל מידע שקשור ישירות בערכים מצפוניים ואינטלקטואלים", טען. "יתרה מזו, אנחנו מאוכזבים מכך שהנהגת ארגון כשלכם שלא ידע להגן על הזכויות של חברי הארגון לקיים דיון פתוח בנושא.

 

"חופש אקדמי מושתת על דיונים פתוחים ולכן אנחנו לא מבינים מדוע נסגרה הדלת בפנינו. אנחנו מעריכים את הפנייה הנרגשת אלינו במכתב בו את מבקשת שנמצא דרך לדיאלוג פתוח עם הקהילה האקדמית הפלסטינית ובניית סולידריות משותפת. הדרך היחידה לסולידריות עם הפלסטינים באשר הם - אקדמאים או אנשים פשוטים  - זו פעולה ישירה שמטרתה סיום הכיבוש האפרטהייד הישראלי בפלסטין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
אוניברסיטת תל אביב. החרם הוסר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים